Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

DACİA İLK OTOMATİK VİTESLİ MODELİ DUSTER EDC DAHA MODERN ÜRÜN GAMI

Dacia, ilk kez Duster ile tüketicinin uzun zamandır beklediği EDC (Efficient Dual Clutch) otomatik vites kutusunu pazara sunuyor.  D...

Dacia, ilk kez Duster ile tüketicinin uzun zamandır beklediği EDC (Efficient Dual Clutch) otomatik vites kutusunu pazara sunuyor. 


Dacia Sandero ve Logan MCV yenileniyor. Dacia yeni marka kimliğini diğer tüm modellerine yansıtıyor.  Sandero’nun yenilenen tasarımının yanı sıra yepyeni birçok donanım da ekleniyor: 

4 hava yastığı, hız sabitleyici, arka cam otomatikleri, deri direksiyon, elektrikli yan aynalar. Ayrıca Oyak Renault Fabrikaları’nda üretilen yepyeni SCe 75bg (1.0lt) benzinli motor Renault Grubu modelleri arasında ilk kez Sandero ve Logan MCV ile pazara sunuluyor. 

Türkiye’nin en çok satılan 4x4 modeli Duster’ın EDC versiyonu Türkiye’de 1.5dCi 110bg 4x2 tek versiyon olarak (Laureate-üst donanım) müşterilerin beğenisine sunuluyor. (bkz sayfa 2) 

Sandero Türkiye’de 2 farklı ekipman seviyesi (Ambiance ve Stepway) ve 6 farklı motor seçeneği (1lt 75bg/0,9 90bg manual&Easy-R/1.5dCi 75 bg/1.5dCi 90 bg manual & Easy-R) ile pazara sunuluyor. 

Logan MCV tek ekipman seviyesi (Ambiance) ve 2 farklı motor seçeneği (1lt 75bg manual/1.5dCi 90bg manual) ile müşterilerin beğenisine sunuluyor.

Yenilenen Sandero Türkiye’de 42.550TL ve Logan MCV 46.800TL’den başlayan fiyatlarla 12 Aralık 2016 tarihinde satışa sunuluyor. Duster 1.5 EDC ise Mart 2017’de pazara sunuluyor olacak. 

Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş: “Dacia markası ilk modeli ile pazara sunulduğu 2004 yılından bu yana Türkiye’de yaklaşık 275 bin adet satış rakamına imza attı. Dacia, Türkiye pazarında her yıl konumunu güçlendirmeyi sürdürüyor. Marka, toplam pazarda 40 bin 332 adet satış rakamı ve yüzde 4,8 olan rekor düzeydeki pazar payı ile 8. marka durumunda. Dacia Türkiye performansı ile dünya sıralamasında ise 5. ülke olarak üst sıralarda yer alıyor. Ayrıca Marka, Türkiye’de 2013’ten bu yana Duster ile 4x4 pazar lideri. 

Müşterilerimizin uzun süredir talep ettiği ve sabırsızlıkla beklediği otomatik vites seçeneğinin eklenmesi ve yenilenen modelleri ile Dacia, önümüzdeki yıllarda marka kimliğini güçlendirerek Türkiye pazarında marka sıralamasında yükselmeye devam edecek.” dedi. 

Dacia ürün gamını yeniliyor Yenilenen Sandero ve Logan MCV şimdi daha da modern bir tasarım anlayışını yansıtıyor. 

Yepyeni far tasarımı, yenilenen iç mekân, saklama gözü çözümleri ve ekipmanlar her zamanki gibi uygun fiyatlarla sunuluyor. Diğer taraftan Dacia markası ilk kez Duster ile EDC (Efficient Dual Clutch) otomatik vites seçeneğini pazara sunuyor. 

 Dacia, yeni marka kimliğini Dokker Ailesi ve Lodgy’ye de uyguladı. Yenilenen tasarımlarının yanı sıra Marka, ilk kez yepyeni bir benzinli motoru ürün gamına ekliyor: benzinli SCe 75. Bu yeni motor daha modern, kolay erişilebilir ve daha da ekonomik. 

1.1 Daha keyifli bir yolculuk için Duster EDC (Efficient Dual Clutch) otomatik vites kutusu Dacia’nın, Renault Grubu markası olarak lansmanından bugüne dek geçen 12 yıl süresince Avrupa’daki otomatik vites pazarı büyüdü. 2015 yılında payı yüzde 6’dan 18’e yükseldi. 

Türkiye pazarında ise 2016 yılında otomatik vites oranı binek otomobil satışlarının yüzde 57’sine denk geliyor (C segmenti yüzde 55). Dacia, bu pazarda yer almak üzere, müşterilerinin uzun zamandır talep ettiği EDC (Efficient Dual Clutch) otomatik vites seçeneğini Duster ile pazara sunuyor. 

 Altı vitesli otomatik EDC, çift kavramalı otomatik vites kutusunun konfor ve pürüzsüzlüğünü manuel vites kutusunun yakıt ekonomisi ve düşük CO2 emisyonları ile bir araya getiriyor. EDC vites kutusu teknolojisi, ek konfor ve iyi tepki sunuyor. 

EDC’ye yokuş kalkış desteği de dahil. Duster 4x2 1.5dCi EDC 110bg donanım ve motor seçenekleri Dacia Duster 4x2 1.5dCi EDC 110bg otomatik vites olmak üzere tek versiyon olarak pazara sunuluyor. Duster EDC Türkiye’de tek donanım seviyesi (Laureate – üst donanım) ile pazara sunuluyor. 

Laureate: ABS, ASR, AFU, yokuş kalkış destek sistemi, 4 hava yastığı, elektrikli dış dikiz aynaları, sürücü tarafı tek dokunuşlu elektrikli ön ve arka camlar, alüminyum alaşım jantlar, yol bilgisayarı, 1/3-2/3 katlanabilir arka koltuk, yükseklik ayarlı sürücü koltuğu ve direksiyon. 

Opsiyon: Media Nav, hız ayar ve sınırlayıcı, dış donanım aksesuar paketi, arka park sensörü, geri görüş kamerası, siyah alüminyum jantlar. Ayrıca Duster Black Shadow özel serisi de lansmandan itibaren pazara sunuluyor. 

 Türkiye’de Duster ile 2013ten beri 4x4 Pazar lideri olan Dacia, Duster EDC ile iddiasını yineliyor ve konumunu güçlendirmeye hazırlanıyor. 

Dacia Sandero ve Logan MCV’yi yeniliyor  
Daha güçlü bir dış tasarım Sandero ve Logan MCV yepyeni bir ön tasarıma kavuştu: Önde LED ve arkada yepyeni bir far tasarımı sayesinde daha dinamik ve modern bir görünüm kazandı. 

Arka stopların tasarımında dört kareli tasarım imzası göze çarpıyor. Yeni tampon tasarımı ve hava ızgarası ile sis farlarındaki krom detaylar da modellerin kaslı hatlarını ön plana çıkarıyor. 

Tüm bu dış tasarım ayrıntıları ile Yeni Sandero ve Yeni Logan MCV artık daha güçlü bir tasarıma sahip. Ayrıca modellerin jant serisi de yenilendi. Sandero’nun Stepway versiyonu, Duster’dan esintiler taşıyan yeni bir tasarım kimliğine sahip oldu. 

Öndeki ızgara ve krom detaylar sayesinde Sandero’nun tasarımına zarif, dinamik bir duruş kazandırıyor. Aracın yerden yüksekliği ve krom tavan barları aracın SUV karakterini vurguluyor. Arkada ise krom egzoz çıkışı sağlam ve atak karakterini ön plana çıkarıyor.  

Modern ve konforlu iç tasarım 
Yeni modellerin iç tasarımları artık daha da statü sahibi bir görünüme kavuştu. 

Direksiyondaki, hava çıkışlarındaki, gösterge tablosu, orta konsoldaki ve kapı kollarındaki, ayrıca vites kolundaki saten görünümlü krom detaylar modellerin bu özelliğini vurguluyor. Yeni direksiyon simidinde korna merkezde yer alıyor. Stepway versiyonunda deri direksiyon simidi dayanıklı ve hoş bir dokunma hissine sahip. 

Yeni modeller taptaze bir hava ve konfor hissi veren yeni döşemeler ile donatıldı. Yeni Sandero Stepway’deki döşeme, derinlik hissi vermesi bakımından 3D dokumaya ve üst dikişlere sahip. Tüm bunlar da daha dinamik bir görünüm elde edilmesine katkı sağlıyor.  

Daha fazla konfor için zengin donanım seviyesi 
Yeni modeller, sürüşü kolaylaştıran ve daha pratik hale getiren yeni sürüş destek sistemlerine sahip: geri görüş kamerası (opsiyon) ve yokuş kalkış desteği. 

Ayrıca ön ve arka elektrikli cam düğmeleri kapı panellerinde yer alıyor. Sürücü için cam düğmesine “tek dokunuş” fonksiyonu eklendi. Dahası, sürücü koltuğuna entegre geri çekilebilir kol dayanağı ile konfor daha da artırıldı (Stepway versiyonunda). 

Aracın kabini her zamankinden daha geniş ve öndeki cep telefonu gözü ve konsolun yanındaki küçük göz gibi saklama çözümleri sayesinde daha da pratik hale getirildi. Arkada oturan yolcuların mobil cihazlarını şarj etmesine imkân veren yeni bir 12-voltluk priz de eklendi.  

Sandero donanım ve motor seçenekleri 
Sandero Türkiye’de 2 farklı ekipman seviyesi (Ambiance ve Stepway) ve 6 farklı motor seçeneği ile pazara sunuluyor. Ambiance: ABS, ESC, AFU, Yokuş kalkış destek sistemi, 1/3-2/3 katlanabilir arka koltuk, 12V ön priz, sürücü tarafı dokunmatik elektrikli ön cam, stepne, manuel ayarlı klima, 4 hoparlör 

Opsiyonlar: Metalik Boya, Media Nav Evolution Stepway: Buz çözücülü&elektrik ayarlı koyu metal dikiz aynaları, torpido gözü aydınlatması, yol bilgisayarı, metalik boya, sürücü koltuğunda kolçak, elektrikli arka cam, siyah/koyu metal çift renkli tavan barları, krom Stepway ön ızgarası, krom egzoz, 16" koyu metal görünümlü jant kapakları, deri direksiyon ve vites topuzu, hız ayar ve sınırlayıcı, 4 hava yastığı, yüksekliği ayarlanabilen sürücü koltuğu, direksiyon simidi ve ön emniyet kemerleri. 

Opsiyonlar: Arka Park Sensörü, Media Nav Evolution, Geri Görüş Kameralı Media Nav Evolution Sandero Ambiance 1 benzinli (1lt 75bg) ve 1 dizel (1.5dCi 75 bg) manual vites versiyonları ile Türkiye’de pazara sunuluyor. Sandero Stepway ise 2’si benzinli (0,9 90bg manual & Easy-R) ve 2’si dizel (1.5dCi 90bg manual &Easy-R) olmak üzere 4 farklı seçenek ile satışa sunuluyor.  

Logan MCV donanım ve motor seçenekleri 
Logan MCV Türkiye’de tek donanım seviyesi (Ambiance) ve 2 farklı motor seçeneği ile pazara sunuluyor. Ambiance: ABS, ESC, AFU, yokuş kalkış destek sistemi, 2 hava yastığı, 1/3-2/3 katlanabilir arka koltuk, sürücü tarafı dokunmatik elektrikli ön cam, yükseklik ayarlı sürücü koltuğu ve direksiyon, stepne, manuel ayarlı klima, 4 hoparlör 

Opsiyonlar: Metalik Boya, Sis Farları, alüminyum alaşım jantlar, Media Nav Evolution, Logan MCV Türkiye’de 1 benzinli (1lt 75bg manual) ve 1 dizel (1.5dCi 90bg manual) olmak üzere 2 farklı motor seçeneği ile pazara sunuluyor. Logan MCV’de daha önce 1.5dCi 75bg motor seçeneği sunulurken yerine Yeni Logan MCV ile birlikte 1.5dCi 90bg motor seçeneği yer alıyor.  

Dokker Ailesi ve Yeni Lodgy’nin 2017 versiyonları  
Dacia yeni marka kimliğini Dokker, Dokker Van ve Lodgy modellerine de uyguladı. 

Bu modeller de güçlü duruşlarını vurgulayan yeni, krom kaplı ön hava ızgarası ile donatıldı. Yeni Dark Metal Flex jantlar ise Stepway versiyonlarında sunuluyor. Yeni 16-inç ALTICA alaşımlı jantlar da serinin geri kalanında kullanıldı. 

Lodgy’nin bagaj kapağı krom bir şerit ile süslendi. Yeni tasarım ayrıntıları iç mekanda da kullanıldı: direksiyon, hava çıkışları, gösterge tablosu ve orta konsol, kapı kolları ve vites koluna saten görünümlü krom detaylar eklendi. 

Ayrıca sürücü için cam düğmesine “tek dokunuş” fonksiyonu eklendi. Yeni döşemeler sayesinde daha da modern bir iç mekân ambiyansı elde edildi. Lodgy ve Dokker’ın Stepway versiyonlarındaki döşemede de yeni Sandero Stepway’de kullanılan 3D dokuma mevcut. 

Ayrıca arkada oturan yolcular için katlanır masalar ve ön yolcu için saklama ağı da eklendi. Manevraları daha da kolay hale getirmek için ise yeni marka kimliğinin özellikleri ile güncellenen Dokker Ailesi’nde artık geri görüş kamerası da opsiyon olarak sunuluyor; bu özellik Lodgy’de daha önceden sunuluyordu.

Yepyeni SCe 75 motor: daha ekonomik 
Dacia, Oyak Renaut Fabrikaları’nda üretilen yepyeni SCe 75 benzinli motoru pazara sunan ilk Renault Grubu markası oldu. Bu 75-beygirlik, 97 Nm tork üreten üç silindirli, 1.0 litre motor, CO2 emisyonlarını yaklaşık yüzde 10 düşürüyor ve selefi olan 1.2 16V 75bg motordan daha az yakıt tüketiyor. 

SCe 75 motoru, Renault-Nissan İttifakı’nın kalite standartları ile tamamen uyumlu. Söz konusu modern, ekonomik ve kolay ulaşılabilir motor, Dacia’nın temel değerleri ile de uyumlu olup, Türkiye’de Sandero ve Logan MCV ile satışa sunuluyor.  

2. Rekor düzeyde satışlar  
Ekim 2016 sonunda Dacia, dünya çapında 477 bin 967 adetlik satış rakamına ulaştı; bu rakam yüzde 6’lık artış anlamına geliyor. Dacia’nın pazar payı Avrupa’da 0,1 puan (yüzde 2,4); Avrasya bölgesinde 0,2 puan (yüzde 8.2) ve Kuzey Afrika Bölgesinde 0,8 puan (yüzde 18.5) arttı. 

Dacia markasının satışa sunulduğu 44 pazarın 27’sinde rekor düzeyde satış ya da pazar payı elde edildi. Türkiye, Dacia satışları ile dünya ülkeler sıralamasında 5. sırada yer alıyor. 

Türkiye pazarında ise Marka, 40 bin 332 adetlik satış rakamı ile yüzde 4,8 ile pazar payında elde ettiği önceki rekorlarını yeniledi. Bu sonuçlar ile Dacia, marka sıralamasında 8. sırada yer alıyor. Marka, Duster ile 2013 yılından bu yana 4x4 Pazar lideri. 

Lodgy ise 2012 yılındaki lansmanından bugüne dek kendi segmentinde lider konumda (yüzde 52,8 C4 segment payı). 44 ülkede aktif olan Dacia, yenilenen modelleri ile popülaritesini artırmayı hedefliyor. Dacia, 10 yılı aşkın bir süredir en iyi fiyat / ekipman seviyesine sahip çekici bir ürün gamı ile otomobil pazarında anahtar oyuncu olmayı başardı. 

3. Dacia’nın başarısının temelinde verimli üretim tesisleri yatıyor  
Dacia’nın yeni modelleri Romanya’daki Pitesti, Fas’taki Tanca, Kazablanka’daki SOMACA ve Cezayir’deki Oran tesislerinde üretiliyor. Bu tesislerin her biri de artan müşteri taleplerini karşılayabilmek amacıyla üç vardiya halinde çalışıyorlar. Dacia’nın temel politikası müşterilerinin farklı gereksinimlerini karşılamak amacıyla pazarlarına en yakın yerlerde üretim yapmak. 

 Dacia’nın başarı hikayesine katkı sağlayan ilk tesis Pitesti idi. Çünkü Logan 2004 yılında ilk kez bu fabrikada üretilmeye başlamıştı. Pitesti halihazırda Logan MCV, Sandero ve Duster üretiyor. 

Söz konusu kapsamlı üretim tesisi gövde montaj tesisinden, aktarma organları tesisinden, lojistik departmanından ve dökümhaneden oluşuyor. Pitesti tesisi artan pazar talebini karşılamak için tam kapasite çalışıyor. Markanın popülaritesi arttıkça 2012 yılında Tanca tesisi açıldı. Bu fabrikada Lodgy, yeni Dokker Ailesi ile birlikte Sandero üretiliyor. 

 Ayrıca 2017 yılında Logan MCV de bu tesiste üretilecek. Tanca tesisi sıfıra yakın CO2 emisyonu yayacak biçimde tasarlandı; bundaki en büyük pay yenilenebilir kaynakların kullanılması. Termal enerji tesiste üretiliyor ve elektrik de yenilenebilir kaynaklardan elde ediliyor. 

Bu yaklaşım otomobil endüstrisinde benzersiz. Söz konusu tesis çevreye endüstriyel atık su boşaltmayacak biçimde tasarlandı. Fabrika kendi atık sularını işliyor ve geri dönüştürüyor. Evsel atık su, harici bir tesiste biyolojik işlemden geçirilip boşaltılıyor. Grubun Fas’ta ikinci bir üretim tesisi de var: 

SOMACA. Bu tesis Kazablanka’da bulunuyor ve Sandero üretiyor. Grup en yeni tesisi Oran’ı iki yıl önce Cezayir’de açtı ve Haziran 2016’da Yeni Sandero Stepway üretimine başladı.  

4. Aktif müşteri topluluğu Dacia, 2004 yılından itibaren çok büyüdü ve otomotiv pazarında kendine ciddi bir yer buldu. 

Dacia markası bugün altı modelden oluşan ürün serisine, dört üretim tesisine, 44 pazara ve dünya çapında dört milyondan fazla satış hacmine sahip. Marka, aynı zamanda sosyal medyada 3,3 milyon fana sahip. Türkiye’de Dacia Facebook fan sayısı ise 734 bine ulaştı. 

Dacia’nın son derece popüler bir marka olmasının nedenlerinden biri de çekici ürün gamı ve aktif fan topluluğu. Bu topluluk, Logan’ın lansmanından önce Dacia’nın ilk kez piknikler düzenlemesiyle kendiliğinden oluştu. 11 bin’den fazla müşteri, Dacia’nın Fransa’daki 8. yıl pikniğine katıldı. Benzer etkinlikler Danimarka ve Almanya’da da gerçekleştirildi ve 5 bin 500’e varan katılıma ulaştı. 

Dacia, Fransa’da topluluk ile etkileşime girmek ve daha geniş bir müşteri tabanına erişmek için ‘Système Dacia’yı kullanılıyor. Bu web sitesinde fikir paylaşımları, ipuçları ve hem mevcut hem de gelecekteki Dacia müşterileri arasında bilgi alışverişi gerçekleştiriliyor. 

Örneğin bir test sürüşü gerçekleştirmek için ilk irtibat noktası olarak bir Dacia müşterisiyle iletişime geçmek artık mümkün. Sadece bir tıkla Dacia topluluğundan bir üye ile irtibata geçebilir ve hem test sürüşü yapabilirsiniz hem de sorularınıza cevap bulabilirsiniz. 

 Otomobil kiralama da Dacia için otomobillerinin namını yürütme fırsatı sağladı. Dacia’nın Fransa’daki otomobil kiralama pazarındaki önemli oyuncu durumundaki Drivy ile kurduğu ortaklığın arkasında bu mantık var. 

Diğer taraftan Dacia, 19 Eylül tarihinde ‘Dacia Jeunes’ programını lanse etti. 18-29 yaş arasına hitap eden bu program, gençlerin yeni bir araç edinmesini kolaylaştırma amacı taşıyor: örneğin ilk yıl sigortasının 1€ olması, otomatik otoyol ödeme kartları, servis fişleri, vs. gibi.