Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

INFINITINİN YENİ KOMPAKT CROSSOVER’I QX30 CONCEPT CENEVRE FUARI İÇİN GÜN SAYIYOR

INFINITI, premium kompakt crossover segmentine farklı bir soluk getirecek yeni QX30 Concept’ini Cenevre Motorshow’da görücüye çıkartıyor.  ...

INFINITI, premium kompakt crossover segmentine farklı bir soluk getirecek yeni QX30 Concept’ini Cenevre Motorshow’da görücüye çıkartıyor. 

Arka görünümü sportif coupé bir otomobili andıran QX30, premium konfor anlayışını crossover çizgileriyle harmanlayan yenilikçi bir model. INFINITI, kompakt crossover segmentindeki QX30 Concept modelinin dünya prömiyerini Cenevre Otomobil Fuarı’nda yapacak. 

Yeni modelin bugüne kadar arka ve yan görsellerini basın ile paylaşan marka, otomobilin ön tasarımının lansmanını ise fuara saklıyor. Marka, kompakt sınıfa girişinin müjdesini ilk kez 2013 yılında Frankfurt Motorshow’da Q30 Concept modeliyle vermiş, bu otomobilin Avrupa’da üretileceğini açıklamıştı. 
2015 yılının son çeyreğinde Avrupa’da satışa çıkması planlanan bu yeni modelin 4x4 versiyonu QX30 Concept’in dünya prömiyerini ise Cenevre Fuarında yapmaya hazırlanıyor. QX30, Q30’a göre yerden 30 mm daha yüksek. Sportif bir coupé’nin estetik hatları ile bir crossover’ın yola hakim oturma pozisyonunu bir arada sunan kompakt QX30 Concept, hem şehrin dinamizmine hem de hafta sonu şehir dışına kaçmak isteyenlere uygun bir model. 

Cenevre Otomobil Fuarı’nın basın günü olan 3 Mart 2015 saat 14.15’te düzenlenecek basın toplantısında görücüye çıkmaya hazırlanan QX30 Concept, kendi sınıfındaki araçlardan beklenen konfor ve tasarım özellikleriyle sınırlarının oldukça ötesinde konumlanıyor. Infiniti, QX30 Concept modeli ile premium kompakt araç sınıfını yeniden canlandırmayı hedefliyor. 
 Güçlü Coupé hatları ile crossover duruşunu harmanlıyor Hafta sonu şehir dışına kaçamak yapmayı seven, şehirli otomobil severleri hedef alan QX30 Concept, yepyeni bir premium kompakt crossover modeline ilham verecek olan Infiniti tasarım vizyonunu temsil ediyor. Tasarım sınırlarını zorlayan QX30 Concept, şık coupé çizgileriyle crossover'ın yüksek duruşu ve ayırt edici özelliklerini birleştiriyor. 

Her an harekete hazır atak görünümü ve akıcı tasarımı ile spontane seyahat arzusu uyandırıyor. Stilize koruma unsurları ile donatılan otomobilin önünden bagajına kadar her yerinde bu yaklaşım hakim. Infiniti tasarım mühendisleri QX30 Concept'in arka kısmını nüanslı grafiklerle şekillendirilmiş sert bir plakayla yuvarlarken, ön kısmında ise daha belirgin keskin bir tampon kullanmayı tercih etmişler. 

 Infiniti Tasarım Direktörü Alfonso Albaisa konsept modelin tasarım felsefesi ile ilgili şu detayları paylaşıyor: "XQ30 Concept tasarımında; her yere gitme arzusu ile doğa-zaman kışkırtmasını yansıtarak şehrin karmaşasını ve sertliğini yerle bir etmesini istedik. 

XQ30 Concept aynı zamanda sürücü ve yolcuların kendilerini güvende hissedebilecekleri ve aracın krom detaylarının zarar görmesinden endişe etmeden kusursuz sürüş keyfi yaşayabilecekleri şekilde tasarlandı". Albaisa; QX30 Concept tasarımının, güç ve dayanıklılık hissine dair sofistike bir cesaret hissi taşıdığını vurgulayarak aracın en fonksiyonel parçaların da bile sanat duygusunu muhafaza ettiklerini belirtiyor. 

Cesur ve akıcı tasarım keskin hatlarla vurgulanıyor QX30 Concept'in pürüzsüz dış hattı, Infiniti'nin "ikili dalga" temasını güçlendirmek için derin ve yukarıya uzanan kesiklerle ve kesişen hatlarla bezenmiş. Aerodinamik detaylarla aracın atletik görünüşü vurgulanmış. Alt kaplama ve tavandaki karbon fiber ise aracın performans karakterine katkı sağlıyor. 21 inç jantlar ve büyük lastikler, crossover'ın temkinli duruşunu simgeliyor. 

 Fren düzeneği; iç içe geçen üç boyutlu frezelenmiş farklı tonda alüminyumun karışımından meydana geliyor. Port bagaj ise fonksiyonel kullanımının ötesine geçmiş. Orta çizgiyi içe doğru uzatan cam tavan ise arka koltukta seyahat edenlerin sıra dışı bir açıyla manzarayı izlemesi sağlanıyor.

Hiç yorum yok