Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

FORD 1.0 ECOBOOST MOTOR 5. KEZ SINIFINDA YILIN MOTORU SEÇILEREK KANITLADI

Ford’un 1.0-litre EcoBoost motoru, 2016 Uluslararası Yılın Motoru (International Engine of the Year) değerlendirmesi 1.0 litre altı kategor...

Ford’un 1.0-litre EcoBoost motoru, 2016 Uluslararası Yılın Motoru (International Engine of the Year) değerlendirmesi 1.0 litre altı kategorisinde 5’inci defa üst üste “En İyi Motor” seçilerek rakipsiz olduğunu bir kez daha kanıtladı. 

Eşsiz sportif yapısı ve yakıt verimliliği özellikleri ile 1.0-litre EcoBoost, Yılın Motoru Ödülleri’nde son 5 yılda toplam 9. ödülünü kazandı. 

Ford’un küçük hacmine karşın yüksek performans ve üstün sürüş dinamikleri sunan, bu özelliklerini teknoloji ve yakıt ekonomisi ile birleştiren 1.0-litre EcoBoost motoru bir kez daha sınıfında “Yılın Motoru” olma başarısını gösterdi. 

Dünyanın 31 ülkesinden 65 otomobil gazetecisinin oyları ile belirlenen 2016 Uluslararası Yılın Motoru değerlendirmesinde sınıfında yarışan 19 motor arasında 5. defa üst üste “1.0 litre ve Altı Kategorisi En İyi Motor”u seçildi. 

Son 5 yıl içerisinde toplam 9. Ödülünü kazanan 1.0-litre EcoBoost motor, 5. Kez sınıfında “Yılın En İyi Motoru” unvanına sahip olarak ulaşılması zor bir başarı elde etti. 3 silindirli 1.0-litre EcoBoost motor, 2012 yılında da “En İyi Yeni Motor” ödülünü kazanmıştı.  

Satılan her 5 modelden 1 tanesi 1.0-litre Ecoboost’lu  
Avrupa’da Fiesta, EcoSport, B-Max, Focus, C-MAX, Grand C-MAX, Tourneo-Transit Connect, Tourneo-Transit Courier ve Mondeo modellerinde satışa sunulan Ecoboost motor seçeneği en çok tercih edilen motor seçenekleri arasında yer almayı da başardı. 
Avrupa’da satışa sunulduğu 11 model içerisinde her 5 araçtan 1 tanesi 1.0-litre EcoBoost motor seçeneği ile satılıyor. 1.0-litre EcoBoost, 2014’te satılan tüm Ford modellerinin 5’te birinde ve her 5 Fiesta’nın 2’sinde tercih edildi. 

Türkiye’de Fiesta ve Focus modelleri ile satılan 1.0-litre EcoBoost motorun modele göre 100, 125 veya 140 PS güç seviyeleri sunuluyor.  

1.0 Ecoboost sınıfının referans noktası 
“1.0-litre EcoBoost küçük benzinli motorlar sınıfında 5. Defa yılın motoru ödülünü kazanarak bu sınıfta tam bir referans noktası haline geldi. 

Sınıfında standartları değiştiren Ecoboost, bu sınıfta çeşitliliğin artmasına rağmen liderliğine devam ediyor.” diyen Ford Avrupa Ürün Geliştirme Başkan Yardımcısı Joe Bakaj, “Bu motoru yaratmamızda etken olan inovasyon ruhu, aynı akıllı düşünce tarzı ile verimli, temiz ve düşük hacimli yeni dizel motorlar geliştirme konusunda çalışmalarımıza kaynak oluyor.” dedi. 

Ford’un Köln-Almanya ve Craiova-Romanya’daki fabrikalarında üretilen, güçleri 100, 125 ve 140 PS olan 1.0-litre EcoBoost motor, tüm dünyada 72 ülkede satılıyor. 

Ford’un 140 PS güç üreten motoru Bugati Veyron’dan daha yüksek bir hacim-güç oranına sahip. Bunun yanı sıra Ford Formula aracı için özel olarak üretilen 205 PS’lik 1.0 EcoBoost motor Almanya’da bulunan Nurburgring Pisti’ni 7 dakika 22 saniyede dönerek supercar olarak adlandırılabilecek otomobillerin zamanlarına ulaşmayı başardı. 

Ford’un 3 silindirli 1.0-litre ile başlayan EcoBoost ailesi, 4 silindirli olarak 1.5-litre, 1.6-litre, 2.0-litre, 2.3-litre ve V6 silindirli olarak 2.7-litre ile 3.5-litre ile tamamlanıyor. 

Ford GT modeli ile bu ay içerisinde tarihi bir dönüş yaparak 50 yıl önce başarısıyla üst üste dört kez adını yazdırdığı Le Mans’ta, Fransa’da düzenlenen Le Sarthe etabında yer alacak.