Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

AVRUPALI TÜKETİCİ DE GÖZÜNÜ LAND ROVER DAVASINA DİKTİ

Twitter'da dünya gündemi olan ve Alman medyasının da geniş yer ayırdığı Türk işadamı Engin Yakut'un Land Rover'a açtığı dava ha...

Twitter'da dünya gündemi olan ve Alman medyasının da geniş yer ayırdığı Türk işadamı Engin Yakut'un Land Rover'a açtığı dava hayli ilgi çekiyor. 

Araçların 'geri çağılmasını' talep eden davanın duruşmaları da başlıyor. TÜRK işadamı Engin Yakut'un, motor ve şanzıman arızası yüzünden kullanılamaz hale gelen Yeni Range Rover araçlar için İngiliz üretici Land Rover Company'e açtığı iki ayrı toplatma davası Avrupa'nın da gündeminde... 

Twitter'da dünya gündemi olan ve Alman medyasının da geniş yer ayırdığı dava hayli ilgi çekiyor. Kendi aracı dışında fabrika hatalı araç sayısı 9'a yükselen Yeni Range Rover araçlar için, Avukat Dr. Candaş Gürol ile birlikte yürütülen 'ayıplı ve kusurlu araçların geri çağırılması için toplatma davaları' açıldı. 

Türk tüketici tarihinde bir ilk olan ve İstanbul ve Bakırköy Tüketici mahkemelerinde görülecek davaların duruşmaları yakında başlayacak. Avrupa Birliği Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Günter Verheugen'in kurduğu Uluslararası Diplomatlar Birliği, Engin Yakut'un yaptığı başvuruyu kabul etti. 

AB ile Birleşmiş Milletler üyesi ve resmi danışmanlığını da yapan birliğin başkanı Gunther Meınel, yaptığı açıklamada, "Yakut'un yaşadığı 18 aylık haksızlık, bir insan hakkı ihlalidir" değerlendirmesinde bulundu. 

AB Parlamento ve AB Komisyonu'na başvurduğunu açıklayan Yakut, "Araçlar Almanya'dan Türkiye'ye ithal edildiğinden Alman Hükümeti konuyu AB Komisyonu'na taşımalıdır. AB Komisyonu karar alırsa tüm Avrupa'da, Yeni Range Rover araçlar geri çağrılıp satışları durdurabilir. 

Avrupa Kalite Teşkilatı'na da başvurup, Avrupa Kalite Sertifikası olan ISO 9000 Belgesi'nin iptalini istedik. Avrupa'da bu araçların trafikte olması, skandaldır. AB Tüketiciler Birliği'ne başvurduk. Avrupalı tüketiciler adına bu teşkilatların da harekete geçmesini bekliyoruz" diye konuştu. 

Şanzıman ve aküde arızalar var DOKUZ araçta şanzıman, turbo hortumu ve ciddi akü arızalarının olduğunu belirten Yakut, "İlgili bakanlıklar inceleme başlatırlarsa çok sayıda arızalı başka araclarda tespit edebilirler. 

Bu araçların trafikte olmaları tüketiciler için ciddi hayati tehlike oluşturuyor. Trafikte bir Soma faciası yaşanmaması için Yeni Range Rover araçların, İthalatının Durdurulması, Karayolları Uygunluk Belgesi ile TSE Sertifikalarının iptal edilmesi için Bakan'lıklara başvurup gereğinin yapılmasını istedik" dedi.akşam

Hiç yorum yok