Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

TAŞIT KREDİLERİ YÜZDE 20 DARALDI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK), 2013 yılının sonunda yürürlüğe giren kredi kullanımına yönelik düzenlemelerinin ardınd...

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK), 2013 yılının sonunda yürürlüğe giren kredi kullanımına yönelik düzenlemelerinin ardından geçen yıl kredi büyüme hızında önemli oranda yavaşlama görüldü. 

BDDK verilerine göre, kredi hacmi 2013 yılı sonunda bir önceki yıl sonuna göre yüzde 32 artışla 1 trilyon 47 milyar lira olurken, düzenlemelerin yürürlüğe girdiği geçen yıl, bir önceki yıla göre büyüme hızı yüzde 18’e geriledi ve kredi hacmi 1 trilyon 241 milyar liraya çıktı. 

Tüketici kredilerinin alt kalemlerine bakıldığında da konut ve ihtiyaç kredilerinin büyüme hızlarında da ciddi yavaşlama yaşandı, taşıt kredisi hacminde ise daralma görüldü.

BDDK düzenlemeleri geride kalan bir yılda en fazla taşıt kredilerini etkiledi. Taşıt kredi hacmi, 2013 yılında bir önceki yıla göre yüzde 6 artmasına karşın, geçen yıl bir önceki yıla oranla yüzde 20 daralarak 6.8 milyar liraya geriledi. 

 KREDİLERİ YAVAŞLATAN DÜZENLEMELER BDDK 2013 sonunda konut kredileri için konutun değerinin yüzde 75’ini geçemeyeceği şartı getirmişti. Vade taşıtta 48 ay ihtiyaç kredilerinde ise 36 ay ile sınırlandırıldı. Kredi kartına ise 9 taksit sınırı geldi.haberturk

Hiç yorum yok