Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

YENİ VOLVO XC90 GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Volvo, uzun zamandır merakla beklenen yeni XC90′ı tanıttı. 659 milyon Euro’luk bir yatırımla tamamen yenilenen araç, İsveçli markanın gelec...

Volvo, uzun zamandır merakla beklenen yeni XC90′ı tanıttı. 659 milyon Euro’luk bir yatırımla tamamen yenilenen araç, İsveçli markanın gelecek teknolojilerini ve yenilenen tasarım yönünü vurguluyor. 

XC90 ürün gamının zirvesinde ikiz motorlu bir plug-in hibrid yer alacak. T8 rozetini taşıyan bu model, arka tekerleklere güç ileten 80 HP’lik bir elektrikli motorun yanında dört silindirli 2.0 lt turbo bir motora daha sahip. 

Motorun ilgi çekici bir diğer özelliği de kompresör ve turbonun birlikte kullanılıyor olması. VOLVO XC90 VOLVO XC90 Avrupa’da en popüler olması beklenen model ise 245 HP’lik dört tekerlekten çekişli XC90 D5 olacak ve yeni modelin ilk teslimatı 2015 Mayıs ayını bulacak. 


Yeni XC90, şirketin ölçeklenebilir platform mimarisini kullanan ilk Volvo. SPA, çok daha geniş bir yelpazede tasarım olasılığı yaratıyor, sürülebilirliği geliştiriyor ve bir yandan kabin içi alanı genişletirken, bir yandan da en yeni güvenlik özelliklerinin ve bağlantılı araç içi teknolojilerinin dahil edilmesini mümkün kılıyor. 

Volvo Cars Ar-Ge Kıdemli Başkan Yardımcısı Peter Mertens, “Yeni kabin mimarimiz sade ve düzenli, bununla birlikte hâlâ lüks SUV müşterilerinin beklediği sofistike güven ve formaliteyi yansıtıyor,” diyor. Ölçeklenebilir platform mimarisi ve Drive-E motor ailesini kullanan yeni XC90, cömert kabin genişliğinden ödün vermeden konforlu bir sürüş ve daha küçük araçların çevikliğine sahip olacak. XC90′ın bir başka özelliği de Thomas Ingenlath tarafından yönetilen markanın yeni tasarım dilinin de başlangıcı olması. 

Yeni ızgaranın yanında daha belirginleştirilen Volvo amblemi de dikkat çekici. T biçimli gündüz farları gelecekteki tüm Volvo modellerinde yer alacak. Volvo, ayrıca XC90′da 22 inçe kadar jant seçenekleri vaat ediyor. İlhamını Volvo’nun doğum yerinden; son teknolojiyi kusursuz, güzel ve en iyi materyallerle hazırlanmış tasarımla birleştirme konusunda global bir üne sahip olan İsveç’ten alan yeni kabin, bir Volvo için tasarlanmış en lüks iç mekân olma özelliğine sahip. Volvo Cars Tasarım Departmanı Kıdemli Başkan Yardımcısı Thomas Ingenlath, “En çarpıcı özellik, tamamen yeni bir araç içi kontrol sisteminin kalbini oluşturan tablet benzeri dokunmatik kontrol konsolu,” diyor. 

Bu sistem hiçbir buton içermiyor ve sürücülere araç kontrolü ve bir dizi internet tabanlı ürün ile hizmete erişmek için tamamen yeni bir yol sunuyor. Aynı zamanda modern, geniş ve derli toplu bir kabin oluşturulmasına da yardım ediyor. VOLVO XC90 VOLVO XC90 Yeni XC90’ın kabini; yumuşak deri ve ahşap gibi materyalleri, ünlü İsveçli cam üreticisi Orrefors yapımı kristal vites kolu ve start/stop butonu ile ses kontrolü için elmas kesim kontroller gibi el yapımı detaylarla bir araya getiriyor. 

Volvo Cars İç Tasarım Direktörü Robin Page, “Bu detaylar kabinin mücevherleri olmak üzere tasarlandılar. Katıksız fonksiyonellik yerine işin içine biraz da ayrıcalıklı eğlence faktörü katıyorlar,” diyor. Volvo Cars zaten sektördeki en rahat koltukları üretmesiyle ünlü. Yeni XC90, yenilikçi bir şekilde tasarlanmış koltuklar sunarak bu ünü pekiştiriyor ki, bu koltuklar aynı zamanda hem ikinci hem de üçüncü koltuk sırasındaki yolcular için araç içi alanı sağlayarak yeni XC90′ın gerçek bir yedi koltuklu olmasına katkıda bulunuyor. 

Page, “Tıpkı klasik İskandinav sandalyeleri gibi bizim yeni koltuklarımız da konforlu olmak için bir sürü kalın dolguya ihtiyacı olmadığını kanıtlıyor. Koltukların geniş merkezi bölümü insan omurgasını andıran ergonomik bir şekle sahip. Çok sayıda ayar olanağı, her kullanıcının ideal bir oturma pozisyonu yaratmasını mümkün kılıyor,” diyor. Standart Comfort koltuklar; ayarlanabilir yan destekler, koltuk minderi uzantısı, çok yönlü bel desteği ve dikey ayarlanabilir koltuk başlıklarını da içeren sezgisel, akıcı bir işleyişe sahip. 

Belirlenen üç ayar bellekte saklanabiliyor. Havalandırma ve masaj fonksiyonları ise opsiyonel. Tamamen yeni, opsiyonel Contour koltuk, omuzlardan uyluklara kadar tüm vücuda mükemmel yan destek sağlamak üzere tasarlandı. Birbirinden ayrı ikinci sıra koltuklar ve üçüncü sırada daha fazla alan İkinci sıra, yaslanma ayarına sahip birbirinden bağımsız üç koltuk içeriyor. Kaydırma işlevi üçüncü sıradaki yolculara daha fazla bacak alanı sağlamak ya da üçüncü sıradaki koltuklar düz katlandığı takdirde bagaj alanını artırmak için kullanılabiliyor. Orta koltuğa entegre çocuk yükseltici minder ise opsiyonel. 

Boyları 170 cm’ye kadar olan yolcular için sınıfında lider konfor vaat eden üçüncü sıradaki koltuklar, yolculara cömert bir tiyatro koltuğu tarzı ön görüş alanı sağlamak için hafifçe ortalanmış. İkinci sıra koltukların altında ayaklar için ilave alan sağlanması ekstra konfor ve bacak mesafesi yaratıyor. Üçüncü sıradan kolay giriş ve çıkış ve kullanım kolaylığı sağlamaya gösterilen özel dikkat, bunu segmentteki en iyi üçüncü koltuk sırası yapıyor. 

Yedi koltuğun hepsi ön gergili üç noktalı emniyet kemerleri içeriyor ve tüm koltuk sıraları bir yan darbe ya da yuvarlanma durumunda devreye giren gelişmiş hava perdesiyle kaplı. Yeni Volvo XC90, sürücü ve tüm yolcular için bir dizi depolama seçeneği içeriyor. İkinci ve üçüncü sıradaki tüm koltuklar ayrı ayrı katlanabiliyor ki, bu da olağanüstü bir yükleme esnekliği sağlıyor. 

Üçüncü sıra koltuklar da elektrikli olarak ayarlanabiliyor. VOLVO XC90 VOLVO XC90 Volvo Cars’ın yeni SUV’u XC90, satışa sunulduğunda güç ve çevreciliğin rakipsiz bir kombinasyonunu sunacak. Dört tekerlekten çekişli, yedi koltuklu araç, sürücülere 400 HP’ye kadar güç sunuyor ancak bunu yaklaşık 60 g/km (NEDC sürüş döngüsü) karbondioksit (CO2) emisyonu ile yapıyor. Şimdiye kadar, bu seviyede bir gücü bu kadar temiz bir şekilde sunan bir SUV var olmamıştı. Volvo Car Group Araştırma ve Geliştirme Departmanı Kıdemli Başkan Yardımcısı Peter Mertens, “Yeni XC90′ı kullandığınızda hiçbir şeyden ödün vermezsiniz. 

Geçmişte ya güç ya da düşük CO2 emisyonuna sahip olabilirdiniz ama yeni XC90 ile birlikte her ikisine de sahip olabilirsiniz…” diyor. Yeni XC90, hepsi performans ve yakıt verimliliğinin olağanüstü bir kombinasyonunu sağlayan bir dizi Drive-E motor seçeneği sunuyor. Drive-E motor yelpazesinin temel ayırt edici özelliği, hepsinin dört silindirli motorlar olması. 

Dr. Mertens ekliyor; “Yeni Drive-E aktarma organlarımızla, heyecan verici bir sürüş deneyimi sağlarken aynı zamanda rekor seviyede yakıt tasarrufu sunan güç eğrilerine sahip akıllı, benzinli ve dizel motorlardan oluşan bir aile yarattık.” “Yeni XC90′ın yedi kişilik kapasitesiyle, kişi ve kilometre başına karbondioksit emisyonu olağanüstü derecede düşük…” Yeni XC90′ın CO2 performansı, piyasaya çevresel yönden daha güvenilir teknolojiler getirmek söz konusu olduğunda Volvo Cars’ın liderliğini pekiştirecek. 

Avrupa otomobil endüstrisi birliği ACEA tarafından izlenen verilere göre; Volvo Car Group 2012-2013 yılları arasında ortalama filo emisyonlarında yüzde 8.4 oranında bir azalma sağlayarak sektöre öncülük edecek. Volvo, dört silindirli bir motorun çok daha büyük bir motordan beklenen tüm sürüş zevkini sağlamasını ve bunu çok daha verimli ve temiz bir şekilde yapmasını mümkün kıldı. Drive-E motorlar zamanla Volvo’nun tüm araç yelpazesinde sunulacak. Yeni XC90 için türünün en iyi örneği olan ‘Twin Engine’, ‘T8’ logosu taşıyacak ve plug-in elektrikli otomobil, hibrid otomobil ve yüksek performanslı otomobilin özelliklerini bir arada sunacak. 

Normal sürüş, varsayılan hibrid modda yapılıyor. Bu, ön tekerlere güç ileten 2.0 litre, dört silindirli kompresörlü ve turbo Drive-E benzinli motor ile arka tekerleklere güç ileten 80 HP’lik (60kW) elektrikli motorla mümkün oluyor. Hibrid mod, kompresörü motora yüksek silindir hacimli, atmosferik emişli bir his vermek amacıyla güç aralığının alt devirlerini doldurmak için kullanırken; turbo ise hava akımı oluştuğunda devreye giriyor. Arka tekerleklerdeki elektrikli motor ise anında tork sağlıyor. 

Üstelik sürücü, tek bir düğmeye basarak menzili yaklaşık 40 kilometre olacak tamamen elektrikli, sessiz ve emisyonsuz şehir içi sürüş moduna geçebiliyor. Ve gerektiğinde, hemen benzinli motor ve elektrikli motorun birlikte yaklaşık 400 HP ve 640 Nm tork üreten ortak kapasitesine geri dönmek mümkün. Volvo XC90 yelpazesi aynı zamanda 225 HP güç ve 470 Nm üreten, yaklaşık 6.0 lt/100 km ile yakıt tüketiminde sınıfının en iyisi olan D5 çift turbolu dizel motoru ve 190 HP ile 400 Nm çıkış sağlayan, 5.0 lt/100 km yakıt tüketimi olan D4 turbo dizel motoru da kapsıyor.XC90, aynı zamanda iki benzinli motor seçeneği sunuyor. 

İlki, 320 HP gücünde, kompresör ve turbo ile maksimum 400 Nm tork sağlayan bir T6 turbo motor. İkincisi ise 254 HP ve 350 Nm üreten bir T5. Sadece performans ya da verimlilik açısından ödün vermemekle kalınmıyor, aynı zamanda Volvo Car’ın yeni Ölçeklenebilir Ürün Mimarisi (SPA) şasi teknolojisi de otomobilin içinde çok daha fazla esneklik sağlıyor. Diğer otomobil üreticileri bir batarya paketi yığınını lüks ve geniş bir iç mekânla birleştirmek için mücadele ederken, Volvo bunun üstesinden gelmeyi başarmış durumda. “Yeni SPA teknolojimiz baştan itibaren elektrifikasyon teknolojilerini barındırmak üzere tasarlandığından, Twin Engine yerleşimi bagaj ya da yolcu alanından feragat etmeyi gerektirmiyor,” diyor

Hiç yorum yok