Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Toyota Elektrikli Otomobillerin Maliyetlerini Azaltacak Yeni Teknoloji geliştirdi

Öncüsü olduğu hibrit teknolojisinin yanında elektrikli araçlar konusunda da çalışmalarını ara vermeden sürdüren Toyota , çevreci yeni mıkn...

Öncüsü olduğu hibrit teknolojisinin yanında elektrikli araçlar konusunda da çalışmalarını ara vermeden sürdüren Toyota, çevreci yeni mıknatıs buluşuyla dünya otomotiv sektöründe yine önemli bir ilke daha imza attı. 
Yeni mıknatıs ile elektromotorlardaki mıknatıslanma için nadir bulunan metallerin kullanımı yarı yarıya azalacak ve şu anda yaygın olarak kullanılan “neodim elementinden” daha az kullanılarak çok daha ucuzaelde edilecek. 

Bu da özellikle elektrikli otomobillerin maliyetlerini aşağıya çekecek. Bugün 11 milyonu aşan hibrit otomobil satışıyla lider konumunu sürdüren Toyota, 2030 yılına kadar satmayı planladığı 5.5 milyon elektrik motorlu otomobili kullanıcıya daha ekonomik olarak sunacak. 

Geleneksel elektromotorlarda kullanılan ve yüksek ısıda mıknatıslanma özelliğini koruyan neodim bazlı elektromotorlar, artık daha uygun maliyetli madenlerle ısıya dayanıklı şekilde üretilebilecek. 


Otomotiv ve robotik gibi alanlarda geniş kullanım alanına sahip yeni tip neodimi azaltılmış mıknatıs, aynı zamanda doğal kaynak kullanımını da daha verimli hale getirecek. 

Mıknatısın daha da geliştirilmesi için çalışmalarını sürdüren Toyota, aynı zamanda hem seri üretim süreci hem de yeni teknolojinin mevcut elektromotorlara entegrasyonu üzerinde çalışmalarına devam ediyor. 


Elektromotorda büyük önem taşıyan mıknatısın yüksek ısılarda mıknatıslanma özelliğini kaybetmemesi gerekiyor. 

Bu amaçla günümüz elektro motorlarında neodim, yüksek ısılarda mıknatıslanmanın korunması için terbiyum ve disporsiyum elementleriyle birlikte kullanılıyor. Bu iki element doğada çok nadir bulunduğundan üretim maliyetlerini yükseltiyor.

Yeni teknolojilerle bu iki elementin yerinilantan ve seryum ile değiştiren Toyota mühendisleri, aynı zamanda neodim kullanımını da düşürüp, performans kaybını ortadan kaldırmayı başardılar.

Hiç yorum yok