Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

İETT OTOBÜS FİLO YÖNETİM MERKEZİ KURDU

Güvenli ulaşım için 7/24 görevdeler Her gün ortalama 14 milyon İstanbulluya 5 bin 100 otobüs ve 50 binin üzerinde seferle hizmet veren İETT...

Güvenli ulaşım için 7/24 görevdeler Her gün ortalama 14 milyon İstanbulluya 5 bin 100 otobüs ve 50 binin üzerinde seferle hizmet veren İETT toplu taşıma araçlarının elektronik ortamda takibi ve yönetilmesi için İkitelli Garajı’nda Otobüs Filo Yönetim Merkezi kurdu. 

Tüm araçlar 7 gün 24 saat kontrol edilerek güvenli ve konforlu toplu ulaşım sağlanıyor. İstanbul halkına daha güvenli hizmet vermek için son teknolojiyle inşa edilen İkitelli Otobüs Filo Yönetim Merkezi’nde 45 görevli online olarak otobüsleri takip ediyor. 

Acil durumlarda araçlardaki GPS sinyalleri alınarak sahadaki 35 görevliyle iletişime geçiliyor. Olaya kısa süre içinde müdahale ediliyor. İETT’nin Metrobüs Filo Yönetim Merkezi ise Edirnekapı Garajı’nda bulunuyor. 

Tüm olaylarda gerekli tedbiri alan İETT, sefer sırasında hastalanan yolcu için ambulans yönlendirmesi, adli olaylar için emniyet desteği de sağlıyor. 
‘’Operatörler 7 gün 24 saat görevde’’ 
Kriz anlarında yönetimini kolaylaştırmak amacıyla kurulan Filo Kontrol Merkezi’nde birçok operatör sistemi takip ediyor. 

Komuta merkezinde; araç seferlerini zaman çizelgesine uygun olarak takip eden trafik operatörleri, sahada cereyan eden olayları izleyerek gerekli haberleşmeyi sağlayan iletişim operatörleri, arızalanan araçların zamanında tamir edilerek servise verilmesini takip eden arıza takip operatörleri, yolcular tarafından şikayet veya ihtiyaç duyulan bilgileri anlık takip ederek gerekli bilgilendirmeyi yapan çağrı merkezi operatörleri ve iletişim masaları 7 gün 24 saat hizmet veriyor. 

‘’Şoförler ile interaktif iletişim’’ 
Kontrol Merkezi ve otobüsler arasında 3G ile bağlantılar yapılıyor. Araçlarda bulunan bilgisayarlar sayesinde şoförlerle interaktif iletişim kuruluyor. Şoförler gördükleri herhangi bir olumsuzluğu kontrol merkezine iletiyor. 

Trafik operatörü arayan şoförlerin çalıştığı hattı ve durumunu sistemden görerek gerekli yönlendirmeleri yapıyor. Seferlerin sağlıklı bir şekilde yapılması için trafik yoğunluk haritaları, İBB kent kameraları ve metrobüsler de takip ediliyor.

 ‘’Acil durumlara karşı Panik Butonu’’ 
İETT, yolcuların maruz kalabileceği tehlikelere karşı önlem olarak araçlara "acil durum butonu" koymaya başlamıştı. İşte bu uygulamada İkitelli İETT Kontrol Merkezi’nden yönetiliyor. 

Acil durumda butona basıldığında, acil durum alarmı oluşturularak, araçtaki anlık kamera görüntüleri Kontrol Merkezine gönderiliyor. Filo, güvenlik güçleri ile iletişime geçerek olaya müdahale ediyor.