Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

GOOGLE'IN ROBOT ARAÇLARI KARAYOLUNA ÇIKIYOR

Robot araçlar yaz aylarında ABD'de California'nın Mountain View civarındaki yollarda denenecek. Araçlar daha önce deneme pistlerind...

Robot araçlar yaz aylarında ABD'de California'nın Mountain View civarındaki yollarda denenecek. Araçlar daha önce deneme pistlerinde denenmişti, ancak düzenli trafiğin aktığı yollara ilk defa çıkacak. 

Hazırlık olarak araçlar bir dizi güvenlik ve dayanıklılık testinden geçirildi. Google daha önce de bazı sürücüsüz araçları trafikte denemişti, ancak onların hepsi de değiştirilmiş SUV tipi araçlardı. Bu kez ise küçük robot araçlar denenecek. Yola çıkan robot araçlar tamamen 'başıboş' da bırakılmayacak ve gerekirse kontrolü ele alabilecek sürücüleri olacak. 

Denemeler sırasında otomobillerde daha sonra çıkarılabilecek direksiyonlar ve diğer kontrol panelleri kullanılacak olmasına karşın, bunların zamanla ortadan kaldırılacağı söyleniyor. Robot araçların denemelerdeki hızı ise saatte 40 kilometre olacak. 
Robot araç projesini yöneten Chris Urmson, otomobillerin trafiğe çıkmasının Google teknisyenlerine aracın daha önce karşılaşmadığı durumlarla baş edebilmesi için gerekli yazılımları geliştirme fırsatı sunacağını belirtti. 

Urmson, karayolundaki denemelerin diğer sürücülerin araçlara nasıl tepki göstereceğini belirlemek açısından da önemli olduğunu kaydetti.bbctürkçe