Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

ARAÇ KULLANIRKEN TELEFONLA KONUŞMAKTAN VAZGEÇEMİYORUZ

Aksigorta’nın Yöntem Araştırma’ya, CATI (Bilgisayar Destekli Telefon Anketi) yöntemi ile İstanbul, Ankara, Adana, İzmir, Bursa, Kayseri, Ma...

Aksigorta’nın Yöntem Araştırma’ya, CATI (Bilgisayar Destekli Telefon Anketi) yöntemi ile İstanbul, Ankara, Adana, İzmir, Bursa, Kayseri, Malatya, Samsun, Erzurum, Tekirdağ, Diyarbakır ve Trabzon’da yaşayan, Türkiye temsili “araç sahibi” olan kişilerle yaptırdığı araştırmada aldığı cevaplara göre, herhangi bir kaza anında önce ya acenteyi ya da aileden birini arıyoruz. 

 Kadınların yüzde 45’i eşini arayacağını belirtirken eşini arayacağını söyleyen erkeklerin oranı yüzde 6’da. 

Erkekler araçlarını eşleriyle paylaşmak istemiyor Eşinin araçlarını kullanmasına izin veren kadınların oranı yüzde 60’ken erkeklerde bu oran yüzde 13’e kadar geriliyor. 
Bu da erkeklerin araçları üzerindeki sahiplik duygusunun oldukça yüksek olduğunu gösteriyor. Her 4 kadından biri park ederken tamponlarını çarpıyor Türkiye’de her 3 kişiden biri araç kullanırken çarpma / sürtme, tampon çarpması ya da kaldırıma vurma gibi küçük kazalar yaşıyor. 

Park ederken kadınların dörtte birinden fazlası (yüzde 27) tamponlarını çarparken, araç giriş – çıkışlarında kapıyı çarpan kadınların oranı (yüzde 14) erkeklerin (yüzde 3) 5 katına yakın. 

Yaş ilerledikçe araba yıkama sayısı da düşüyor Özellikle 18 – 34 yaş aralığında araba yıkama sıklığı haftada birin üzerindeyken yaş ilerledikçe düşüş görülüyor. Özellikle 65 yaş üstü araç sahipleri araçlarını ayda bir kez yıkatıyorlar. 

Araç kullanan her iki kişiden biri telefonla konuşuyor Yapılan araştırma son zamanlarda daha da ağırlaştırılan cezalara rağmen araç kiti kullanmadan telefonla konuşan sürücü sayısında belirgin bir düşüşün gerçekleşmediğini göz önüne seriyor. 

Özellikle 25 – 34 yaş arası araç sahiplerinin yarıdan fazlası (yüzde 55) araç kiti kullanmadan telefonla konuşmaya devam ediyor. Cep telefonundan yol durumuna bakmak da araç kullanırken yapılan ihlallerin başında geliyor.