Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

LPG Lİ ARAÇLARDA BUJİLERE DİKKAT

Akaryakıt fiyatları yüzünden Türkiye’de LPG kullanımı oldukça yaygın. Ancak bu sistem motorun ömründen yiyor. Ayrıca performans düşüyor.  ...

Akaryakıt fiyatları yüzünden Türkiye’de LPG kullanımı oldukça yaygın. Ancak bu sistem motorun ömründen yiyor. Ayrıca performans düşüyor. 

Zararı en aza indirmek için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Öncelikle gazın silindirlerde daha iyi yanmasını sağlayarak performanstaki düşüşü en aza indirgeyebilirsiniz. 
Bunun için sistemdeki kirlenme ve tıkanmanın önüne geçmelisiniz. Yani, motorunuzun bakımına dikkat etmelisiniz. 

 ÇİFT TIRNAKLI BUJİ KULLANIN 
Silindirlerde iyi yanma sağlanması için ilk olarak ateşleme sistemini, yani bujieri kontrol etmek gerekir. Özellikle tek tırnaklı bujiler yaklaşık 10 bin kilometrede bir incelenmelidir. 

Böylece buji üzerindeki yanmalar ve elektrot seviyesini kontrol altında tutabilirsiniz. Ayrıca LPG’li araçlarda tek tırnaklı yerine çift tırnaklı buji kullanmak daha avantajlıdır. 

HAVA FİLTRESİ VE MOTOR YAĞINA DİKKAT EDİN 
Motor sağlığı için hava filtresinin düzenli değiştirilmesi çok önemlidir. 5 bin – 15 bin kilometre aralığında hava filtrenizi değiştirmeniz gerekir. Yine motor yağının da düzenli olarak değiştirilmesi otogazın yağlayıcı özelliğiyle birleştiğinde motor ömrünü uzatabilir 

TANKI PASLANDIRMAYIN 
Son olarak LPG sisteminin bakımı… Çelik alaşımlı parçalar paslanma ihtimali taşır. Bunun için tankın sık sık kontrol edilmesi gerekir. Tankın hortum bağlantıları ve elektronik parçaları da gözden geçirmekte fayda var. 

BAŞKA ZARARLARI DA VAR 
Peki, tüm bunları yapmazsanız başka ne olur? Otogazlı bir araçta bakımları ihmal etmek, rölantide titreme ve soğuk havalarda geç çalışma gibi problemlere neden olabilir. Bu dan araç sahibinin canını sıkar. 

Çünkü bu iki problem de yakıt ve ateşleme sisteminden kaynaklanır. Dolayısıyla LPG’li bir sistemden en iyi verimi almanız için, yukarıda sayılan ‘küçük’ işlemleri ihmal etmeyin.Haber7