Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Çocuk oto koltuğu kullanımı yaralanmaları %80 oranında azaltıyor

Araç içinde çocuk güvenliğine yönelik ürünleri İskandinav güvenlik tecrübesiyle sunan, sektörünün öncüsü BeSafe’in ortaya koyduğu verilere ...

Araç içinde çocuk güvenliğine yönelik ürünleri İskandinav güvenlik tecrübesiyle sunan, sektörünün öncüsü BeSafe’in ortaya koyduğu verilere göre, çocukların %70’i seyahat esnasında yanlış ve eksik güvenlik ürünleri dolayısıyla zarar görüyor. 

Çocukların araç içerisinde ekstra korumaya ihtiyacı olduğunu belirten BeSafe uzmanlarına göre, sürücülerin %65 ise sürüş esnasında en az 1 kez hata yapıyor. 

Çocuk oto koltuğu kullanmama veya kullanımında yapılan hataların trafik kazalarında yaralanma ve ölümlere yol açtığını belirten uzmanlara göre, arka koltukta emniyet kemeri ile çocuk oto koltuğu kullanımı yaralanmaları %80 oranında azaltıyor. 

Emniyet kemeri kullanan sürücüler çocuk oto koltuğu kullanmaya daha yatkın Büyük kazaların %47’sinin önden, %18’inin ise arkadan çarpmalardan kaynaklandığını ifade eden BeSafe uzmanlarına göre, emniyet kemeri kullanan sürücüler çocuk oto koltuğu kullanmaya daha yatkın. 


Yetişkinlerin geriye dönük seyahatlere yönelik önyargılarının çocuklarda olmadığını belirten yetkililer, İskandinav ülkelerinde arka yönelimli koltukların 4-5 yaşa kadar kullanıldıklarının altını çiziyor. Ayrıca İskandinav ülkelerinde araç kazalarında yaralanan veya ölen çocuk oranı tüm diğer gelişmiş ülkelere göre daha az durumda. 

Yaralanmaları %80 oranında azaltan çocuk oto koltuklarının önemine dair diğer veriler ise şu şekilde: 
-Türkiye’de yaralanan ya da hayatını kaybedenlerin % 30’u 0-14 yaş arası çocuklardan oluşuyor. Dolayısıyla çocukların 12 yaşına kadar mutlaka çocuk oto koltuğunda seyahat etmeleri gerekir. 

-Oturma yüksekliği 74 cm, boyu yaklaşık 145 cm, vücut ağırlığı 36 kg oluncaya kadar çocuk oto koltukları kullanılmalıdır. -Avrupa Birliği I-Size Yönetmeliği’ne uygun çocuk oto koltuğu kullanılmalıdır. Bu koltuklar yan ve boyun / baş boyun darbelerine karşı “sıkı” koruma sağlamaktadır.

Hiç yorum yok