Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

YERLİ OTO PROTOTİPİNİN TESTİ 2015 TE TAMAMLANACAK

Bakanlık, 550 km ve üzerinde şarja sahip batarya için çalışıyor. Prototiplerin testi 2015’te tamamlanacak. Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakan...

Bakanlık, 550 km ve üzerinde şarja sahip batarya için çalışıyor. Prototiplerin testi 2015’te tamamlanacak. Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı'nın en önemli projelerinden olan "hibrit ve elektrikli otomobil" üretimi için çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. 

550 kilometre ve üzerinde şarj ömrüne sahip bataryanın üretiminde sona gelindi. Bataryanın araca uyumunun ve testlerinin 2015 yılı içerisinde tamamlanması hedefleniyor. 

Hibritli ve elektrikli yerli otomobil markasının yollarda görüleceği süre olarak da 2020 yılı öngörülüyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından kamuoyuna duyurulan 9 dönüşüm programı, açıklanacak yeni programlarla birlikte 25'e çıkacak. 

Dönüşüm programlarındaki 417 eylem planının 77'si ise Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na ait. Bu kapsamda, otomobil üretim teknolojisinde son yıllarda hızla gelişen hibrit ve elektrikli otomobillerin üretimi Türkiye'nin öncelikli hedefleri arasında. Tamamı yerli üretim olacak Şu anda Türkiye'de, 200 ile 450 kilometrelik şarj ömürlü bataryalara sahip elektrikli otomobiller mevcut. 

Türkiye'nin hedefi batarya, aksam, kaporta gibi elektrikli otomobilde yer alacak bütün parçaların yerli üretimle yapılması. Bunun için TÜBİTAK'ın AR-GE çalışması, TÜBİTAK – özel sektör ortaklığı ve özel sektör olmak üzere 3 ayrı grup, proje üzerinde çalışmaları yürütüyor. 550 kilometrelik şarj ömrü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otonun 2020'den önce yollarda olmasını hedeflediklerini belirtmişti. 

Bu nedenle 550 kilometre ve üzerinde şarj ömrüne sahip batarya üretimine başlandı. Ayrıca bataryanın ticari olarak pazarlanmasına yönelik çalışmalar da gerçekleştirilerek proje hayata geçirilecek. Akşam

Hiç yorum yok