Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

YENİ OTOMOBİL SEÇİMİNDE 10 ÖNEMLİ KRİTER

Otomobil sahibi olmak isteyen bireyler, araç seçimlerini yaparken öncelikle çevrelerindeki kişilerin sahip oldukları araçları, eşinin zevki...

Otomobil sahibi olmak isteyen bireyler, araç seçimlerini yaparken öncelikle çevrelerindeki kişilerin sahip oldukları araçları, eşinin zevkini ve popüler olan markaları göz önünde bulunduruyor. 
Yalnızca bu faktörlere göre otomobil sahibi olan sürücülerin, aracı kullanmaya başladıktan sonra istenilen performansı alamadıklarını belirtmeleri, seçilen araçla ilgili şikayetlerin başında geliyor. 
Qportre uzmanlarından Otomobil ve Motor Sporları Eksperi Murat Öztürk, sürücülerin araç seçiminde yaptıkları hatalardan ve şikayetlerinden yola çıkarak, sıfır otomobil almadan önce dikkat edilmesi gereken 10 noktayı açıkladı. 
1. Kullanıcının cinsiyeti: Kadın sürücüler, feminen arabalarda daha fazla eşya koyulabilecek alanlardan makyaj aynalarına kadar birçok özellik bulunduğundan, kendilerine özel üretilmiş “feminen” araçları tercih edebilirler. 
2. Arabayı kullanacak kişi sayısı: Arabayı kaç kişinin kullanacağının ve kaç kişinin bineceğinin bilinmesi, seçilecek aracın boyutunu, arka koltukları ve bagaj büyüklüğünü etkilemektedir. 
3. Kullanım mesafesi: Yılda yapılacak ortalama kilometrenin bilinmesi, ne tip yakıt kullanılacağı belirleyen önemli bir faktördür. 
4. Teknoloji: Bluetooth, internet bağlantısı, sunroof ve sürücünün diğer tercihleri aracın sınıfını belirleyen teknolojik faktörlerdir. 
5. Trafik yoğunluğu: Araç, trafiğin yoğun olduğu bölge ve saatlerde sıkça kullanılacaksa, sürücünün yeteneği veya konfor talebi doğrultusunda şanzıman tercihine karar verilmelidir. 
6. Arazi: Aracın kullanıldığı alanın dağlık, ova veya ne kadar engebeli olduğu motor çekiş sistemini belirler. Yokuşu olan alanlarda küçük hacim aracı zorlar. Dağlık ve off-road yerlerde 4x4 tercih edilmelidir. 
7. Bütçe: Mevcut bütçe istenilen aracın alınmasına müsait değilse, sıfır araba yerine ikinci el seçenekler tercih edilmelidir. İkinci el otomobil alım kriterleri sıfır otomobile göre farklılıklar göstermektedir. 
8. Servis: Tercih edilen aracın servis iyi olmalı, sıkıntıyı kökten çözmeli ve kullanıcıyı uzun süre arabasız bırakmamalıdır.
9. İkinci El Fiyatı: Seçilecek otomobil mümkün olduğunca yüksek bir fiyata ve çabuk elden çıkarılabilecek bir araç olmalıdır. 
10. Marka İmajı: Tercih edilecek aracın marka imajının zayıf olmasının, ikinci el fiyatının düşmesine sebep olabileceği unutulmamalıdır.