Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

PEUGEOT DESIGN LAB VE AIRBUS HELICOPTERS H160 HELIKOPTERIN TASARIMINDA IŞBIRLIĞI YAPIYOR

Airbus Helicopters, 8 – 12 Kasım tarihleri arasında « Dubai Airshow » fuarında ilk sivil helikopteri olan H160 modelini tanıttı. H160’ın dı...

Airbus Helicopters, 8 – 12 Kasım tarihleri arasında « Dubai Airshow » fuarında ilk sivil helikopteri olan H160 modelini tanıttı. H160’ın dış tasarımı ilk aşamada Peugeot Design Lab’ın tasarım ekibi tarafından başlatıldı, ardından Airbus Helicopters şirketinin tasarım bürosu tarafından geliştirildi ve tamamlandı. 


H160 modelinin akıcı ve dinamik çizgileri, bu ürün gamına dahil olan helikopterlerin görsel kimliğini yeniden yorumluyor ve H160’ın somutlaştırdığı yeni jenerasyonu temsil ediyor. İki yılda bir düzenlenen ve en son 2013 yılında 60.000’den fazla ziyaretçiyi bir araya getiren uluslararası Dubai Airshow fuarında bu yıl Airbus Helicopters, 2016 yılında satışa sunulacak olan yeni orta tonajlı sivil helikopteri H160 modelini vitrine çıkardı. 

Bu çok amaçlı helikopter, petrol platformları ile irtibat, kamu hizmetleri, hasta tahliyeleri, sahil gözetimi ya da özel ve iş havacılığı gibi birçok farklı görevi yerine getirecek şekilde tasarlandı. 

H160 model helikopterin tasarımı, Airbus Helicopters’in yeni açılımlara ve tasarım konusunda yeni standartlar yaratma iradesini ön planda tutan, Peugeot Design Lab tasarımcıları tarafından bir stil yarışmasında ortaya çıktı. Vitrine çıkan bu helikoptere ulaşmak için Airbus Helicopters bünyesinde bulunan ekip tarafından H160 modeli geliştirildi ve birkaç ay süren çalışma ile tamamlandı. 

Airbus Helicopters Dizayn ve Stil Sorumlusu Guillaume Chielens : « Peugeot Design Lab tarafından önerilen ilk tasarımı H160’ın, yenilikçilik, performans ve heyecan değerlerini simgeleyen şahsiyetini tanımlamamıza yön verdi. Biz de bu etütten itibaren özgün kişiliği ile operatörlerin ve halkın dikkatini çeken bir helikopter geliştirebildik. 

Tasarım bugün, eşsiz kişiliği ve performansı ile zihinlerde yer etmeyi amaçlayan H160 programının önceliklerinin merkezinde yer alıyor» şeklinde demeç verdi. H160’ın ince uzun camlarla vurgulanan fütürist silueti, yapılan çalışmanın doruk noktası olarak ortaya çıktı. Stili ve modernize edilen burun tasarımı ile bir önceki kuşağın helikopteri Dauphin’in kimliğini yeniden tanımlıyor. 
Kompozit malzemeden oluşan gövdesi, çift kanatlı arka stabilizatörü, eğimli arka kuyruk rotoru, « Blue Edge » pervaneler gibi çok sayıda yeniliği ile akıcı bir çizgiye kavuşan H160 helikopter, performansı ve çalışma sessizliği ile dikkat çekiyor. Peugeot Global Brand Design stüdyo sorumlusu Cathal Loughnane, Peugeot Design Lab’ın H160 modelinin dış tasarımına katılımı ile kompleks ve teknolojik projeler tasarlama kapasitesini kanıtladığını ifade etti. 

2012’de kuruluşundan bu yana Studio’nun, Dassault Aviation, Alstom, Bombardier, Leclerc, Groupe SEB, Quechua gibi çok sayıda global markalar, hizmetlerinden yararlandılar. Son projelerinden biri ise Aslan’ın Bistrosu olan Peugeot Foodtruck olmuştu. 

Airbus Helicopters  
Airbus Helicopters, Airbus Group’un bir birimidir. Şirket insanlara hizmet götüren, hayat kurtaran ve koruyan ve zorlu ortamlarda insan taşıyan müşterilerine helikopterleri ve bağlı hizmetleriyle ilgili en etkin çözümleri sunmaktadır. 

Yılda 3 milyon saatin üzerinde uçuş ile şirketin filosu bugün 152 ülkede 3 000’in üzerinde müşterisinin işlettiği 12.000 helikopterden oluşmaktadır. Airbus Helicopters tüm dünyada 23.000’den fazla insana istihdam sağlamaktadır ve 2014 yılında 6,5 Milyar Avro ciro kaydetmiştir. 

Airbus Group bünyesine tamamen entegre olan Airbus Helicopters yeni kurumsal kimliğine uygun olarak « EC » işaretinin yerine « H » harfini koyarak ürün gamını yeniden adlandırdı.