Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

NISSAN 4,2 MİLYAR DOLAR NET KAR AÇIKLADI

Japon otomotiv devi Nissan, 2014 yılı finansal sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.  Toplam 4,2 milyar dolar net kar elde eden şirket, ...

Japon otomotiv devi Nissan, 2014 yılı finansal sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. 

Toplam 4,2 milyar dolar net kar elde eden şirket, güvenilir bir performans sergileyerek yılı başarıyla tamamladı. 2014 yılında gerçekleşen maliyet iyileştirmeleri, Yen-Dolar paritesinde sağlanan denge ile özellikle Kuzey Amerika ve Batı Avrupa pazarlarında yer alan yeni modellerine yönelik yüksek talep sayesinde başarılı bir yıla imza atan Nissan, 4,2 miyar dolar net kar elde etti. 

5,4 milyar dolar faaliyet karıyla birlikte net gelirde yüzde 5,2 oranında kar sağlayan şirket, 2014 yılında 103 milyar dolar net gelir elde etti. 
Bu başarılı mali tablonun gerçekleşmesinde şirketin Japonya ve gelişmekte olan pazarlarda yoğun rekabete ayak uydurması etkili oldu. Nissan, 2014 mali yılının son çeyreğinde 171,6 Milyar Japon Yeni faaliyet karı açıklarken net karının da 118,8 Milyar Japon Yeni, net gelirini ise yüzde 2,9’luk artışla 3.29 Trilyon Japon Yeni duyurdu. 

 Çin'deki Joint Venture operasyonunun kısmi olarak konsolide edilmesini de kapsayan proforma bilançoda, Nissan'ın 2014 mali yılındaki net geliri bir önceki yıla göre yüzde 8,5 artarak 12.41 Trilyon Japon Yeni'ne ulaştı. Proforma operasyon bilançosuna bakıldığında bir önceki yıla göre gelirin yüzde 18,6 artarak 718,6 Milyar Japon Yeni'ne ulaştığı görülüyor. Böylelikle Şirketin operasyon karı bir önceki yıla göre yüzde 5,8 arttı.

 “Ortaya çıkan tablo cesaret verici” Nissan CEO'su Carlos Ghosn konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; "Büyük bir rekabetin yaşandığı pazarda Nissan olarak ulaştığımız bu rakamlar başarımızı ortaya koyuyor. Bu finansal tablo bizi yeni modeller geliştirmemiz için cesaretlendiriyor. 2015 mali yılında finansal sonuçlarımızı daha da yukarıya çekmeye odaklanacağız. 

Bunu yaparken tanıtacağımız yeni modeller ile teknolojilerden, maliyet ile satış disiplininden ve elbette Renault-Nissan İttifakı'nın artan sinerjisinden destek alacağız. Atacağımız adımlar, orta vadeli stratejik hedeflerimize sadık kalabilmemizin sigortası olacak" ifadelerini kullandı. 

2015’de pazar payımız yüzde 6,5 olacak Nissan, 2015 mali yılında satışlarını bir önceki yıla göre yüzde 4,4 oranında artırıp 5.55 Milyon araç satmayı ve küresel pazar payını yüzde 6,5’e yükseltmeyi hedefliyor. Maxima, Lannia ve Infiniti Q30 gibi yeni modellerin 2015 yılı için hedeflenen büyümeyi desteklemesi bekleniyor. 

Nissan bu satış öngörüsünü temel alarak, 2015 mali yılı için Tokyo Borsası'yla 105,2 milyar dolar net gelir, 5,9 milyar dolar operasyon geliri, 6,7 milyar dolar normal gelir ve 4,2 milyar dolar net kazanç tahmini paylaştı.