Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Bayram Tatili Dönüşünde Trafik Kazalarından Korunmak İçin Sürüş Gözlüğü Tercih Edin

Bayram tatili dönüşünde trafik kazalarının çok yoğun yaşandığına dikkat çeken Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Coşar, kazaların neden...

Bayram tatili dönüşünde trafik kazalarının çok yoğun yaşandığına dikkat çeken Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Coşar, kazaların nedenleri arasında; sürücülerin görüş azlığını gösterdi. 

Gözlerimiz için en zor aktivitelerden birinin sürüş olduğunun altını çizen Prof. Dr. Coşar, tehlikeli durumlar karşısında hızlı tepki verebilmemiz için sürüş gözlüklerinin tercih edilmesi gerektiğini bildirdi Trafik kazalarının özellikle çarpmalı kazaların yüzde 70’i gece meydana geliyor ve bunun da temel nedeni gece görüş azlığıdır. 

Araç kullanırken tepki süremizin yüzde 90’ının görüşe bağlı olduğunu söyleyen Acıbadem Üniversitesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Banu Coşar, bu nedenle araba kullanırken, olası riskli durumlar karşısında hızlı tepki verebilmemiz için iyi bir görüşümüz olması gerektiğini belirtti. Prof. Dr. Coşar güvenli bir sürüş ve rotadan çıkmamak için sürüş camı takılı gözlükleri tavsiye etti. 
Neden sürüş gözlüğü takmalıyız? 
Prof. Dr. Coşar, sürücülerin görüşünü etkileyen faktörler arasında; karanlık, sis ve aksesuar lambaları, reklam panolarının ışıkları, aracın iç göstergeleri ve uzun far ışıklarının bulunduğunu belirtti. 

Prof. Dr. Coşar, gözlerde kamaşmaya neden olan bu faktörlerin sürücülerin riskini artırdığını ifade ederek sürüş gözlüğünün sadece gözü bozuk olan değil tüm sürücüler için faydalı olacağını açıkladı. Prof. Dr. Banu Coşar, sürüş camlarının sağladığı avantajları şöyle sıraladı: 

1- Geceleri az ışık olduğunda, göz alan güneş ışığında, siste, karda, ıslak veya yansıyan yollarda sürüş zorlayıcıdır. Ayrıca günümüzde kullanılan modern LED farlar, artan parlaklıkları ile gözlerimizi daha fazla yoruyor. 
Derinlik algımız, renk algımız ve yanlardan görüş becerimiz azalıyor. Araçta bulunan donanımın yaydığı mavi ışık da görsel algılamamızı azaltıyor. Sürüş camları tüm bu parametreleri yönetmemize yardımcı oluyor. 
2- Sürüş camları özel olarak geliştirilmiş parlama filtresi ile daha net bir görüş sağlıyor. Böylece hem yola hem aynalara hem de aracın kadranına baktığımızda bu net görüşü korumak mümkün oluyor. 
3- Kontrast artırıcı filtreli bu camlar, görme alanımızın yanlarındaki görüntü dağılmalarını önlüyor. 
- Progresif (uzak-yakın bir arada) cam kullanıcılarının yakın değerlerinin, kadrana olan mesafeye göre belirlenmesi çok önemlidir. 

Bu açıdan sürüş camları, kullanıcıya kadran ve aynalar arasında yumuşak ve hızlı geçiş imkanı tanıyor. 5- Sürücüler için özel olarak geliştirilen camlar yola konsantrasyonu artırarak sürücülerin daha az efor sarf ederek rotalarında güvenle ilerlemesini sağlıyor.

Hiç yorum yok