Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

2017 MODEL CITROEN C3 TANITILDI

Citroen’in üçüncü jenerasyon C3’ü büyük bir bekleyişin ardından tanıtıldı. Görünüşe göre şimdiye kadarki tüm C3 nesilleri arasında en etkil...

Citroen’in üçüncü jenerasyon C3’ü büyük bir bekleyişin ardından tanıtıldı. Görünüşe göre şimdiye kadarki tüm C3 nesilleri arasında en etkileyici olan versiyon bu olsa gerek. 

Etkileyici bir gövde tasarımı ve en az onun kadar radikal bir kabin nedeniyle Fransız üreticiyi bir kez daha kutlamak gerek. Yeni C3, aslında Citroen’in geçtiğimiz yıllarda çıkardığı marjinal Cactus modeline benziyor. 

Ön ızgara tamamen farklı, tıpkı Cactus gibi yuvarlak farlar yine tampona entegre ve üzerinde birer ince kaş görünümlü gündüz farı yer alıyor. 


Tampon da yine tıpkı Cactus gibi. Tüm bunların yanında, yanlarda yer alan Airbump’lar, Citroen’in bu teknolojiye sıkı sıkıya bağlandığının bir göstergesi. 

Çift renkli jantların da oldukça şık göründüğünü belirtmek gerek. Çamurluk ağızlarını çevreleyen siyah plastikler de yine Cactus’ten alınma. Bunun yanında otomobilin tavanı da gövdenin kontrast renklerinden oluşuyor. 

Bu renk, far çerçeveleri ve yan aynalarda da kullanılmış. A sütunları siyah olarak tasarlanmışken B ve C sütunları içinde siyah da barındıran çift renkli desenlere sahip. Tüm bu yepyeni tasarım C3’ün arkasında da devam ediyor. Gelelim içine… 

Citroen otomobilin kabininde gaza dibine kadar basmış. En çok satan modeli C3’ün içinde yine Cactus esintileri var, ama Cactus kadar kullanışsız değil. Direksiyon simidi tamamen yeni. Konsol zevkle donatılmış, belli. 7 inçlik multimedya ekranı biraz aşağıda yerleştirilmesine karşılık oldukça fonksiyonel. Çoğu buton bu dokunmatik ekran içine taşınmış. 

Ancak kardeşi Peugeot 208 gibi, bazı çok kullanılan butonlar ayrıca analog olarak bırakılmış. Böylece kullanıcılar, ses nereden açılıyordu, dörtlü nerede, merkezi kilidi bulamıyorum ya da rezistansı çalıştıramıyorum gibi sorularla muhattap olmayacaklar. Kabinde kişiselleştirilme seçenekleri de oldukça zengin bir menü ile sunuluyor. 

Farklı materyaller, farklı renkler ve dokular otomobilin birçok noktasında farklı zevklere göre uygulanabiliyor. Teknoloji konusunda da iddialı olan Citroen, dikiz aynasına da bir kamera yerleştirilmiş ve otomobil dünyasında bir ilk olan ConnectedCam ön tarafta olup biteni detaylı olarak kaydediyor. 

Öndeki kazaları kaydedebildiği gibi, gidilen yolları hafızasında tutan ve istenildiğinde sürücünün bu görüntüleri kısa film yapıp sosyal ağlarda paylaşmasına olanak sağlayan bir teknoloji sunuyor. Multimedya ekranıysa Apple CarPlay, Mirror Link ve Android Auto’yu destekliyor. 

Bunun yanında C3’te yine sınıfında pek rastlanmayan ve kazaları önleyici birçok sürüş asistanı da yer alıyor. Citroen yeni C3’te PureTech benzin ve BlueHDi dizel motorların farklı varyasyonlarını kullanacak. Üç benzinli motor 68. 82 ve 110 HP gücünde olacak. Dizellerse 75 ya da 100 HP olarak tercih edilecek. 

Ancak ilk başta sadece manuel şanzımanla satılacak. Otomatikler ise daha sonra ürün gamına dahil olacak. Citroen C3, Eylül’de Paris Otomobil Fuarı’nda sergilenecek, satışınaysa 2017 ilkbaharında başlanacak.AUTOMAGG