Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Mini John Cooper Works GP concept

Marka ve motor sporları tarihine damga vurmuş bir dönemin izlerini taşıyan konsept, efsane tasarımcı John Cooper’ın adıyla karşımızda.  ...

Marka ve motor sporları tarihine damga vurmuş bir dönemin izlerini taşıyan konsept, efsane tasarımcı John Cooper’ın adıyla karşımızda. 

Tasarım karakterindeki noktalarla çıkış noktasından günümüze kadar kimliğini korumayı başaran ve otomobil dünyasının ikonları arasında yer alan MINI, neredeyse 60 yıllık bir geleneğin devamlılığını sürdürüyor. 

1959 yılında British Motor Corporation markası altında kurulan markanın günümüzdeki konumuna gelmesindeki en büyük etmenlerinden birisi de şüphesiz motor sporlarına elde edilen başarılar. 

Kuruluşunun ardından elde ettiği başarılarla 60‘lı yılların ralli dünyasına Cooper S ile damga vurmayı başaran marka buradaki deneyimlerini sokak modellerine de yansıtmayı başaran üreticiler arasında. 

 60’lı yıllların on yıllık dönemi içerisinde dünyanın en prestijli ralli etaplarından birisi olan Monte Carlo‘da Cooper S ile üç kez ipi göğüslemeyi başaran (1964, 1965, 1967) MINI, motor sporları mirasını sürekli muhafaza edip ve aralıklarla gerçekleştirdiği projelerle dönemine atıfta bulunmayı da ihmal etmiyor. 

Geçtiğimiz hafta Frankfurt Otomobil Fuarı‘nda sergilemek üzere Electric Concept‘i tanıtan ve gelecek çizgisini ortaya koyan MINI, 1967 yılı Monte Carlo‘yu kazanan Cooper S’in anısına çok özel bir konsept projeyi daha organizasyona getireceğini açıkladı. 

Güç ünitesi ve teknik değerleriyle ilgili herhangi bir bilgisi paylaşılmayan John Cooper Works GP‘de ralli otomobillerinde görmeye alışık olduğumuz büyük hava girişi tamponlar ve devasa arka kanata, boyutu 19 inç olan hafif alaşım jantlar, karbon fiber yan eklentiler, aerodinamik aynalar ve C sütununa eklenen geniş hava kanalları eşlik ediyor.

İçerisinde günümüz MINI modellerinde gördüğümüz yeni nesil dijital ekranların kullanıldığı konseptte roll-cage ve yarış koltukları dışarıdaki motor sporları atmosferini içeride taçlandıran parçalar olarak dikkat çekiyor. 

Markaya özel ilgisi olanların dışında otomobil tutkunları için de keyif veren bir proje olan John Cooper Works GP şüphesiz Frankfurt sahnesinin en özel üyelerinden birisi olacak.log

Hiç yorum yok