Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

UÇAN OTOMOBİL 2017 DE GÖKLERDE OLACAK

Slovakya merkezli AeroMobil, ilk ‘kullanılabilir' uçan otomobil modelini 2017'de müşteriye teslim etmeyi planlıyor. SXSW etkinliğin...

Slovakya merkezli AeroMobil, ilk ‘kullanılabilir' uçan otomobil modelini 2017'de müşteriye teslim etmeyi planlıyor. SXSW etkinliğinde konuşan şirketin CEO'su Juraj Vaculik, şu anda ürünün güvenlik ekipmanları ve motoru üzerinde çalıştıklarını söyledi. 

Uçan otomobilinin ilginç bir prototipten fazlası olduğunu vurgulayan Vaculik, sürücüsüz otomobilleri geçici bir çözüm olarak niteleyip esas çözümün uçan otomobillerde olduğunu ifade etti. 

ÖNCE 2 KİŞİLİK VE PARAŞÜTLÜ MODEL PİYASAYA ÇIKACAK 
2017'de iki kişilik ve paraşütlü modeli çıkarmayı planlayan şirket daha sonra dört kişilik ve daha gelişmiş güvenlik ekipmanlarıyla donatılacak modeli piyasaya sunacak. Şirketin şu anda çalıştığı model yalnızca çim zemin üzerinden kalkabiliyor ve inebiliyor. 

Vaculik gelecekte benzin istasyonları ve otoyolların bu çim şeritler ile kaplanacağını, uçan arabalar için bunun gerektiğini ve mümkün olduğunu da belirtti. Sürecin en zahmetli bölümünün otomobil ve uçaklarda olması gereken temel güvenlik bileşenlerini eklemek olduğunu söyleyen AeroMobil CEO'su, halen farklı motorların test edildiğini, çarpışma testlerinin ise yakında başlayacağını belirtti. 

Aracın fiyatı hakkında herhangi bir açıklama yapmayan Vaculik ayrıca aracın hem otomobil hem de giriş seviyesinde uçuş yapabilen araç kategorisinde yer alacağını ve kullanılması için pilotluk sertifikası gerektiğini kaydetti.

Rüzgar tünellerine sahip olmadığı için otomobillerin ön kısımlarına modeller yerleştirerek prototip oluşturma sürecine başlayan AeroMobil, ilk prototipini iki yıl önce tanıtmıştı.Haber7

Hiç yorum yok