Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

NISSAN’IN AVM TEKNOLOJİSİ DERİN DENİZLERİ KEŞFETMEK İÇİN SUYUN ALTINA İNİYOR

Nissan AVM (Çevre Görüş Monitörü) teknolojisi uzaktan kumandalı araçların okyanuslardaki doğal kaynakları araştırmasına yardımcı olacak.  ...

Nissan AVM (Çevre Görüş Monitörü) teknolojisi uzaktan kumandalı araçların okyanuslardaki doğal kaynakları araştırmasına yardımcı olacak. 
Japon otomotiv devi Nissan, benzersiz AVM (Çevre Görüş Monitörü) teknolojisini Japon Dünya-Deniz Bilimi ve Teknolojisi Ajansı (JAMSTEC) ve Topy Industries arasında ortak kurulan araştırma projesinin kullanımına sunarak okyanusların gizeminin çözülmesine yardımcı oluyor. 

JAMSTEC ve Japonya'nın en önde gelen robot üreticilerinden Topy Industries arasında yapılan ortak araştırma, JAMSTEC'in uzaktan kumandalı araçlarla suyun altında, derin noktalarda doğal kaynaklar bulmak için yaptığı araştırmaların başarı oranını arttıracak. 

Nissan'ın AVM teknolojisi, uzaktan kumandalı araçları kontrol eden operatörlerin engellere çarpmaması ve okyanus tabanında daha kolay hareket etmelerine yardımcı olacak. Japon Hükümeti'nin Stratejik İnovasyon Teşvik Programı kapsamında yer alan proje, AVM teknolojisinin karmaşık operasyonlara nasıl entegre edileceği konusunda önemli bir örnek teşkil ediyor. Programın Japon hükümetine bağlı bakanlıkların Ar-Ge teşvikiyle birlikte gerçekleştirilmesi hedefleniyor. 

AVM teknolojisi, Nissan'ın 2020 yılında pazara sunmayı hedeflediği otonom sürüşlü araçların kullanacağı teknolojinin temel yapı taşları arasında yer alıyor. Bugün ise, Juke, Qashqai ve X-Trail'in de aralarında olduğu Nissan'ın tüm crossoverlarında kullanıcılara sunuluyor. İlk kez 2007 yılınd kullanılan AVM sistemi, aracın 360 derecelik bir görüş açısında kuş bakışı görünümünü yansıtıyor. 

Bu teknolojiyle birlikte sürücü, aracının konumunu park boşlukları ve çevredeki nesnelere göre sanal olarak belirleyip park manevralarını daha kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Nissan 2011 yılında sistemin özellikleri arasında Hareketli Nesne Algılaması (MOD) özelliğini de eklerken, sisteme entegre yeni güvenlik teknolojileri geliştirmeyi de sürdürüyor. 

Denizaltında Yapılacak Araştırmalara Işık Tutacak Denizlerin derinliklerinde yeni kaynaklar keşfetmek için yeni nesil teknolojiler geliştiren JAMSTEC ve robot üretiminde Japonya'nın önde gelen şirketlerinden Topy Industries'ın Japon Stratejik İnovasyon Teşvik Programı kapsamında yer alan işbirliği, uzaktan kumandalı araçların kullanıldığı yüksek verimlilikte bir sisteme imza atmayı hedefliyor. 

JAMSTEC ve Topy Industries tarafından test edilen uzaktan kumandalı araçlarda, Nissan'ın AVM sisteminin 3 boyutlu görünümünü işleyebilen bir versiyonu kullanılıyor. 

AVM teknolojisinin 3 boyut fonksiyonu, uzaktan kumandalı aracın kamerasıyla kombine edilerek okyanus tabanındaki ölçüm mesafesini artırıyor. Bu özellik sayesinde, uzaktan kumandalı aracı gemiden kontrol eden operatör, aracın ve çevresinin gerçek zamanlı kuş bakışı görünümünü takip edebiliyor. 

Deniz altındaki araştırmalar sırasında, deniz tabanındaki engellere çarpma riskini azaltıp ve daha net tepkiler verilmesini sağlayan teknoloji, araştırmaları daha verimli hale getirmeyi hedefliyor. Nissan, ana iş kolunun bir parçası olarak , otomotiv dışında farklı alanlarda da kullanılabilecek teknoloji ve uzmanlık geliştirmeyi sürdürüyor. Buradan elde edilen kazanç yeni teknolojilerin geliştirilmesi için yeniden kullanılıp Nissan'ın teknoloji alanındaki rekabetçi yönüne güç katıyor. 

Bu konu hakkında daha fazla bilgi için lütfen alttaki video linkini ziyaret edin. http://youtu.be/9gCmbApO1gQ Nissan'ın Çevre Görüş Monitörü (AVM) hakkında daha fazla bilgi için: http://www.nissanglobal. com/EN/TECHNOLOGY/OVERVIEW/avm_g.html

Hiç yorum yok