Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Thor Trucks ET-One elektriikli kamyon tanıtıldı

Elektrikli araçların sayısı günden güne artarken elektrikli otomobil dünyasındaki rekabet, kamyon dünyasına da sıçramış bulunuyor.  ...

Elektrikli araçların sayısı günden güne artarken elektrikli otomobil dünyasındaki rekabet, kamyon dünyasına da sıçramış bulunuyor. 

Thor Trucks ET-One yakında Elon Musk'ın Tesla Semi'sine meydan okuyacak. ABD'li girişimci Elon Musk'ın firması Tesla geçtiğimiz ay elektrikli kamyon üretimine başlayacağını duyurmuş ve Semi adını verdiği elektrikli kamyonunun üretim tarihini de 2019 olarak belirlemişti. 

Aradan 1 ay geçti ve İsveç'ten Thor Trucks markasıyla yeni bir elektrikli kamyon ortaya çıktı. Elektrikli kamyon modeli ET-One firmanın Los Angeles'teki tesislerinde geliştirildi. Şirket, 2019 yılında piyasayı sürmeyi planladığı modeli ET-One'ın prototipini görücüye çıkardı. 


Marka ismini, İskandinav mitolojisinde şimşek tanrısı olan Thor'dan alırken, logosu ise Transformers evrenindeki Decepticon'ların logosunu oldukça andırıyor. 

 Çarpıcı tasarımıyla dikkat çeken ET-One, arkasında 36 ton yük ile, tek şarjla 482 km menzile sahip. Saatte 112 km hız yapabiliyor. ET-One, bu değerlerle en önemli rakibi Tesla Semi ile aynı seviyede diyebiliriz. 

Tesla Semi ise 150 bin dolarlık başlangıç paketi seçeneğiyle 480 km menzil sunarken, 180 bin dolarlık paket seçeneğiyle menzil 800 km seviyesine çıkıyor. 

CEO Dakota Semler'ın ekibinde, elektrikli otomobil üreticisi Faraday&Future, Çinli elektrikli otomobil üretici BYD Auto ve Boeing firmalarından 17 mühendis bulunuyor. 

Ekip şu an modifikasyon üzerinde çalışıyor. Şimdilik mevcut dizel motorların yerine elektrikli motorlar monte ediliyor. Thor Trucks da rakibi Tesla gibi kendi elektrikli bataryalarını üretmek için çalışmalara başladı.kaynak:ntv

Hiç yorum yok