Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

TOYOTA C-HR İÇ TASARIMI GÖRÜCÜYE ÇIKTI

2016 Cenevre Motor Show’da üretim versiyonu tanıtılan ve büyük beğeni toplayan Toyota C-HR’nin iç kabin tasarımı da, ilk kez modanın başken...

2016 Cenevre Motor Show’da üretim versiyonu tanıtılan ve büyük beğeni toplayan Toyota C-HR’nin iç kabin tasarımı da, ilk kez modanın başkenti olarak nitelendirilen Milano’da düzenlenen etkinlikle tanıtıldı. 

Yeni iç tasarım mimarisi, Toyota’nın sadece dış tasarımda değil, aynı zamanda iç tasarımda da radikal bir değişikliğe gittiğini gösteriyor. Toyota, C-HR’nin tasarımı ile markanın yeni yüzünü de tüm dünyanın beğenisine sunuyor.  

“Türkiye’de Satış Hedefi 12-15 bin bandı” Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Toyota’nın yeni tasarım anlayışının C-HR ile hayat bulduğunu belirterek “Gördük ki dış tasarımda olduğu kadar iç tasarımda da heyecan verici detaylar var. Toyota için yeni bir başlangıç olarak dikkat çeken bu yeni tasarım konsepti, yüksek teknolojiye sahip fonksiyonelliği duygulara hitap eden şık bir tarzla birleştiriyor” dedi. 


Toyota C-HR modelinin de içinde bulunduğu segmentin son yıllarda büyümeye devam ettiğini ifade eden Bozkurt “2005 yılında bu segmentte 4 model varken, bu sayı 2015 yılında 14’e ulaştı. 2020 yılında ise 20’nin üzerinde modelin var olacağı öngörülüyor. 

Heyecanla beklediğimiz C-HR modelimiz Corolla’dan sonra satışlarımızı ivmelendirecek en önemli modelimiz olacaktır. Hem dış tasarımı hem de iç tasarımıyla büyük ilgi gören ve merakla beklenen Toyota C-HR için Avrupa’da da yılda 100 bin adetlik satış hedefleniyor. Avrupa’dan önce Kasım ayında Türkiye’de satışa sunacağımız yerli üretim Toyota C-HR için yıllık 12-15 bin bandında bir satış hedefimiz var” diye konuştu.  

Toyota C-HR’ye Türk mühendisi dokunuşu 
İç tasarımın ilk defa gösterildiği toplantıda konuşan Toyota Avrupa’nın Kıdemli Mühendisi Mehmet Fatih Kale, “Toyota Avrupa’da bulunduğum 9 yıllık görev süremde öncelikle bir Türk olarak böyle büyük bir projede yer aldığım için çok mutluyum. Çünkü Toyota C-HR, Toyota için çok önemli bir model. Türkiye’de üretilecek olması ve sadece Avrupa için tasarlanan ancak tüm dünyanın beğenisini kazanarak global bir model haline gelmesi beni çok heyecanlandırıyor” dedi. 

2014 yılında Paris’te ve 2015’te Frankfurt Motor Show’da büyük bir ilgi çeken konsept aracın üretim versiyonuyla aynı olması için büyük gayret sarf ettiklerini söyleyen Kale, “Mühendislik ekiplerinin büyük desteğiyle birlikte her detayın mükemmel olması sağlandı. Sonuç olarak Toyota’daki en iyi dokunsal kaliteyi yakaladığımıza inanıyoruz” diye konuştu. 

 C-HR “Toyota’nın Yönü” Yeni Toyota C-HR, hem tasarım hem de teknolojik yenilikleriyle Toyota’nın gittiği yönü temsil ediyor. 

Toyota, C-HR modeliyle hedef müşteri kitlesini, yeniliklere açık, teknolojiyi takip eden, sosyal hayatına önem veren, şehirli kullanıcılar olarak tanımlıyor. Proje aşamasından itibaren tasarım ve kalite algısı yüksek beklentileri karşılayacak şekilde geliştirilen Toyota C-HR, aynı zamanda Toyota’nın yeni altyapısı olan TNGA’yı (Toyota Yeni Global Mimari) kullanıyor. 

Bu altyapının kullanılması, tasarım, motor ve sürüş dinamikleri açısından araç geliştirilmesi sırasında büyük avantaj sağladı. Bu da C-HR’nin C SUV segmentinde yeni ve farklı bir sayfa açmasını sağlayacak. Sınıfında yeni bir tasarım anlayışı Toyota C-HR, SUV’un getirdiği güçlü ve sağlam duruşun yanında hatchback modellerin sürüş dinamikliğine sahip olacak. 

4360 mm uzunluğa, 1795 mm genişliğe, 1555 mm yüksekliğe (hibrit versiyonu) ve 2640 mm dingil mesafesine sahip olacak. “Elmas mimarisi” temasını kullanan araç, kaslı çamurluklarıyla güçlü ve sağlam bir duruş ortaya koyuyor. Güçlü bir alt gövdeye sahip ve yerden yüksek duruşunu akıcı ve coupe profiliyle tamamlıyor. 

Toyota C-HR’nin ön tasarımı ise Toyota’nın öncelikli (Under Priority) ve keskin bakış (Keen Look) felsefesini yansıtıyor. Toyota C-HR, ince üst ızgarası ve aracın yanlarına doğru devam eden agresif görünümlü farlarıyla tüm bakışları üzerinde topluyor. Tamamen LED aydınlatmaya sahip farlar, Toyota C-HR'ye eşsiz bir görünüm kazandırıyor. 

 Toyota CH-R'nin arka tasarımına bakıldığında ise eğimli bir çizgi hemen dikkat çekiyor. Bagaj alanının genişliği ve arka tasarımı ile yolda güçlü bir duruş sergileyen Toyota C-HR, LED stop lambalarıyla da sıra dışı bir görsellik sunuyor. Toyota C-HR’nin coupe tarzı tasarımı, C sütununu entegre edilmiş gizli arka kapı kollarıyla daha ileriye taşınıyor.  

İç tasarımda sofistike kabin ve sıra dışı dokunsal kalite 
Toyota için yeni bir başlangıç olarak dikkat çeken yeni tasarım konsepti, yüksek teknolojiye sahip fonksiyonelliği, duygulara hitap eden şık bir tarzla birleştiriyor. Sürücü odaklı kabin, aynı zamanda ferah ve geniş bir yaşam alanı sağlıyor. Toyota C-HR’nin dikkat çeken kabin tasarımı konsolda kesintisiz devam ediyor ve kapı içlerindeki zarif detaylara kadar uzanıyor. Aynı zamanda akıcı ve dikkat çekici çizgilere sahip kabin, sürücü ve yolcularına konforlu bir alan sağlıyor. 

Sürücü odaklı kabinde birçok kullanışlı yüksek teknolojiye de yer verildi. Bu teknolojiler arasında, her şeyi kontrol edebilen döner düğme, 8 inç’lik dokunmatik multimedya ekranı yer alıyor. Bununla birlikte asimetrik orta konsol tasarımı, sürücünün tüm kontrollere kolayca ulaşmasını sağlıyor. 

Yeni iki parçalı ön koltuk tasarımı, sportif üst kısım ile destek sağlayan alt kısmı birleştirerek kişiyi saran rahat bir kullanım sağlıyor. Ayrıca döşemelerde farklı tonlar ve desenler kullanılıyor. İç ve dış tasarım arasındaki bağlantıyı güçlendirmek amacıyla “elmas tasarım çizgisi” kabin içinde de devam ediyor. 

Aynı elmas teması; kabin içi kontrol düğmelerinde, kapı içlerinde ve tavanda kullanılan desenlerde, hoparlör kapaklarında ve hatta sürücü analog gösterge ekranının iğnelerinde bile bulunuyor. Büyük bir özenle seçilen kabin materyalleri güzel bir uyumu yansıtıyor. 

Ana zeminler için üç farklı malzeme bulunuyor; tüm arka plan renkleri için deri benzeri döşeme, dokunma yüzeyindeki yerlerde pürüzsüz Nappa kaplamalar ve düğme gibi tüm fonksiyonel yerlerde teknolojiyi yansıtan detaylar var. İç kabin, versiyon bazında değişerek Koyu Gri, Mavi/Siyah ve Siyah/Kahverengi renk temalarıyla tercih edilebilecek. 

 Tüm beklentilerini karşılayan donanım seviyesi 
Toyota C-HR, kullanıcıların beklentilerini karşılamak adına geniş özelliklere ve donanım seviyesine sahip. Toyota’nın gelişmiş güvenlik teknolojilerinin yanı sıra ısıtmalı koltuklar, akıllı giriş ve çalıştırma sistemi, karartılmış arka ve yan arka camlar, döşemeler ve koltuklarda parçalı deri seçeneği, Toyota’nın devrim yaratan S-IPA sistemi (Kolay Akıllı Park Destek Sistemi), 18 inç jantlar ve çift renkli metalik boya sunulacak. 

Son teknoloji motor seçenekleri 
Toyota C-HR, müşterilerinin beklentilerini karşılayacak dinamik ve çevik bir sürüş sağlayacak motor seçenekleri sunacak. Hem hibrit motor hem de benzinli motor versiyonları sunan C-HR, hem düşük yakıt tüketimine sahip olacak hem de performansıyla dikkat çekecek. C-HR’de Toyota’nın yeni 1,2 litre turbo motoru yer alacak. 

115 HP ve 185 Nm tork üreten motor, 128 g/km CO2 emisyonuna ve ortalama 5,7 lt/100 km tüketime sahip. Müşterinin tercihine göre 6 ileri manuel şanzıman veya CVT şanzıman ile tercih edilebilecek. CVT versiyonlu Toyota C-HR, önden çekişli veya dört tekerlekten çekişli olarak tercih edilebiliyor

Son jenerasyon 1,8 litrelik yeni hibrit motor ise ürettiği 122 HP güç ünitesi ile daha yüksek performans ve verimlilik sağlıyor. Toyota’nın son jenerasyon hibrit teknolojisi sayesinde Toyota C-HR, 90 g/km emisyonuyla da rakipsiz olmayı başarıyor. 

Önceki sistemden hem daha hafif hem de daha verimli olan yeni hibrit ünite, daha yüksek performans sunuyor. Motorun detaylarında yapılan değişikliklerle birlikte termal verimlilik yüzde 40 geliştirildi. 

Hibrit sistem parçaları ise daha hafif ve daha küçük parçalarla oluşturulurken, aynı zamanda bu otomobilin ağırlık merkezini daha da alçaltarak sürüş dinamiklerine de olumlu katkı sağladı.