Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

YENİ OPEL MOKKA X FİYATI MOTOR SEÇENEKLERİ ÖZELLİKLERİ

Opel’in segmentinde en çok tercih edilen B-SUV modeli Mokka’nın yeni modeli müşterileri ile buluşmaya hazır. Yeni Mokka X ile beraber Opel ...

Opel’in segmentinde en çok tercih edilen B-SUV modeli Mokka’nın yeni modeli müşterileri ile buluşmaya hazır. Yeni Mokka X ile beraber Opel ürünlerinde ilk kez anılmaya başlayan “X” geleneksel gövde tasarımlarına göre daha cesur, daha maceracı ve dayanıklı bir karakteri vurguluyor.


Opel’in yeni nesil segment kimliği olan X, klasik gövde tipi ile sportif, havalı, son moda SUV ve Crossover gövde tipi arasındaki geçişi simgeliyor. 

Yeni Mokka X bir önceki modelin önemli özelliklerini korurken bunların üzerine yeni geliştirmeleri de bünyesine ekledi. Yeni Mokka X’in ön görünümü Opel’in gelecek tasarım stratejisine uyumlu şekilde, kanat şekilli ön ızgara ve çift kanat şekilli LED gündüz farlarıyla bütünleşiyor 

Ön tampon daha geniş, sağlam ve kaslı bir duruş sergiliyor. Arka tarafta da bu duruş devam ediyor. Yan taraf ise bir önceki modeldeki sportif ve kaslı yapısı korunarak Opel imzası olan bıçak sırtı çizgisi ile devam ediyor.
 İçeride ise yeni Mokka X işlevsellik ile macera tutkusunu bir araya getiriyor. Yeni Opel Astra’nın başarılarından ilham alan yatay gösterge paneli ferahlık hissini artırıyor.  

Yeni Mokka X’in tasarımı kadar teknolojik ve konfor özellikleri de dikkat çekiyor: 
Geliştirilmiş sürüşe duyarlı Full LED ön farlar (AFL+) gece daha güvenli sürüş vaat ediyor. Bu sistem daha önceki modeldeki Bi-Xenon AFL+’ın yerini alıyor. 

LED farlar halojen farlara göre yüzde 30 daha parlak. Uzun far asistanı da içeren sistem, sürüş hızı ve direksiyon açısı gibi etkenlere otomatik adapte oluyor. Ardından bu sistem en uygun aydınlatma modunu otomatik olarak seçiyor. 

 En son teknoloji Opel Eye ön kamera ise, trafik işaret takibi, şerit takip uyarısı, takip mesafesi göstergesi ve LED yansımalı uyarı göstergesi-RLAD ile ön çarpışma uyarı sistemlerini destekleyerek güvenli sürüşe katkıda bulunuyor. 

 Opsiyonel akıllı 4x4 teknolojisi yeni Mokka X’in çevik yol tutuşunu daha da keskinleştiriyor. Bu sistem ihtiyaca uygun şekilde ön ve arka aks arasında gücü 100’e 0 ve 50’ye 50 olarak dağıtabiliyor. 


Apple CarPlay gibi telefon yansıtma özelliklerini destekleyen Intellilink sistemleri ile akıllı telefonları otomobille sorunsuz şekilde bağlayan ve digital dünyanıza sürekli bağlı kalmanızı sağlayan yeni Mokka X, Opsiyonel Ergonomik (AGR) koltuklar ile anahtarsız giriş ve anahtarsız çalıştırma gibi üst sınıf özellikleri de bünyesinde barındırıyor. Opel’in birinci nesil Mokka’sı piyasaya sunulduğu 2012 yılından günümüze 600 binden fazla sipariş aldı. 

Avrupa genelinde sınıfındaki en popüler otomobillerden birisi olan Mokka satışa çıktığı ilk günden bu yana ülkemizde yaklaşık 11 bin adet satıldı. Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik 2017 yeni Mokka X satış hedefini ise 9 bin adet olarak açıkladı.  

Yeni Mokka X Enjoy, Design ve Excellence donanım seviyeleriyle satışa sunulacak ve 1,4 ile 1,6 litre arasında benzinli ve dizel motor yelpazesine sahip olacak. 

Benzinli seçenekler: 
1.6 115 HP FWD Start&Stop 
1.4 140 HP AT FWD 
1.4 140 HP MT FWD S&S 
1.4 140 HP MT AWD S&S 
1.4 152 HP AT AWD S&S 

Dizel seçenekler: 
1.6 136 HP AT FWD 
1.6 136 HP MT FWD 
1.6 136 HP MT AWD 

Yeni Mokka X’in fiyatı, benzinli modellerde 73 bin 600 TL’den dizel modellerde ise 88 bin 100 TL’den başlıyor. 

Opsiyonel olarak sunulan dört çeker fiyat farkı benzinli modellerde 6 bin 500 TL, dizel modellerde ise 6 bin TL. Ülkemizde yoğun talep gören 1,6 Dizel-Otomatik seçeneği ise 92 bin TL’den başlıyor. 1.4 152HP 4x4 6 ileri Otomatik Şanzımanlı yeni motor seçeneği de 102 bin TL’den satışa sunuluyor.  

Detaylar Full AFL LED Farlar Segmentinde İlk Defa Mokka X’de 
Uzun süredir gece sürüşünü daha güvenli hale getirmeyi amaçlayan Opel, Alman mühendislerinin tasarladığı yeni AFL LED farlar bu hedefe yönelik önemli bir adım atıyor. Mokka X’de opsiyonel olarak sunulacak AFL LED farların halojen farlara göre yüzde 30 daha parlak beyaz ışığı geceyi gündüze çeviriyor ve her sürüş pozisyonuna uyum sağlıyor. 

Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, “Akıllı LED teknolojilerinin daha geniş kitlelerle buluşması, gece sürüşü ile ilgili risklerin ortadan kaldırılması için en etkili yöntem” diyor ve ekliyor: “Bu nedenle Opel olarak bu teknolojiyi daha fazla modelimizde müşterilerimize sunmak ve daha erişilebilir kılmak için çaba gösteriyoruz. 

Yeni Mokka X’te opsiyonel olarak sunduğumuz AFL LED farlar da bu potansiyeli gerçekleştirmek için çabamızı yansıtıyor.” Yeni Mokka X, adaptif aydınlatma sistemi ve tüm far ve sinyal sistemlerinde full LED’e sahip olmasıyla, Opel’in LED aydınlatmaya geçişinde önemli bir adımı temsil ediyor. 

Astra’nın IntelliLux LED Matrix sisteminde olduğu gibi, AFL LED de adaptif ön aydınlatmayı hareketli mekanik parçalara ihtiyaç duymadan sağlıyor. Tepki süresi çok hızlı ve güvenilir. Karşıdan gelen sürücülerin de gözünü almıyor. AFL LED sürüş durumuna göre aydınlatma şeklini değiştirerek sürücüye optimal aydınlatma sağlıyor.  

Ekonomik ve Etkili: Adaptif 4x4 
Mokka X opsiyonel olarak akıllı adaptif dört çeker sistemi ile sunulacak. Akıllı dört çeker sistemi gücü ön aks ile arka aks arasında 100’e 0’dan 50’ye 50 olacak şekilde dağıtabiliyor. Günlük kullanımda Mokka X ekonomik önden çekişli bir otomobil gibi davranıyor. 

Otomobil çalıştığında tüm güç ön tekerlere aktarılıyor ancak ihtiyaç olduğunda dört çeker sistem aktif oluyor. Özellikle kaygan ve ıslak zeminlerde güç arka aksa aktarılabiliyor. Bu sistem su birikintisine girmek ya da donmuş bir yüzeyden geçiş gibi anlık durumlarda dahi aktif hale geliyor. 

Böylece maksimum çekiş gücü ve denge sağlanırken, güvenlik hissi ve sürüş keyfini de artırıyor. Dört çeker sürüş sistemi 1.4 lt 140 hp benzinli ve 1.6 lt 136 hp seçeneklerinde mevcut. Her iki motor seçeneği için de 6 ileri manuel şanzıman bulunuyor. 

Opel dört çeker keyfini otomatik vites seçeneği ile yaşamak isteyen müşterileri için ise 6 ileri otomatik şanzımanı ilk defa yeni Opel Astra’da sunulmaya başlanan yeni nesil 1.4 lt 152 hp ECOTEC® Direct Injection Turbo motoruyla bir arada sunuyor.  

Premium Konfor ve Güvenlik Seçenekleri 
Yeni Mokka X’de yeni nesil iki IntelliLink bilgi-eğlence sistemi bulunacak. IntelliLink Apple CarPlay ve Android Auto aracılığıyla akıllı telefon dünyasını otomobile taşıyor. Sınıfındaki en bağlantılı otomobillerden biri olmasının yanı sıra Mokka X en rahatlarından birisi olduğunu da iddia ediyor. Çoğu Opel modelinde olduğu gibi sınıfında tek AGR sertifikalı koltukları ile uzun mesafe sürüşlerini de arazi sürüşleri kadar keyifli hale getiriyor. 

Tüm bu özelliklerinin yanı sıra yeni Mokka X bir konfor özelliğine daha sahip: Anahtarsız açma ve çalıştırma. Sürücünün anahtardaki kilit açma tuşuna basmasına gerek yok, anahtarı sadece cebinde ya da çantasında taşıması yeterli. Kapı kolu üzerindeki küçük tuşa bastığında kapılar otomatik olarak açılır. 

Motoru çalıştırmak için de aynı şekilde tek tuşa basmak yeterli. En son teknoloji Opel Eye ön kamera, trafik işaret takibi, şerit takip uyarısı, takip mesafesi göstergesi ve LED yansımalı uyarı göstergesi-RLAD ile ön çarpışma uyarı sistemlerini destekliyor.  

Motor Seçenekleri 
Yeni Mokka X, Opel meraklılarının yakından tanıdığı 1.6 lt 136 hp dizel motor ile satışa sunulacak (şehir içi 6.0-4.8 l/100 km, şehir dışı 4.4-4 l/100 km, ortalama 5.0-4.3 l/100 km; CO2 emisyonu 132-114 g/km). 136 hp’lik bu motor 320 Nm tork sunuyor. 

Düşük gürültü seviyesi ve titreşimi ile bu motor sessiz dizel olarak anılıyor. Yeni Mokka X’in benzinli seçenekleri arasında yeni 1.4 ECOTEC® Direct Injection Turbo motor (şehir içi 7.9 l/100 km, şehir dışı 5.7 l/100 km, ortalama 6.5l/100 km; CO2 emisyonu 150 g/km) öne çıkıyor. 

Altı ileri otomatik vites opsiyonu ve akıllı dört çeker sistemi bir arada sadece bu motor seçeneği ile sunulacak. Motor 245 Nm tork üretiyor. 2.200 devirden başlayıp 4.400 devire kadar sürdürülebilen tork, sürüş kalitesi için örnek bir denge sunuyor. Özetle sürücünün güce ne zaman ihtiyacı olursa 1.4 Turbo bunu sağlayabiliyor. 

Mokka X’in giriş seviyesi benzinli motoru ise 1.6 lt 115hp (Şehir içi 8.6/100 km, şehir dışı 5.6l/100 km, ortalama 6.7l/100 km; CO2 emisyonu 155g/km). Bu motor seçeneğinde sadece önden çekiş ve 5 ileri manuel vites opsiyonu mevcut. 1.4 lt 140 hp benzinli seçenek ise benzinli motor opsiyonlarının orta seviyesinde yer alıyor. Bu motor çeşitli şanzıman seçenekleri ile sunuluyor. 

Bunlar 6 ileri manuel önden çekiş (şehir içi 7.6l/100 km, şehir dışı 5.1l/100 km, ortalama 6.0 l/100 km; CO2 emisyonu 140g/km), 6 ileri manuel dört çeker (şehir için 8.3 l/100 km, şehir dışı 5.6 l/100 km, ortalama l/100 km; CO2 emisyonu 152 g/km) veya altı ileri otomatik önden çekiş (Şehir için 8.4 l/100 km, şehir dışı 5.4 l/100 km, ortalama 6.5 l/100 km; CO2 emisyonu 149g/km CO).