Header Ads

Karlı yolda araç kullanırken nelere dikkat etmeli

Türkiye'nin bazı bölgelerinde kar yağışları başladı. Bilindiği üzere karlı ve buzlu zeminde araç kullanmak, normal yola göre fazladan özen istiyor. 

Peki, karlı yolda araç kullanırken nelere dikkat etmek gerekir? İşte madde madde cevaplar... Karlı ve buzlu zeminde düşük hızda seyir edin. 

Kışın lastiğin yol tutuşu normal hava şartlarına göre daha düşüktür. Otomobilinizi donatacağınız kış lastiklerinin aynı marka ve desen olmasına özen gösterin. Kış mevsimi şartlarına uygun olarak aracınızın lastik hava basıncını ayarlayın. 
Hava basıncının araç üreticisinin belirttiği ölçüde olmasına özen gösterin. Kış mevsimi yol şartlarında takip mesafesine, yüksek hızda seyir etmemeye, ani fren ve hızlanmadan kaçınmaya ve kısa farları sürüş esnasında sürekli açık tutmaya dikkat edin. 

Güvenliğiniz için, orijinal dış çapa mümkün olduğunca uygun ebatlar seçin. En iyi sürüş kalitesini sağlamak için jant genişliğinizi değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Ancak bu kararı vermeden önce bir uzmandan destek almayı ihmal etmeyin.haber7

Blogger tarafından desteklenmektedir.