Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

VOLVO YENİ BİR MODELİ 20 AYDA GELİŞTİREBİLECEK

Yeni V40 modelini 42 ayda geliştiren Volvo, yeni platformu sayesinde yeni bir modeli 20 ayda geliştirebilecek.  Araçların üzerine in...

Yeni V40 modelini 42 ayda geliştiren Volvo, yeni platformu sayesinde yeni bir modeli 20 ayda geliştirebilecek. 


Araçların üzerine inşa edildiği platformlar, modüler hale gelmeye başladıktan sonra otomobil üreticileri artık arabaları daha ucuza ve daha hızlı geliştirebiliyorlar. 

Bunun en bariz örneği olan Volkswagen’in MQB platformu Audi A3 ten Skoda Octavia’ya, Seat Leon’dan VW Golf’e birçok farklı modelde ve kasada kullanılabiliyor. Cenevre Fuarı’nda AutoNews’e konuşan Volvo Ar-Ge şefi Peter Mertens, geliştirilen yeni platformla birlikte Volvo’nun ürün geliştirme safhasının kısalacağını belirtti. 

Toyota ve Mazda gibi markaların 26 ay gibi bir sürede sıfırdan bir araba üretebildiğini belirten Mertens, Volvo’nun V40’ı 42 ayda geliştirdiğini ve bunun sektör standartlarının çok üzerinde olduğunu belirtti. Volvo yeni sisteminde iki temel platform kullanacak. 2016 model XC90 da ilk kez kullanılan SPA ve V40 dışında tüm modellere uyumlu olacak CMA. 

Volvo-Geely ortaklığı ile geliştirilen kompakt platform, İsveçli markanın giriş seviyelerinde kullanılacakken, Çin’li marka bu platform üzerinde yeni bir model geliştirecek. Modüler araç mimarisi otomotiv üreticilerine modellerini daha hızlı değiştirme imkanı tanırken bunu daha ucuza mal etmeyi sağlıyor. 

Daha önce 10 – 12 yıl boyunca değişmeyen modelleri olan Volvo bu sayede geliştireceği araçlara daha az vakit harcayacağından, azalan yatırım maliyetlerinin fiyatlara yansıması da kuvvetle muhtemel. Otomotiv sektöründe orta ölçekli büyüklükte bir marka için bu hamle büyüme yolunda atılmış önemli bir adım olarak gösteriliyor.arabalar

Hiç yorum yok