Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

SHELL ECO-MARATHON GERİ SAYIM BAŞLADI

Hollanda’da bu yıl 30’uncusu düzenlenecek Shell Eco-marathon Avrupa için başvurular başladı. Son başvuru tarihi 17 Ekim Cuma Royal...

Hollanda’da bu yıl 30’uncusu düzenlenecek Shell Eco-marathon Avrupa için başvurular başladı. Son başvuru tarihi 17 Ekim Cuma

Royal Dutch Shell’in dünya çapında, gençleri daha az yakıtla daha fazla yol giden araçlar tasarlayıp üretmeye teşvik etmek için düzenlediği Shell Eco-marathon Avrupa yarışmasının 30’uncusu için geri sayım başladı. 

Mayıs ayında Hollanda’nın Rotterdam şehrinde yapılacak olan ve Türkiye’nin de yer aldığı, farklı ülkelerden lise ve üniversite öğrencilerinin kendilerinin tasarladığı ve geliştirdiği araçlarla yarışacağı Shell Eco-marathon için başvurular 17 Ekim Cuma günü sona erecek. 

Shell Eco-marathon’da yepyeni bir heyecan daha, çok yakında başlıyor. Öğrencilerin kendi tasarladıkları ve ürettikleri araçlarla en az yakıtla en uzun mesafeyi kat etmek için yarıştıkları Shell Eco-marathon Avrupa 2015, 21-24 Mayıs tarihleri arasında Rotterdam’da öğrencilerin büyük mücadelesine sahne olacak. Bu büyük organizasyona katılmak isteyen takımların, ayrıntılı bilgilerin de yer aldığı www.shell.com/ecomarathon/europe adresinde bulunan başvuru formunu doldurması gerekiyor. 

Shell &Turcas Kurumsal İletişim Müdürü Seda Bi, organizasyonun Shell’in sürdürülebilirlik yaklaşımının çok önemli bir parçası olduğunu belirterek şunları söyledi: “Dünyamızdaki nüfus hızla artıyor ve şehirler kalabalıklaşıyor. Hızlı şehirleşme ve teknolojik ilerleme neticesinde enerji ihtiyacı da hızla artıyor. Çok yakın bir gelecekte enerji verimliliği, bugünden çok daha hayati bir öneme sahip olacak. 

Shell Eco-marathon’u bu süreçte insanlığa olumlu katkı sağlayacak çok önemli bir adım olarak görüyoruz. Aralarında Türkiye’den öğrencilerin de bulunduğu gençler, otomotiv teknolojileri ve yakıt verimliliğinin gelişmesine yönelik çok önemli projeler hazırlıyorlar. Her yıl gençlerimiz, Türkiye’yi başarıyla temsil ediyor. 2015 yılında da öğrencilerimizi Shell Eco-marathon’a katılmaya davet ediyoruz”. 

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Shell Eco-marathon’a takımlar, “Prototip” ve “Şehir Konsepti” adlı iki farklı kategoride katılacak. Geleceğin otomobillerini yansıtan prototipler, geleceğin tasarımına sahip araçlardan oluşurken, “Şehir Konsepti” başlığı altındaki otomobiller ise geleneksel taşıtlardan ilham alınarak tasarlanacak ve dış görünüş olarak günlük yaşantımızda kullandığımız otomobil modellerine benzerlikleriyle dikkat çekecek. 2014 yılında gerçekleşen Shell Eco-marathon Avrupa ayağında Türkiye’yi 16 takım temsil etti 

Binlerce öğrencinin daha az yakıtla daha fazla yol giden araçlar tasarlayıp ürettikleri ve yarışarak test ettikleri yarışmanın 29’uncusu 15-18 Mayıs 2014 tarihlerinde üç gün süren heyecan dolu yarışlarla tamamlandı. Tüm gençler 1 litre yakıt veya 1 kWs enerji ile en uzun mesafeyi kat etmek için kıyasıya mücadele etti. Shell Eco-marathon 2014’e 27 Avrupa ülkesinden yaklaşık 3 bin öğrenci katılırken, Türkiye’yi 7 farklı şehirden 16 lise ve üniversite takımı temsil etti. 

Bu ekipler, Yıldız Teknik Üniversitesi, (2 takımla) Ankara Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, (2 takımla) Beşiktaş Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi, Celal Bayar Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Gediz Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Fen Lisesi, Erciyes Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi olarak sıralandı. Türkiye, Shell Eco-marathon’a en çok takım gönderen ülkeler sıralamasında en üst sıralarda yer alıyor. 

Prototip kategorisinin, 49 takımın katıldığı ‘akü beslemeli elektrik’ sınıfında Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Ae2Project takımı 161.77 km/kWh derecesiyle Türkiye ekipleri arasında en iyi dereceyi elde etti. Gediz Üniversitesi’nden GTECH takımı ise 59 takımın yarıştığı prototip benzinli kategorisinde sadece bir litre yakıtla 153.68 kilometre kat ederek Türkiye ekipleri arasında en iyi ikinci dereceyi elde etti 

GTECH takımı 16 kilometrelik parkuru bir çay bardağı kadar benzinle tamamlamış oldu. Şehir konsepti kategorisinin 31 takımın yarıştığı ‘akü beslemeli elektrik’ sınıfında Sakarya Üniversitesi’nden SAİTEM takımı, 144.99 km/kWs derecesiyle 8’inci ve Yeditepe Üniversitesi’nden YUEMT takımı ise 119.01 km/kWs derecesiyle 9’uncu oldu.

Hiç yorum yok