Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

CONTİNENTALDEN KAMYON VE OTOBÜSLER İÇİN ZORLU KIŞ KOŞULLARINDA ÜST DÜZEY GÜVENLİK

Dünyanın en büyük uluslararası lastik ve orijinal ekipman tedarikçilerinden Continental’in kamyon ve otobüsler için özel geliştirdiği 3. ne...

Dünyanın en büyük uluslararası lastik ve orijinal ekipman tedarikçilerinden Continental’in kamyon ve otobüsler için özel geliştirdiği 3. nesil kış lastikleri üst düzey güvenlik ve yüzde 40’a varan daha üstün çekiş gücü sunuyor. 

Continental, geçtiğimiz yıl ilk kez pazara sunduğu 3. nesil lastiklerini güvenli sürüş teknolojileri doğrultusunda geliştirmeye devam ediyor. Continental kış sezonunda, kamyon ve otobüslerin tüm akslarında kış lastiği kullanılmasını tavsiye ediyor. 

Brüt ağırlığı 12 tona kadar veya 12 tondan daha ağır olan araçların kullanıldığı dağıtım şirketlerine yönelik kış lastiği üreten ilk firma olan Continental’in kamyonların ön, çekiş ve treyler akslarına yönelik, 17.5’’ ve 19.5’’ ebatlarındaki jantlarına özel geliştirdiği lastik konsepti yüzde 40’a varan üstün çekiş gücü sunuyor. 

Dünya çapında kış lastiği kullanımı ve gereklilikleri Kış koşullarında kullanıma uygun görülen lastiklerin gereklilikleri, genelde çekiş aksları ile sınırlı olup, bu lastiklerde M+S etiketine sahip olması aranır. 

Ön, çekiş ve treyler akslarında kullanılacak kamyon lastiklerinde ise gereklilikler daha geniş bir yelpazeye yayılır. M+S etiketine sahip standart kış lastiklerinin, kış mevsiminin ıslak, karlı veya buzlu yollardaki tüm koşullarına uygun sürüş sunabilmesi gerekliliğinden yola çıkan Continental, lastiklerinde yalnızda M+S’e değil, “Üç Zirveli Dağ İçerisinde Kar Tanesi” (3PMSF) sembolüne de yer veriyor. 

Tüm akslara uygun lastik teknolojisi Ön akslar için üst düzey manevra becerisi ve yanal hareket, çekiş aksları için ise üst düzey çekiş ve frenleme kuvveti önem taşırken; treyler aksları için de viraj alma ve frenleme sırasında üstün yol tutuşu sunması aranıyor. 

Continental’in tüm bu akslara uygun kış lastikleri, standart lastiklere kıyasla yüzde 40’a varan çekiş gücü sunarken, karlı zeminde 50km/s hızda yapılan frenlemeleri 10 metre kısaltıyor. Scandinavia lastikleri Ticari araç sektöründeki en geniş lastik portföyüne sahip Continental’in adını kış koşullarının çok güçlü yaşandığı İskandinav ülkelerinden alan Scandinavia lastikleri, akslara özel teknoloji ve tasarımıyla çıtayı yükseltiyor. 

Boylamasına oluklu sırt tasarımı, aralıklı düz diş yapısı ve mikro-yivleriyle ön akslara özel lastikler, yivlerin sağladığı kilitlenme etkisi, kaygan yollarda yol tutuşunu artırıyor. Islak ve karlı zeminde üst düzey yol tutuşu ve çekiş aksı için özel geliştirilen lastiğin sahip olduğu yivlerinin yapısal dengesi ve üç farklı ölçüde şekillendirilen blok yapısı sayesinde diş derinliği 22 milimetreye kadar çıkabiliyor. 

Scandinavia lastik grubu içerisinde özel öneme sahip treyler lastiklerindeki ilave dişler ise, kaygan yüzeylerde frenleme ve viraj alma kabiliyetini artırıyor. Continental’in son olarak HTW 2 SCANDINAVIA 445/45 R 19.5’’ adlı kış lastiği modeli, ağır yük taşımacılığında, Conti UrbanScandinavia ve SCANDINAVIA HSW 2 Coach lastikleri ise yolcu taşımacılığında çözüm sunuyor. 

Conti UrbanScandinavia HA3 zorlu kış koşullarında yolcu taşımacılığı için kullanılacak otobüslere yönelik özel çözüm sunarken, Conti UrbanScandinavia HD3 çekiş akslarında kullanılmak üzere geliştirilmiş olup, yoğun kar yağışı alan bölgelerde üst düzey çekiş performansı sağlıyor. 

Kapalı yiv yapısına sahip sırt deseni ve üç farklı ebatta tasarlanmış mikro-yivleri ile SCANDINAVIA HSW 2 Coach ise tüm akslarda kullanıma uygun olup, düşürülmüş dış ses ile üst düzey sürüş konforu ve çekiş gücünü birleştiriyor.

Hiç yorum yok