Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

YENİ NESİL SKODA FABİA VE FABİA COMBİ PARİSTE PODYUMA ÇIKTI

Skoda’nın tamamen yenilediği Fabia ve Fabia Combi’nin dünya lansmanı, Paris Motor Show’da gerçekleşti.  Fuarın küçük sınıftaki yıldı...

Skoda’nın tamamen yenilediği Fabia ve Fabia Combi’nin dünya lansmanı, Paris Motor Show’da gerçekleşti. 

Fuarın küçük sınıftaki yıldızlarından biri olan Fabia, sportif tasarımı, üst sınıf otomobillerden alınan konfor ve güvenlik teknolojileri, sınıfının en geniş bagaj hacmiyle iddialı.Yeni nesil Fabia’nın Türkiye’de satışına, 2015 yılının ilk çeyreğinde başlanacak. Çek üretici Skoda, tamamen yenilediği Fabia Hatchback ve Fabia Combi‘nin örtüsünü Paris Motor Show’da kaldırdı. 

Modern, dinamik ve çarpıcı tasarımıylaParis’te ilk kez dünyanın karşısına çıkan Fabia Hatchback ve F abia Combi, üçüncü neslinde üst sınıf otomobillerde rastlanabilecek güvenlik ve konfor donanımlarının yanı sıra çevre dostu özellikleriyle de iddialı. Hatchback versiyonundaki 330 litrelik bagaj hacmi, sınıfının en genişi. Fabia Hatchback’in, 2015 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’de satışa sunulması planlanıyor. 

Octavia’dan sonra Skoda’nın en çok satan ikinci modeli olan ve 1999 yılında piyasaya çıktığından bu yana dünya çapında yaklaşık 3.5 milyon adetlik satışa ulaşan Fabia, kalitesiyle sınıfının en popüler araçlarından biri olurken, üçüncü nesliyle standartları yeniden belirleyecek. 

Markaya yeni müşteriler de kazandırması hedeflenen yeni Fabia, Skoda’nın uluslararası pazarlardaki gelişme stratejisinin daha da güçlenmesine katkı sağlayacak. Daha fazla otomobil Üçüncü nesil Fabia’nın Hatchback ve Combi versiyonları, keskin ve dinamik tasarım dilini sportif hatlarla buluşturuyor. 

VisionC konseptinden alınan tasarım detaylarının, seri üretime aktarıldığı ilk model olan Fabia, aynı zamanda Skoda’nın motorsporları geçmişinden de izler taşıyor. Aracın ön görünümünde, keskin hatlı ve geniş farlar, markanın karakteristik özelliği haline gelen ön ızgara ve motor kaputu üzerinde marka kimliğine uygun konumlanmış logo dikkat çekiyor. Radyatör ızgarasıyla farlar, gerek motor kaputu gerekse de ön çamurlukların üzerindeki hatlarla bir bütünlük sergileyecek şekilde tasarlandı. 

Arka bölümdeyse, yatay çizgilerin hakimiyeti göze çarpıyor. Tasarımcılar, diğer tüm yeni Skoda modellerinde olduğu gibi arka stop lambalarına özel bir önem verirken, markanın karakteristiği haline gelen “C” formu dikkat çekiyor. Yeni Fabia, yerini aldığı ikinci neslinden yaklaşık 8 mm kısa, 90 mm daha geniş ve 31 mm alçak. 

Fabia Combi ise önceki nesline göre 10 mm daha uzun, 90 mm geniş ve 31 mm daha alçak. Daha fazla teknoloji ve donanım kullanılmasına karşın, yeni Skoda Fabia’nın ağırlığı da ortalama 65 kg azaltıldı. Böylelikle yeni Fabia’nın 1.0 lt MPI üç silindirli motora sahip versiyonu sadece 980 kg ağırlığında. Sınıfının lideri bagaj hacmi Yeni Fabia, iç mekanında 5 yolcu ve bagaj için rahat bir alan sunarken, aynı zamanda kompakt boyutlarıyla şehir için de ideal bir otomobil olduğunu kanıtlıyor. 

Hatchback versiyon, eskisinden 8 mm daha kısa olmasına karşın iç mekan 8 mm daha uzun. Böylelikle yolcularına daha fazla alan sunabilen Fabia’da dirsek genişliği önde 21 mm, arkadaysa 2 mm daha fazla. Bagaj kapasitesi ise sınıfının zirvesinde yer alıyor. Yeni Fabia’nın yükleme alanı, bir önceki nesline göre 15 litre artarken, 330 litreye ulaşıyor. Yeni Skoda Fabia Combi ise 530 litrelik kapasiteyle, eskisinden 25 litre daha fazla yükleme yapılmasına olanak tanıyor. 

Arka koltuklar yatırıldığında, maksimum yükleme kapasitesi Hatchback’te 1.150 litre, Combi’deyse 1.395 litreye çıkıyor. Bununla birlikte her iki versiyonda da bagaj eşiği alçaltılırken, yükleme daha kolay bir hale getirildi. Daha pratik ve fonksiyonel detaylar “Tek kelimeyle akıllıca”, Skoda için markanın sloganı olmaktan öte bir anlam taşıyor. Skoda mühendisleri, otomobilin geliştirme aşamasının başından itibaren akıllı çözümler üzerinde çalıştı ve bunları yeni Fabia’ya uyarladı. 

 Donanım seçeneklerine ve müşteri tercihlerine bağlı olarak yeni Fabia’da 10’dan fazla yeni “akıllı unsur” yer alıyor. Yeni Fabia‘da ilk kez kullanılan “MirrorLink“ teknolojisi, akıllı telefonlarla eşleşme sağlayarak, navigasyon da dahil olmak üzere telefondaki uygulamaların, orta konsoldaki bilgi ekranında görüntülenmesini sağlıyor. SmartGate ise, özel olarak hazırlanmış uygulamalar aracılığıyla otomobilin yakıt tüketimi, ortalama hız gibi değerlerinin, istenildiğinde kullanıcının akıllı telefonunda saklanabilmesine olanak tanıyor. 

 Bununla birlikte benzin depo kapağı içinde bulunan “buz kazıyıcı”, orta konsolda yer alan cep telefonu ve iPod tutucu bölme, fosforlu acil durum yeleği için özel saklama bölümü, kapı içinde çöp bölmesi, ön koltukların önünde küçük eşya koyma yerleri gibi pek çok unsur ise yeni Fabia’nın standartları arasında. Fabia Combi’de ise, isteğe bağlı alınabilen, yük bölümünde iki alan yaratma imkanı tanıyan raf bulunuyor. 

Bu raf, kolaylık sağlaması açısından bulunduğu pozisyonda kilitlenebiliyor. Her iki versiyonda da yıkanabilir bagaj kaplaması Skoda modellerinden tanınan bir özellik. Yeni Fabia’da “kişiselleştirme” seçenekleri de bir hayli fazla. 15 farklı dış renk seçeneği bulunurken, müşteriler, isterlerse aracın tavanı ve A-sütunlarını, gövde renginden bağımsız olarak Gümüş, Kırmızı, Siyah veya Beyaz olarak sipariş edebiliyor. Donanım seçeneklerinde de, yine isteğe bağlı seçimler yapmak da mümkün. 

Güvenlik unsurları ön planda Yeni Skoda Fabia, yenilikçi ve daha önce üst sınıf modellerde rastlanan güvenlik donanımlarıyla da ön planda. Araçta isteğe bağlı olarak alınabilen “Şehir İçi Acil Fren Fonksiyonu” ile entegre edilmiş radar sersörlü “Ön İzleme Yardımcısı”, Çarpışma Önleyici Fren Sistemi, yorgunluk ve konsantrasyon durumunu izleyen, gerektiğinde uyaran “Sürücü Aktivite Yardımcısı”, “Hız Sınırlayıcı”, “Yokuş Kalkış Desteği”, Elektronik Lastik Basınç İzleme sistemi gibi donanımlar, Fabia’da bulunabilecek güvenlik unsurlarından bazıları. Konfor donanımları arasındaysa anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi KESSY, ön ve arka park sensörleri, panoramik cam tavan dikkati çekiyor. 

Daha verimli motor seçenekleri Yeni Skoda Fabia, gerek ağırlık tasarrufu gerekse de yenilenen motor seçenekleri sayesinde önceki nesline göre yüzde 17’ye varan oranlarda daha az yakıt tüketiyor. Dört benzinli (Combi’de 3) ve üç farklı dizel motorla donatılan yeni Fabia’da, tüm motor seçenekleri Start-Stop ve fren enerjisini geri kazanım sistemleri de yer alıyor. 

Fabia’nın benzinli motor seçenekleri, 1.0 lt (60 PS) üç silindirli ile başlıyor. Bu motor, aynı zamanda 100 km’de 4.7 litre ile tüketimle Fabia’nın yakıt tüketiminde en tutumlusu. Diğer 1.0 lt hacimli benzinli motorsa 75 PS gücünde ve onun tüketim değeri de 100 km’de 4.8 lt. 

Tamamen yeni 1.2 lt 90 PS’lik TSI motorun 1.2 TSI (110 PS) seçeneği de bulunuyor. Skoda Fabia’nın üç farklı güçte ve üç silindirli yeni dizel motor versiyonları da bulunuyor. 1.4 lt hacimli bu motorların güçleri 75 ile 105 PS arasında değişiyor. Tüm bu motor seçenekleri, manuel veya DSG çift kavramalı otomatik vites kutusuyla tercih edilebilecek.

Hiç yorum yok