Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

UZUN YOLU KABUSA ÇEVİREN RADARLAR İÇİN YENİ DÜZENLEME

Radarlar ve Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) yolculukları kabusa dönüştürebiliyor. Ceza yemek istemeyen sürücüler, daha hızlı gidebilecek...

Radarlar ve Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) yolculukları kabusa dönüştürebiliyor. Ceza yemek istemeyen sürücüler, daha hızlı gidebilecekleri yolda adeta 'kağnı gibi' ilerliyor. 

Bu da yolculuk süresini uzatıyor. İlgisiz yerlerde kesilen radar cezaları da sürücülerin yoğun tepkisine neden oldu. Konuyla ilgili harekete geçen İçişleri Bakanlığı, radar yerleştirilen noktaları yeniden gözden geçirmeyi kararlaştırdı. 

KÖR NOKTALARA KAYDIRILDI
İçişleri Bakanlığı’nın 2016 yılı Razaman Bayramı’nda alınacak trafik tedbirlerine ilişkin genelgede, radarlarla ilgili talimatlar da dikkat çekti. 

Genelgede, “Radarla hız denetimleri, trafik kural ihlallerinin ve kazaların yoğunlaştığı yerlerde, sabit ve seyir halinde yapılacaktır” denildi. Edinilen bilgiye göre; 2006-2015 yılları arasında Ramazan ve Kurban Bayramları'nda Türkiye genelinde 596 noktada toplam 14 bin 997 trafik kazası gerçekleşti. 

Bu noktalardan en fazla kaza; Bafra-Kavak Devlet Yolu ayrımı ile Samsun-Ordu il sınırı arasında gerçekleşti. Bu güzergahta son 10 yıl içinde 209 trafik kazası meydana gelince, radarların da kör noktalara kaydırılması kararlaştırıldı.  
KAZALARA GÖRE KONUMLAMA 
Kaza istatistiklerine göre bayramlarda en fazla kaza yaşanan 10 nokta şöyle: - Bafra-Kavak Devlet Yolu ayrımı ile Samsun-Ordu il sınırı arası (209) - Çatalca Devlet Yolu ayrımı ile Barbaros Kavşağı arası (206) - Ankara-Kırıkkale il sınırı ile Kırıkkale-Yozgat il sınırı arasındaki yaklaşık 74 km’lik mesafe (155) 

 - İzmir-Manisa il sınırı ile Alaşehir Devlet yolu ayrımı arası (150) - Mut Devlet Yolu ayrımı ile Çeşmeli Kavşağı arası (140) - Bursa Çevre Otoyolu ayrımı ile Bursa-Bilecik il sınırı arası (129) 

 - Ankara Çevre Otoyolu ayrımı ile Ankara-Kırıkkale il sınırı arası (124) - Samsun-Ordu il sınırı ile Aybastı Yolu ayrımı arası(102) - Çanakkale-Balıkesir il sınırı ile Balıkesir Devlet Yolu ayrımı arası(76) - Bolu-Karabük il sınırı ile Karabük-Çankırı il sınırı arası (49) (STAR)