Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

YENİ FİAT DOBLO TANITILDI

Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasında üretilen ve 2015 yılının ilk çeyreğinde Avrupa ile birlikte Türkiye’de satışa sunulacak olan Yeni Fiat Dob...

Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasında üretilen ve 2015 yılının ilk çeyreğinde Avrupa ile birlikte Türkiye’de satışa sunulacak olan Yeni Fiat Doblò, 65. IAA Hannover Ticari Araçlar ve Yan Sanayi Fuarı’nda ilk kez dünya kamuoyunun beğenisine sunuldu. 

Fonksiyonu, taşıma kapasitesi, düşük yakıt tüketimi ve işletme maliyetleri bakımından sınıfında liderliğini daha da güçlendirecek olan Yeni Fiat Doblò, 2015 yılı ilk çeyreğinde Türkiye pazarındaki yerini alacak. 

Yeni Fiat Doblò, konforu, küçük bir Van’a eşdeğer boyutları ve bir üst segmentteki VAN modellerin taşıma kapasitesinin yanında, B segmentinin yakıt tüketimi ve emisyon değerlerini bir araya getiriyor. 

Yeni Doblò bunun yanı sıra, sadece yük taşıyan küçük bir VAN olarak değil farklı işlere ve farklı donanımlara uyarlanabilen orijinal bir hafif ticari araç olarak, çok yönlülüğünü ve işlevselliğini ispatlıyor. 2015 yılı ilk çeyreğinde Avrupa ve Türkiye’de satışa sunulacak olan yeni Doblò, segmentinin en geniş model seçeneklerini sunuyor. 

Cargo, Combi, Trucks ve Flatbeds olmak üzere dört farklı gövde seçeneğiyle birlikte, iki ayrı yükseklik ve uzunluk versiyonu bulunan Doblò bu sayede, sayısız farklı kullanım ihtiyacına cevap veriyor. 


Bir önceki nesle göre daha modern bir görünüm kazanan Yeni Fiat Doblò’nun tamponları, inceltilmiş ve eğimli tavanla uyumlu, öncekilerden farklı kaputu ilk bakışta dikkat çekiyor. Yeni Doblò’nun kabin içindeki değişiklikleri de ayrıca öne çıkıyor. Yenilenen gösterge panelinin yanında gösterge paneli grafikleri, kaplamaları, direksiyon simidi ve kapı panelleri ile de Yeni Doblò farkını ortaya koyuyor. 

Doblò’nun yolcu bölümünde dikkat çeken diğer özellikler arasında, elektrikli kapı camları, bluetooth radyo ve USB girişi bulunan eğlence sistemi, 5 inç renkli dokunmatik ekranla entegre navigasyon sistemi ile dijital radyo playbacki (DAB) bulunan uconnect sistemi yer alıyor. Yeni Doblò’nun işlevselliği, düzgün formu, ergonomik kapı kolları ve aracın içine hem kolay hem de uygun erişim imkânı sunan 180° açılır arka kapılarla da ortaya çıkıyor. 

Azami 1 tona kadar yük taşıma ve 5 metreküplük yükleme hacmiyle Doblò, her türlü kullanım şekline uygun olduğunu gösteriyor. Yeni Fiat Doblò, performans seviyesi bakımından yükü ne kadar olursa olsun, her sürüş şartında üstün konfor ve yol tutuşu sunan bağımsız Bi-link arka süspansiyonlara sahip bulunuyor. 

Bunun yanı sıra, Fiat Professional’ın takdir edilen özel “tek görev-tek motor” stratejisiyle uyumlu olarak, 1.4 turboJet çift yakıtlı (benzin/metan) motoru sayesinde yüksek performans sağlıyor.1.3 litre ve 1.6 litre turbo benzinli motorlar için tork seviyesi arttırılan yeni Doblò, düşük devirde daha yüksek tork (1.3 MJet motorda bu oran yaklaşık yüzde 40 arttırılmıştır) sunuyor ve sonucunda da daha fazla esneklik ve daha hızlı motor performansı sağlıyor. 

90 beygir gücündeki 1.3 MultiJet II ve 105 beygir gücündeki 1.6 MultiJet II motorlar, “ecoJet” versiyonunda da mevcut ve start&stop sistemi kullanımı, düşük yuvarlanma dirençli lastikleri, düşük viskoziteli yağı, “akıllı” alternatörü, çeşitli yağ değişim pompaları ve aerodinamik paketi sayesinde yakıt tüketimi ve emisyon düzeyi bakımından da önemli bir azalma sunuyor. Yeni Fiat Doblò’da traction+ sistemi de bulunuyor. 

Bu sistem ağırlık yüklemeden ve işletme maliyetlerini (4x4 sistemlerde olduğu gibi) arttırmadan daha zayıf yol tutuşlu yüzeylerde (karlı veya çamurlu gibi) bile daha fazla çekiş sağlıyor. Kabindeki sesi ortalama 3dB azaltabilen yolcu bölümündeki ses yalıtım çözümleri sayesinde akustik performans seviyesi bakımından da geliştirilen Yeni Doblòlar’da 6 adet turbo dizel ve 3 adet benzinli motor seçeneği bulunuyor. 

Bu motorlar dizel versiyonlarda; 1.3 multiJet II 75HP ve 90 HP 200 Nm 1.6 MultiJet II 100 HP ve 105 HP 290 Nm, otomatik şanzımana sahip 1.6 multiJet II 90 HP 200 Nm ve MultiJet II 135 HP 320 Nm; benzinli motor seçeneklerinde ise 1.4 lt 95 HP 127 Nm, 1.4 turboJet 120 HP 206 Nm ve 1.4 turboJET 120 HP 206 Nm çift yakıtlı (benzin/metan) olarak sıralanıyor. 

Euro 5+ onaylı tüm bu dizel motorlar, güvenilirliği ve çevreci olmasının haricinde üstün sürüş konforu, yüksek performansı, sessiz çalışması, düşük işletme maliyetleri (tüketim ve bakım) ile öne çıkıyor. Benzinli motorlar ise halihazırdaki Euro6 emisyon sınırlamalarıyla uyumlu çalışıyor. 

Fiat Doblò’nun üstün yol tutuşu, teknoloji harikası elektronik denge kontrol sistemlerinin standart olarak kullanımıyla garantileniyor. Bu sistemler arasında; elektronik fren gücü dağılımı EBD ile ABS, ASR (kayma önleyici düzenleme) ile tamamlanan ESC, HBA (hidrolik fren desteği) ve sürücüye yokuşta kalkış sırasında yardımcı olan hillholder sistemleri bulunuyor. 

Sürücü ve yolcunun, baş ile göğsünü koruma amaçlı tasarlanan ön ve yan hava yastıklarıyla, lastik basıncı görüntüleme sistemi de güvenlik donanımlarını tamamlıyor.milliyet

Hiç yorum yok