Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

KIA MOTORS MEKSİKADAKİ ÜRETİM FABRİKASI İÇİN 1 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM ANLAŞMASI İMZALADI

KIA Motors Corporation, 28 Ağustos tarihinde Nuevo León eyaletinin kuzeydoğusunda yer alan Monterrey’de son teknoloji bir üretim fabrikası ...

KIA Motors Corporation, 28 Ağustos tarihinde Nuevo León eyaletinin kuzeydoğusunda yer alan Monterrey’de son teknoloji bir üretim fabrikası inşa etmek için Meksika hükümetiyle bir yatırım anlaşması imzaladığını duyurdu. 

Yatırım anlaşmasına ait imza töreni, 27 Ağustos tarihinde Meksika’daki Elektrik Federal Komisyonu Teknoloji Müzesi’nde (MUTEC) gerçekleşti. KIA Motors Corp. Başkan Yardımcısı Hank Lee öncülüğünde KIA Motors üst yöneticilerinden oluşan bir heyet ve Meksika Devlet Başkanı Enrique Peña Nieto ve Nuevo León eyaleti valisi Rodrigo Medina de la Cruz’un da aralarında bulunduğu Meksika hükümeti ileri gelenleri de törene katıldı. 

KIA Motors Meksika fabrikası inşaatının 2014 yılı Eylül ayı sonunda başlaması planlanırken, 2016 yılının ilk yarısında tamamlanması ve yıllık 300.000 araç üretim kapasitesi ile yola devam etmesi hedefleniyor. 

Böylece Kore’deki fabrikalarında üretilen 1,69 milyon araç ve denizaşırı fabrikalarda üretilen 1,68 milyon araç dahil olmak üzere KIA, toplam global üretim kapasitesini 3,37 milyon araca yükseltmeyi amaçlıyor. 

KIA yeni fabrikasında henüz kesinleşmemiş bir dizi kompakt sınıf araç üretmeyi de planlıyor. KIA Motors’un yaptığı yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırım ile kurulacak olan ileri derecede otomatikleştirilmiş üretim fabrikası ve birçok tedarikçi şirketin de bulunduğu tesislerin 500 hektarlık bir alanı kaplaması bekleniyor. 

Dünyanın son yıllardaki en hızlı büyüyen otomobil üreticilerinden biri olan KIA Motors Corporation, markanın gelecekteki büyümesini garanti altına almak için denizaşırı piyasalara da giriş yapabileceği fırsatları değerlendiriyor . 

Koreli otomotiv üreticilerinin rekabetçi bir şekilde Meksika piyasasına giriş yapabilmesi için; Meksika’nın Kore’den ithal edilen araçlarda yüksek vergi uygulaması nedeniyle yerel üretim tesisi oluşturması önemli bir yere sahipti. 

Ayrıca, Meksika yetenekli işgücü ve yaklaşık 40 ülkeyle olan çeşitli serbest ticaret anlaşmalarıyla (NAFTA gibi) bilinmektedir. Ayrıca KIA, Meksika fabrikasının stratejik konumu sayesinde global tedarik sorunlarıyla mücadelede önemli bir rol oynamasını beklemektedir. 

Yani ABD’ye yakınlığı sayesinde, KIA markasının Amerika marketindeki çarpıcı büyümesinden dolayı artan parça tedarik sıkıntısının daha iyi bir şekilde üstesinden gelecektir. Ayrıca KIA fabrikayı, tüm Orta ve Güney Amerika bölgesinde markanın satışlarını güçlendirmek için bir tesis olarak kullanmayı planlamaktadır. 

Bunu da KIA’nın diğer denizaşırı fabrikalarındaki stokları dünyanın diğer bölgelerindeki stok sıkıntısını gidermek için kullanarak yapmayı planlamaktadır. KIA Motors Corp. Başkan Yardımcısı Hyoung-Keun (Hank) Lee şunları söyledi: “KIA Motors çalışanları olarak hepimiz, Meksika’daki ilk üretim fabrikamızın duyurulmasıyla birlikte marka için yeni bir çağın açılmasından gurur duyuyoruz. 

Meksika’da endüstri lideri tasarımı ve yüksek teknoloji elverişliliği ve müşterilerin KIA’dan beklediği güvenlik özellikleriyle hem Nuevo León eyaletinin ekonomik gelişmesine hem de Meksika otomotiv endüstrisinin geleceğine önemli katkılar sağlayarak, burada Meksika’da birinci sınıf kalitede araçlar üretmeye kendimiz adamış bulunmaktayız.”.

Hiç yorum yok