Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

PORSCHE LE MANS TA TARİHİ ZAFER KAZANDI

Porsche, dünyanın en zorlu otomobil yarışı olan Le Mans 24 Hours’da, 17’nci zaferini elde ederek, bu yıl 83’üncüsü düzenlenen yarışın tarih...

Porsche, dünyanın en zorlu otomobil yarışı olan Le Mans 24 Hours’da, 17’nci zaferini elde ederek, bu yıl 83’üncüsü düzenlenen yarışın tarihinde en başarılı otomobil markası oldu. 

Porsche 919 Hybrid yarış otomobilini kullanan iki Porsche takımı, efsanevi yarışı ilk iki sırada bitirmeyi başardı Fransa’nın Le Mans kentinde 1923 yılından bu yana düzenlenen ve dünyanın en zorlu otomobil yarışı olarak gösterilen Le Mans 24 Hours’da, araçlar 13 bin 629 metrelik Sarthe Pisti’nde, 24 saat boyunca yarışıyor. 

16 yılın ardından geçen yıl Le Mans 24 Hours’a dönme kararı alan Porsche, bir yıl sonra ilk zaferini elde etme başarısını yakaladı. 13-14 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen ve Porsche Takımı’nın 3 araçla katıldığı 83’üncü Le Mans 24 Hours’da 24 saatlik yarışın ardından, Nico Hülkenberg (Almanya), Nick Tandy (İngiltere) ve Earl Bamber (Yeni Zelanda) tarafından kullanılan 19 numaralı Porsche 919 Hybrid, birinci sırada yer aldı. Timo Bernhard (Almanya), Brendon Hartley (Yeni Zelanda) ve Mark Webber (Avustralya) tarafından kullanılan 17 numaralı ikinci Porsche 919 Hybrid ise, yarışı ikinci sırada bitirdi. Bir diğer Porsche 919 Hybrid ise, yarışı 5’inci sırada tamamladı. 
Bu yıl alınan başarının ardından, Porsche bu yıl 83’üncüsü düzenlenen yarışı 17 kez kazanarak, Le Mans 24 Hours’un gelmiş geçmiş en başarılı takımı da oldu. Porsche, Le Mans 24 Hours’u ilk kez 45 yıl önce kazanmış, ilk 2 sırayı da en son 1998 yılında elde etmişti. 

Şampiyon İstanbul’da sergilenmişti Porsche’ye Le Mans 24 Hours yarışlarına geri dönmesinden sadece bir yıl sonra tarihi zaferi getiren 919 Hybrid, markanın bugüne kadar tasarladığı ve ürettiği en kompleks yarış otomobili olarak gösteriliyor. 2.0 litrelik V4 motoru ve lityum-iyon bataryaların kullanıldığı hibrit sistemi toplam 1000 HP’ye yaklaşan bir güç üreten yarış otomobili, saatte 340 km hıza çıkabiliyor. 

Porsche 919 Hybrid’in sergilenmeye uygun hale getirilen versiyonu Mayıs ayında düzenlenen İstanbul Autoshow 2015’te de Doğuş Otomotiv-Porsche standında da Türkiyeli otomobil tutkunlarının da beğenisine sunulmuştu. 

Le Mans 24 Hours’daki bu tarihi başarıyı, Porsche CEO’su Matthias Müller, “ Bu yıl yarışı ilk iki sırada bitirmemiz, bizim için hayalini bile kuramadığımız bir başarı oldu. 3-4 yıldır büyük bir özveri ve başarıyla çalışan takımımız bu başarıyı fazlasıyla hak etti” sözleriyle tanımladı.

Podyumda Porsche’siyle bir Holywood yıldızı Le Mans 24 Hours yarışlarında Porsche’ye bir diğer başarıyı da, ülkemizde Grey Anatomy dizisiyle tanınan Hollywood yıldızı Patrick Dempsey yaşattı. 

Yıllardan beri motor sporları tutkusuyla bilinen Dempsey, GTE-Am sınıfında yarıştığı Porsche 911 RSR yarış otomobiliyle ikinci sırada yer aldı. Patrick Dempsey, bu sonuçla kariyerinin en büyük başarısını da elde etmiş oldu.