Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

YENİ HYUNDAİ İ20 ACTİVE 2016 BAŞINDA TÜRKİYEDE SATIŞTA

Geçen yıl 1.7 milyar TL ek yatırımla üretim kapasitesini iki katına yükselten, yeni nesil i10 ve i20 modelleriyle atağa kalkan Hyundai Assa...

Geçen yıl 1.7 milyar TL ek yatırımla üretim kapasitesini iki katına yükselten, yeni nesil i10 ve i20 modelleriyle atağa kalkan Hyundai Assan, i20’nin 5 kapılı HB ve 3 kapılı Coupe’den sonra i20 Active versiyonunun da üretimine başladı. 


Hyundai Assan, böylelikle iki model ve 4 farklı versiyon üretir hale gelirken, bu yıl üretim ve ihracat rekorunu kıracak. Hyundai Assan, İzmit’te ürettiği i20 ailesine üçüncü kardeşi de getirdi. i20’nin yerden yüksek, crossover özelliklerine sahip “i20 Active” üretimi, Alikahya’daki fabrikada başladı. 
İlk etapta sadece Avrupa pazarına gönderilmek üzere üretilmeye başlanan i20 Active’in, bantlardan ilk inen örneği, Almanya’ya ihraç edildi. 

2015 yılı sonuna kadar i20 Active’den toplamda 1.000 adet üretilmesi planlanırken, 2016’da ise tam yılda, fabrikanın üretim kapasitesinin yaklaşık 12 bin adetlik bölümünün bu modele ayrılması hedefleniyor. Yeni i20 Active’in Türkiye pazarındaki satışına ise 2016 yılının başı itibariyle başlanacak. 

Aracın, 2016 yılı boyunca iç pazar satışının da 1.500 adedi bulması öngörülüyor. Kapasite artacak Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, Frankfurt Fuarı’nda yaptığı açıklamada, i10 ve i20 modellerinin beklenin üzerinde ilgi gördüğü için araç yetiştiremediklerini, siparişte iki ay geriden geldiklerini anlatırken, bu yılın sonuna kadar fabrikanın kapasitesini 245 bine çıkarmayı hedeflediklerini söylemişti. 

Amaçlarının kapasitelerini daha da artırmak, hatta yeni bir fabrika daha kurmak olduğunu diye getiren Kibar, Güney Kore’deki merkezle görüştüklerini, üçüncü bir modelin üretimini üstlenmek istediklerini de sözlerine eklemişti. Kibar, bu anlamda daha çok C sınıfı bir sedan üzerinde durduklarını vurgulamıştı. 

Küçük crossover Maceraperest ruha sahip, şehir içinde de farklı ve bir miktar yerden yüksek araç kullanmak isteyenler için geliştirilen i20 Active, bu amaçla crossover tipi araçlara has unsurlarla desteklenmiş. 

Hindistan’da da üretilen versiyondan, bazı detaylarla farklılaşan i20 Acvite, i20 Coupe modelindeki gibi ters altıgen ızgara, artırılan yerden yüksekliği, tavan rayları, yan ve ön-arka korumalarıyla dikkat çekiyor. 

120 beygirlik 1.0 lt turbo beslemeli benzinli motor seçeneğiyse, önden çekişli aracın en iddialı kozlarından. Bu yıl rekorunu kıracak Yeni i20 Active ile ürettiği model ve versiyonların sayısını artıran Hyundai Assan, aynı zamanda bu yıl sonunda gerek üretim gerekse de ihracat alanlarında kendi rekorunu kırmaya hazırlanıyor. 

Avrupa’da i10 ve i20 modellerine olan talepte artış yaşanması sayesinde, Hyundai Assan bu yıl sonunda toplam 226 bin adetlik üretim gerçekleştirmiş olacak. Bununla birlikte ihracatı da, tıpkı üretim gibi hedeflenen rakamdan daha yüksek gerçekleşerek, 201 bin adede ulaşacak. 

Yani Hyundai Assan, böylelikle, yılın başlarında yaptığı planlamaların yüzde 5 üstünde ihracat gerçekleştirecek. Tesis, 40 dolayında ülkeye ihracat yapıyor. Hyundai Assan, 2014 yılında 203 bin 157 adetlik üretim ve 30’dan fazla ülkeye toplamda 179 bin 793 adet araç ihraç etmişti.Levent Köprülü-Otokolik