Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

HYUNDAİ IONIQ DÜNYA HIZ REKORUNU KIRDI

Hyundai, hibrid bir otomobille dünya hız rekoru kırarak yine tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.  Hyundai IONIQ Hybrid, tuzla ka...

Hyundai, hibrid bir otomobille dünya hız rekoru kırarak yine tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. 

Hyundai IONIQ Hybrid, tuzla kaplı Bonneville’de maksimum 254 km/s hıza ulaşırken aynı zamanda markanın gelecekteki teknolojisi hakkında da önemli ipuçları verdi. 

Hyundai, geçtiğimiz aylarda piyasaya sunduğu Elektrikli, Hybrid ve Plug-In Hybrid modeli IONIQ’in modifiye edilmiş özel bir prototipiyle Amerika’da çok özel bir deneme gerçekleştirdi. 


Hibrid kategorisindeki bir araçla 254 km/s hıza ulaşarak rekor kıran Hyundai, böylelikle tasarım kadar motor teknolojisinde de önemli aşamalar kaydetmiş oldu. 

Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) tarafından onaylanan bu önemli rekorlaöne çıkan Hyundai IONIQ, Hyundai’nin Amerika’daki Ar-Ge Merkezi ve Kalite Mühendisleri tarafından özel olarak hazırlandı. 


Amerika’nın Kuzeybatı eyaletlerinden biri olan UtahBonneville Salt Flats’taki testler tamamen tuzla kaplı bir zeminde gerçekleştirildi. Test için özel olarak geliştirilen IONIQ, bir takım aerodinamik modifikasyonlara sahip. 

Tampon altı spoylere yer verilen otomobilde kullanılan coil-over süspansiyonlar, standart modele göre 100 mm daha alçak bir yapıda. Yüksek hız için optimize edilen yürüyen aksamdaki bir diğer eklenti ise aerodinamik özel jantlar ve lastikler. 

Bisimoto tarafından geliştirilen, tam entegre yüksek mukavemetli çelik gövdeye sahip aracın iç mekanındaki bazı aksamlar, güvenlik ve yüksek hız rekoru için çıkarıldı. 

Sparco altı noktadan bağlantılı emniyet kemer sistemi, kokpit yangın söndürme sistemi, özel yarış koltuğu, roll-barlar ve paraşüt de güvenlik adına yer verilen ekipmanlardan bazılarını oluşturuyor. 

Hyundai Amerika Kurumsal Ürün Planlama Kıdemli Başkan Yardımcısı Mike O’Brien, konuyla ilgili olarak, "Yeni modelimiz IONIQ ile FIA onaylı bir rekora imza atmamız son derece gurur verici bir gelişme. 

Mühendislik ekibimiz geliştirdikleri bu özel otomobille ekileyici bir dayanıklılık ve yüksek hız elde ederken aynı zamanda bu segmentteyeni kriterler belirlemek adına sınırları da genişletti" dedi.