Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi açıklandı

Sigortam.net, otomobil sigortalarındaki değişimin nabzını tutacak yeni bir endeksi sektörün ve araç sahiplerinin hizmetine sundu  Si...

Sigortam.net, otomobil sigortalarındaki değişimin nabzını tutacak yeni bir endeksi sektörün ve araç sahiplerinin hizmetine sundu 

Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’nin ilk sonuçlarına göre, trafik sigortasında Nisan ayında hayata geçirilen yeni tavan fiyat uygulamasının etkisiyle primler Ocak-Ağustos döneminde 43 puan gerilerken, kasko primlerindeki düşüş 8 puan oldu. 

Türkiye’nin ilk ve en büyük sigorta platformu Sigortam.net, otomobillere yönelik kasko ve trafik sigortası primlerindeki değişimi yakından takip ederek, burada yaşanan değişimi tüketicilerin ve sektörün bilgisine sunmak üzere bir endeks çalışması başlattı.
İlk olarak Ocak 2017 – Ağustos 2017 dönemine ilişkin sonuçları açıklanan Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi, bundan böyle her ay kamuoyu ile paylaşılacak. Otomobillere sunulan tekliflerin ağırlıklı ortalamasını gösteren endekse göre, 2017 başında baz 100 olan kasko sigortası endeksi 8 puan kaybederek 92’ye geriledi. 

Trafik sigortasında ise yılbaşında 100 olan endeks 43 puan gerileyerek 57 oldu. “Endeksin, tüketicilere daha bilinçli karar verme imkanı sunacağına inanıyoruz” Sigortam.net CEO’su Tahsin Gürdoğan, yeni endeks uygulamasına ve ilk sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde şunları kaydetti: 

 “Sigortam.net olarak sunduğumuz en uygun ve avantajlı fiyatlarla müşterilerimizin her zaman yanında olduğumuz gibi, sektörde değişimlerin nabzını yakından tutmaya da büyük önem veriyoruz. Bu nedenle hem araç sahiplerinin hem de sektör profesyonellerinin gelişmeleri yakından takip etmelerini sağlayacak Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’ni hayata geçirdik. 

Endeksin, tüketicilere sigorta fiyatlarındaki değişimi yakından görme ve böylece poliçe satın alma sürecinde daha bilinçli karar verme imkanı sağlayacağına inanıyoruz. 
Primlerde hem kısa hem de uzun vadeli değişimlerin izini sürmemizi sağlayacak bu endeksin ilk sonuçları, trafik sigortasında Nisan ayında hayata geçirilen yeni tavan fiyat uygulamasının etkisini açık şekilde ortaya koyuyor. 

Ocak ayının ardından yukarı yönlü hafif bir hareket içerisindeki trafik sigortası primleri, Nisan ayıyla birlikte önce 20 puanlık, Mayıs ayında ise ilave bir 25 puanlık hızlı düşüş gösteriyor. Ocak-Aralık dönemindeki toplam düşüşe baktığımızda 43 puanlık bir gerileme söz konusu. Bunun yanında kasko primlerinde de tüketici lehine olmak üzere daha ılımlı bir düşüş trendi gözleniyor. 

8 aylık dönemde toplam gerileme 8 puan seviyesinde kalıyor. Sigortam.net olarak önümüzdeki dönemde araç segmentleri bazında farklılıkları da ortaya koyacağımız endeks çalışması ile tüketicilere düzenli bir trend raporu sunmayı sürdüreceğiz.” 

*Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’ne göre bu yılın Ocak ayından bu yana otomobillerde kasko ve trafik sigortası primlerindeki değişimi gösteren grafik
* * Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi, kasko ve trafik sigorta fiyatlarındaki değişimin genel eğilimini göstermektedir. Fiyatlar araç yaşı ve hasar kademesi bazında farklılık gösterebilir.

Hiç yorum yok