Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

BMW ÖZEL GÜVENLİK ARACINI TANITTI

BMW gelecek sezondan itibaren pistlerin güvenliğini sağlayacak otomobilini tanıttı.  Dünyanın en prestijli motosiklet yarışı olan Mo...

BMW gelecek sezondan itibaren pistlerin güvenliğini sağlayacak otomobilini tanıttı. 

Dünyanın en prestijli motosiklet yarışı olan MotoGP, her yıl birbirinden heyecanlı mücadelelere sahne oluyor. Saatte ortalama 300 km hızla giden 1000 cc'lik hız canavarları, her seferinde yarış severlerin nefeslerini kesecek hareketlere imza atıyor. 

Pistte bu kadar kuvvetli ve hızlı makineler söz konusu olunca, güvenlik de şakaya gelmeyecek bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Uzun yıllardır Valentino Rossi, Dani Pedrosa, Jorge Lorenzo ve daha nicesinin güveliğinden sorumlu olan BMW, yeni güvenlik aracıyla da bir hayli iddialı. MotoGP'nin güvenlik aracı sponsoru, gelecek sezondan itibaren pistlerin güvenliğini sağlayacak otomobiliyle yeni bir dönemin başlangıcının da habercisi. 

BMW'nin Cenevre Otomobil Fuarı'ndan önce görücüye çıkardığı yeni nesil güvenlik aracı BMW M4 Coupe, her yönüyle büyüleyici. Bu görkemli otomobil gerek dış görünüşüyle gerek teknik özellikleriyle pistlerin tek söz sahibi olacağını şimdiden herkese gösteriyor. Genellikle beyaz renkte görmeye alışık olduğumuz güvenlik aracı, bu yıl siyahlara bürünerek daha güçlü bir görünüme kavuşmuş. 

Karanlık tarafa geçen BMW M4 Coupe, simsiyah karbon gövdesinin yanında, bagaj kapağı üzerine yerleştirilen spoiler ile tavan ve ön tamponda yer alan kırmızı mavi çakarlarıyla fazlasıyla güven veren bir görünüşe sahip. Ancak tüm bu ayrıntıların yanında otomobilin öne çıkan en önemli özelliği ise kaputun altında yatan su soğutmalı motor. 

GELECEK NESİL BMW'LER SUYLA SOĞUYACAK 
Bu yıl tamamen farklı bir motor teknolojisine geçiş yapan BMW, yeni nesil güvenlik aracına örnek alınacak performans özellikleri eklemiş durumda. Yanma odasına giden havanın su püskürtülerek soğutuluyor olması, daha yüksek performans, daha uzun bir motor ömrü ve daha az karbon emisyonu anlamına geliyor. 

Motorun çalışması esnasında ortaya çıkan sıcaklığı minimuma indiren su enjeksiyon sistemi aynı zamanda daha yüksek şarj basıncı avantajı sağlıyor. Söz konusu teknoloji performans ve verimliliği artırırken, yanma havasının derecesini düşürerek erken ateşleme riskini de ortadan kaldırıyor. Su enjeksiyon sistemi yeni bir kavram olmamasına rağmen, su ve motor birbiriyle bağdaşmayan bir ikili olarak hala birçok insanın kafasında soru işareti yaratıyor. 

Ancak bu sistem yıllardır drag yarışları, askeri havacılık ve son zamanlarda seri üretim otomobillerde de kullanılıyor. Su soğutmalı motorun avantajlarından biri de motor bloğunu saran su kanalları motor sesini izole ederken hava soğutmalı motora göre daha sessiz çalışıyor olması. 

Ayrıca artık büyük hacimli motorlarda hava soğutmalı motor kullanmak pek sağlıklı değil. Zira motoru soğutmak için yerleştirilecek vantilatörün çok büyük olması gerekeceğinden hem kaplayacağı yer hem de gürültü bakımından uygulaması bir hayli zor. Dolayısıyla günümüz otomobil teknolojisinde artık tamamen su soğutmalı motorlar kullanılıyor

Hiç yorum yok