Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

JAGUAR VE LAND ROVER YENİ MODELLERİYLE AUTOSHOW'DA

Borusan Otomotiv, İstanbul Autoshow 2015’te Jaguar ve Land Rover markaları ile 14. Salonda yer alıyor. Toplam 1.300 m² sergi ve premium lou...

Borusan Otomotiv, İstanbul Autoshow 2015’te Jaguar ve Land Rover markaları ile 14. Salonda yer alıyor. Toplam 1.300 m² sergi ve premium lounge alanı ile ziyaretçileri 11 gün süresince ağırlayacak. 

Estetik tasarım, sportif performans ve mükemmel mühendisliği temsil eden Jaguar, otomobillerden beklentisi yüksek olan kişilerin tercihi olarak, yüksek adetlerde satılan markalardan ayrışmayı hedefliyor. Tasarım olarak agresif ve erkeksi olduğu kadar ince bir zevkin de ifadesi olan Jaguar, performanslı motorları ve üstün yol tutuşu ile sürüş dinamiklerinden taviz vermiyor. 

Dayanıklı yürüyen aksamı, sağlam alüminyum üst yapısı, teknolojik üstünlükleri ve konfor ile birleşen yüksek standartları, Jaguar markasının Türkiye’de, Premium segmentin güçlü bir oyuncusu olmak üzere hazır olduğunu gösteriyor. 

Jaguar XE ilk kez Türkiye’de. Türkiye’de lansmanı Autoshow’da gerçekleşecek olan XE modeli, markayı farklı bir noktaya taşıyacak. 2.0 litre 180 beygirlik, Jaguar Land Rover’ın kendi üretimi olan Ingenium dizel motoru ile, hem performans hem de yakıt ekonomisini bir arada sunabiliyor. 

0’dan 100 km’ye 7,8 saniyede çıkarken, 100 km’de ortalama 4,2 litre yakıt tüketiyor. Azami hızı 225 km/sa olan XE, tasarım açısından Jaguar ruhunun modern bir yorumunu ifade ediyor. Yollardaki diğer sedanlardan her noktası ile ayrışan Jaguar XE’de zengin bir standart donanım paketi sunuluyor. 

Şerit terk ikaz sistemi ve akıllı acil durum fren desteği gibi güvenlik donanımlarının standart olarak yer aldığı Pure başlangıç paketine ek olarak, Prestige, Portfolio ve R Sport paketlerine de yer veriliyor. 

Başlangıç fiyatı 70.000 € olarak belirlenen Jaguar XE, 50:50 ön ve arka aksa eşit ağırlık dağılımı ile denge ve yol tutuş konusunda iddialı bir çizgide ilerliyor. %75’i aluminyumdan üretilen Jaguar XE, sağlamlık ve esneklik açısından segmentindeki diğer otomobillere göre farklılık sağlıyor. Aynı zamanda executive segmentte yer alan otomobillerin konfor seviyesini sunabilen bir süspansiyon sistemi ile tasarlanmıştır. 

Performanslı modelleri temsil eden S logolu, 3.0 litre 340 bg’deki Jaguar XE de özel sipariş ile Borusan Otomotiv yetkili satıcıları tarafından sağlanabilecek. Jaguar F Type : Hızlı, güçlü ve çekici. Jaguar standında süper spor vurgusunu yapacak olan Jaguar F-Type, Coupe ve Cabrio versiyonları ile yerini alıyor. İki kişilik spor otomobiller arasında tasarımı, motor sesi ve ince işçiliği ile fark yaratıyor. 

F-Type’ın 3.0 lt V6 Supercharged 340 beygir güce sahip motorunun, S versiyonu 40 beygir daha ek güç sunarak 380 bg sağlayabiliyor. Serinin en güçlü versiyonu olan F-Type R, 5.0 lt V8 Supercharged motoru ile, 550 bg ve 680 Nm tork sunuyor. F-Type’da daha agresif sesler duymak isteyenler, bunu tek bir düğmeye dokunarak egzoz sesini hissedebiliyorlar. 

Genel olarak basık olması ile bilinen iki kişilik spor otomobillerin aksine, boydan boya uzanan cam tavanı sayesinde büyük bir ferahlık sunan F-Type, özel renk seçenekleri ve 300 km/sa’lik maksimum hızı ile sürücü ve yol arasındaki mükemmel uyumu sağlıyor. Jaguar XF ve Jaguar XJ Fuarda yerini alacak bir diğer model ise Jaguar XF. Model gamını 2015’in 3. çeyreğinde yeni gövdesi ile daha da kuvvetlendirecek olan bu modelde, alüminyum gövde yapısı yaklaşık 200 kg’lık bir ağırlık avantajı sağlayacak. 
2.0 litre dizel motor seçenekleri de yine yeni gövde ile beraber yerini alacak. Yeni gövde XE’deki Jaguar tasarım dilini daha fazla andırıyor olacak. Stantta yer alan olan diğer model ise Jaguar XJ. Ürün gamının en üst seviyesinde ve en lüks model olarak yer alan otomobil, 5,127 cm uzunluğu ile zarif ve şık bir tasarıma sahip. 

Long versiyonu normal gövdeye göre 12,5 cm daha uzun olup, her iki versiyonda da segmentindeki diğer Premium rakiplerden farklı olarak 2.0 litre benzinli motor ile alınabiliyor. Arkadan itişli ve 240 bg’e sahip otomobil, 153,300 € başlangıç fiyatı ile ve krom-ahşap-deri karışımının detaylı İngiliz işçiliği ile bir araya getirilmesi ile son derece elit bir görüntünün fazlası ile karşılığını veriyor. 

LAND ROVER 1998 yılından beri Borusan Otomotiv tarafından temsil edilen ilk Premium SUV markası Land Rover, bu sene fuarda 8 araç ile yar alıyor. • Range Rover Hybrid • Range Rover LWB • Range Rover Evoque • Discovery • Discovery Sport • Range Rover Sport Hybrid • Range Rover Sport Bunlar arasında Discovery Sport, premium kompakt SUV segmentinin temsilcisi. 

Mart ayında Türkiye lansmanı yapılan modelin 2.0 litre 240 beygir gücünde 9 İleri otomatik şanzımanlı versiyonu olduğu gibi kısa bir süre sonra 2.0 litre 180 beygir gücündeki dizel motoru da yer alacak. 4x4 özelliği sayesinde düz yolda en iyi yol tutuşu sağlarken aynı zamanda zorlu yol koşullarında da kolaylıkla güvenli bir şekilde ilerlemenizi sağlıyor. 88,250 €’dan başlayan fiyatı ve 7 kişinin seyahat etmesine olanak tanıyan versiyonu ile kalabalık aileler için geniş bir hacim sunuyor. 

Range Rover Sport ise hybrid versiyonu ile dizel motorlara yeni bir soluk getiriyor. Hybrid’in ilk kez bir dizel ile sunulduğu bu SUV, 6 silindirli motoru, 340 Beygir gücü ve 8 ileri şanzımanı ile ortalamada sadece 6,4 lt/100 km yakıt tüketimi ile sınıfından beklenenin çok daha ötesinde bir ekonomi sunuyor. Amiral gemisi Range Rover ise uzun (Long) versiyonu ile Autoshow’daki yerini alıyor. 

3.0 litre dizel motora sahip model, 258 beygir gücü ile 0’dan 100km’ye 8,3 saniyede ulaşabiliyor. 2,354 kg ağırlığındaki bu aracı bu kadar seri bir şekilde hareket ettirebilen motor 8 ileri otomatik şanzıman ile kontrol edilebiliyor. Lüks ve konforun zirvesinde, birinci sınıf deri, ahşap ve krom malzemelerle donatılmış olan otomobil, SUV kategorisinde beklenen tüm konfor standartlarının üstüne çıkıyor. 

Binek bir otomobil konforu sağlayan araç, 20 cm daha uzun olan “long” versiyonu sayesinde arkadaki yolcular için ekstra diz mesafesi ve konfor alanı sunuyor. Uzun arka kapısından ve kapı altı çıtası üzerinde bulunan “L” ibaresi ile ayırt edilebilen Range Rover Long, 278.800 € başlangıç fiyatı ile şoförlü kullanımlar için bir limuzin konforu ve aynı zamanda arazi kabiliyeti sunuyor.otomobilgazetesi