Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

FRANSA'DA ELEKTRİKLİ OTOMOBİL İÇİN YAŞ SINIRI 14

Küçük yaştaki çocukların en büyük hayallerinden biri şüphesiz otomobil kullanmaktır. Fakat bu hayallerine ulaşabilmek için uzun yıllar bekl...

Küçük yaştaki çocukların en büyük hayallerinden biri şüphesiz otomobil kullanmaktır. Fakat bu hayallerine ulaşabilmek için uzun yıllar beklemeleri gerekiyor. 

Fransa'daki çocuklar için ise 14 yaşında olmak, artık normal bir otomobilden çok da farkı bulunmayan elektrikli otomobilleri kullanabilecek yaşta olmak anlamına geliyor. 
Fransa'da eskiden 18 yaşından küçük çocuklar yalnızca düşük belirli cc'nin altındaki motosikletleri kullanabiliyordu. Ancak yeni yasayla birlikte 14 yaşındaki çocuklar 4 tekerleği bulunan, düşük güce ve yüksek güvenliğe sahip otomobilleri sürebilecek. 

Renault'nun bu amaçla üretilen Twizy isimli otomobili; hava yastıkları, emniyet kemeleri ve iki koltuğuyla birlikte gerçek otomobilleri aratmıyor. 13 beygir motoru bulunan Twizy, saatte en fazla 80 kilometre hıza ulaşabiliyor. Otomobilin tek şarjla gidebileceği mesafenin ise 96 kilometre olduğu ifade ediliyor. 

Renault'nun şimdiden 15 bin adet sattığını belirttiği Twizy'nin fiyatı ise 7.600 dolardan başlıyor. Ayrıca Renault ve Nissan'ın elektrikli otomobil konusunda stratejik ortaklığı bulunuyor. Bu nedenle önümüzdeki dönemlerde Nissan 'ın da bu şekilde çocuklara özel otomobillerini piyasaya sürebileceği iddia ediliyor.sabah


Hiç yorum yok