Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

TOYOTA TÜRKİYEDE KÜÇÜK SUV ÜRETECEK

Toyota markasının Avrupa pazarındaki en önemli modeli olan Yaris yenilenerek hedef büyüttü.  Avrupalı müşteriler için Avrupa’da geli...

Toyota markasının Avrupa pazarındaki en önemli modeli olan Yaris yenilenerek hedef büyüttü. 

Avrupalı müşteriler için Avrupa’da geliştirilen otomobil, aynı zamanda ABD, Kanada ve Porto Riko pazarlarında da satışa sunulacak. 

Toplam 85 milyon euro yatırımla geliştirilen ve bin adetten fazla parçası yeniden tasarlanan projenin sorumlusuysa Adapazarı’ndaki tesislerden Brüksel’e transfer olan Türk mühendis Serkan Karaman oldu. 

 SIRADA ADAPAZARLI SUV VAR 
Toyota Avrupa Yaris Ar-Ge Proje Müdürü Serkan Karaman markanın 2014 ilk 6 ayda yüzde 10 artışla 451 bin araç sattığını, Yaris satışlarının da aynı dönemde yüzde 5 arttığını vurguladı. Araçtaki 1 lt benzinli motorun yenilendiğini 100 km’de 4.1 lt tükettiğine dikkat çeken Karaman aracın şasininin geliştirilerek motor ve rüzgar sesinin de daha azaltıldığını belirtti. 

Yeni Yaris’le markanın Avrupa’daki B sınıfında daha iddialı olacağını belirtirken aynı sınıfta yeni bir otomobil üzerinde de çalışmalarının sürdüğünü ifade etti. Karaman’ın üzerinde çalıştığı aracın küçük B-SUV olduğu ve önümüzdeki dönemde Adapazarı’nda da üretileceği ifade ediliyor. 

YARİS 200 BİN ADET SATACAK 
 Avrupa’da ilk kez 1999’da satışa sunulan Toyota Yaris’in 2’inci nesli 2005, 3’üncü nesli ise 2011’de pazara çıktı.Yeni Yaris eylülde, hibrit versiyonu ekimde ülkemizde satışa sunulacak. 

Markanın B (küçük) segmentteki ilk hibritiyse 2012’de satışa çıkmıştı. 2013’te Avrupa’da yaklaşık 50 bin satan hibrit Yaris’in yenisiyle birlikte 2014 satış hedefi 80 bin adede çıktı. 

2015’teyse satış öngörüsü 200 bine adede yükseldi. 9 yıldır Belçika'da 1977 İzmit doğumlu olan Serkan Karaman, İTÜ Makine Mühendisliği mezunu. 2001'de Toyota Türkiye'de çalışmaya başlayan Karaman, son 9 yıldır Belçika’da Toyota Avrupa'da çalışıyor. 3 yıldır Yaris’in sorumluluğunu yürütüyor 

HiBRiT FiYATI ŞAŞIRTACAK 
Türkiye fiyatı henüz açıklanmayan yeni Yaris, yüksek performansı düşük yakıt tüketimle birleştiren (69 beygir) 1,0 lt VVT-i, (99 beygir), 1,33 lt Dual VVT-i, (90 beygir) 1,4 D-4D dizel ve 1,5 Hybrid olma üzere 4 motor seçeneği sunuyor. Sürpriz bir fiyatla ülkemize gelecek Hybrid, 100 km'de 3,6 lt tüketecek. Yılın son 3 ayında bin 500 adet satış hedeflenen aracın yüzde 20’sinin hibritten oluşması bekleniyor. 

YILI 33 BiNLE KAPATACAK 
 Bu yıl Türkiye toplam otomotiv pazarının geçen yıla oranla yüzde 25 civarında bir daralma yaşayacağını öngördüklerini belirten Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, “Toyota Türkiye olarak bu yılı 33 bin civarında bir satış adediyle kapatmayı hedefliyoruz. 

Filo satış hedefimiz de yüzde 20’nin bir tık üzerine çıkmak. Toyota olarak yeni ve yenilenen araçlarımızla, yine kimliğimizle iddialı bir oyuncu olmayı sürdüreceğiz” diye konuştu .akşam

Hiç yorum yok