Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

TEK ŞARJLA 320 KM GIDEN ELEKTRIKLI ARAÇLAR 2-3 YILA YOLLARDA OLACAK

Küresel otomotiv üreticileri yeni nesil elektrikli araçlar ile mevcut şartlardakinden iki kat daha fazla sürüş aralığına sahip otomobiller ...

Küresel otomotiv üreticileri yeni nesil elektrikli araçlar ile mevcut şartlardakinden iki kat daha fazla sürüş aralığına sahip otomobiller üretmek için birbiriyle yarışa girdi. 

LG Chem gibi büyük pil tedarikçileri söz konusu teknik devrimin öncüleri olurken bu konuda bir diğer öncü şirket olan Tesla da daha uygun fiyata daha uzun menzilli araçlar için proje geliştiriyor. 

Otomotivde dünya devleri arasında yer alan General Motors, Ford, Nissan ve Volkswagen ise pazardan pay almak için uygun fiyatta 322 kilometreye kadar şarj etmeden gidebilen araçlar üretmek için Tesla ile rekabete hazırlanıyor. 

Tek şarjla daha uzun menzilli ve daha hesaplı yeni jenerasyon elektrikli araçların 2 ila 3 yıl içerisinde pazarda olacağı tahmin ediliyor. Tek şarjla 427 kilometre giden Tesla Model S modeli vergi teşvikleri öncesi fiyatı 81 bin dolar düzeyinde. Daha uygun fiyatlara sunulan elektrikli araçların büyük çoğunluğu tek şarjla 121-137 kilometre arasında bir mesafe gidebiliyor. 

O yüzden uzun mesafeli seyahat eden tüketicilerde 'menzil endişesi' öne çıkıyor. Menzil kaygısının da etkisiyle ABD'de geçtiğimiz yıl 67 bin 799 erlektrikli araç satıldı. Söz konusu rakam toplam 16.5 milyon araçlık pazarın yüzde 0.4'üne denk geliyor. 

Projeksiyonlara göre otomotiv şirketleri 2018 yılı itibariyle elektrikli araçlara olan talebe yönelik bir üretim politikası geliştirecek. Tesla CEO'su Elon Musk, elektrikli araçlarda minimum 320 km menzil olması gerektiğini belirterek, ideal menzilin de 400-480 kilometra aralığında olduğunu ifade etti. 

Musk, daha uygun fiyata elektrikli araç üretimi yönünde planları olduğunu belirterek 320 kilometre menzile sahip The Model 3 serisini 35 bin dolardan satılmasının planladığını söyledi. The Model 3'ün 2017'nin ortalarında üretimine başlanması planlanıyor. ABD'li otomotiv devi GM ise yine 320 kilometre menzile sahip elektrikli aracı Chevrolet Bolt'u 2016 sonunda üretmeyi planlıyor. businessht

Hiç yorum yok