Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

TÜRK İNSANI İMİTASYON OTOMOTİV PARÇALARINA GÜVENMİYOR

Dünyanın lider otomotiv turboşarj üreticisi Honeywell (NYSE: HON) Turbo Technologies ile Ipsos araştırma şirketinin yaptığı, ‘Türkiye’de im...

Dünyanın lider otomotiv turboşarj üreticisi Honeywell (NYSE: HON) Turbo Technologies ile Ipsos araştırma şirketinin yaptığı, ‘Türkiye’de imitasyon ürün kullanımı’ ile ilgili anket ilginç sonuçlar ortaya çıkardı. 

Türkiye’deki her 5 tüketiciden 4’ü saat, aksesuar, güneş gözlüğü, çanta gibi ürünlerin ucuz taklitlerini rahatlıkla bulabildiklerini belirtiyor. İş otomotive geldiğinde ise tüketici güvenliğe her şeyden daha fazla değer veriyor. 

Honeywell’in araştırmasına göre, ülkemizde tüketiciler dikkat çekmek için farklı kategorilerde düşük fiyatlı taklit ürünlerin cazibesine kapılmalarına rağmen, kişisel güvenlik konusunda karar alırken çok daha seçici davranıyor. Araştırmadan çıkan temel bulgular şöyle: 

• Güneş gözlükleri, saatler, aksesuarlar ve ayakkabılar: Bu kategoriler taklitleri en çok tercih edilen ürünler olarak öne çıkıyor. Anketi cevaplayanların yüzde 74'ü kendilerinin veya tanıdıklarının bilerek ucuz taklit, kopya veya imitasyon aldıklarını kabul ediyor. 

• Taklit otomobil yedek parçaları: Ankete katılanların yalnızca yüzde 13'ü, sahte bir otomobil veya motor yedek parçası aldığını belirtiyor ve bu durum, iş kişisel güvenliğe geldiğinde, Türk tüketicilerin aslında orijinal bir ürüne yatırım yapmayı tercih ettiğini ortaya koyuyor. Araştırma, otomobilleri ile hobi olarak ilgilenmeyi seven Türk erkeklerinin bile, oto sanayi sitelerine veya yetkisiz servislere kolay kolay güvenmediğini gösteriyor.

• Türkiye pazarında turbo motorlarındaki yükseliş: Güvenilir yedek parçaya olan ihtiyaç sektör rakamlarına da yansıyor. Araştırma 2013 yılında Türkiye’de satılan yeni arabaların yüzde 77’sinde turbo motorların olduğunu ortaya çıkarıyor.Bu oran 2014’ün ilk çeyreğinde – yüzde 67’lik turbo dizel satışlarının da etkisiyle - yüzde 82’ye ulaşmış durumda. 

• Küresel pazarda turbo teknolojideki büyüme: Honeywell dünya genelindeki turboşarj kullanımının 2018’e kadar yüzde 7’lik bir büyümeyle yüzde 38’e ulaşacağını öngörüyor 

Honeywell Turbo Technologies'in Bağımsız Satış Sonrası Piyasası Global Yöneticisi Clement de Valon, “Ucuz taklit parçaları satın almak ilk başta maliyet açısından daha karlı gibi görünse de, pek çok durumda bu tasarruf kısa süreli oluyor. Tüketicinin daha düşük kalitede, taklit parçalar satın alarak girdiği risk, sürüp giden tamirlere, yakıt ekonomisi kaybına ve en önemlisi de kazalara yol açabilecek güvenlik sorunlarına neden olabiliyor. 

Tüm bu faktörler müşteriye olan maliyetin önemli miktarda artmasına yol açıyor, ancak ilk adımda orijinal bir parçaya gerekli yatırımı yapmak daha fazla tasarruf edilmesini sağlıyor” diye konuştu. De Valon, tüm Türkiye’de Garrett® Yetkili Merkezleri’ni hizmete açmaya başladıklarını belirterek, “Biz ürünlerimizin güvenilirliğini çok ciddiye alıyoruz ve taklit otomotiv parçalarının, kamu güvenliğini riske atacak şekilde kolaylıkla bulunabilmesinden endişe duyuyoruz. 

Yetkili merkezlerimizle gerçek ve yüksek kaliteli ürünlerimizin tüm Türkiye'de tüm mekanik teknisyenlerce kolayca erişilmesini sağlayarak taklit yedek parça sorununa çözüm bulma konusunda ilk adımı attığımıza inanıyoruz” dedi. 

Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren İstanbul Teknik Üniversitesi Metalürji Bölümü’nden Doçent Dr. Şeref Sönmez; “İmitasyon otomobil yedek parçalarında araçlar, sürücüler ve yolcular için pek çok tehlike bulunuyor” dedi. 

Sönmez sözlerini şöyle sürdürdü; “Taklit ürünlerin standardizasyonu konusunda maalesef hiçbir prosedür mevcut değil; uygun malzemelerin seçilip seçilmediğine dair hiçbir kontrol yapılmıyor. Buna ek olarak, üretim yöntemleri de çoğunlukla mevzuatlara uygun yürütülmüyor. Bu durum güvenlik risklerine yol açabiliyor.” 

Garrett® Yetkili Merkezleri, lider konumdaki distribütörlere, tamircilere ve turbo uzmanlarına güvenilir ürün ve hizmetlerin yanı sıra ürün bilgilerine kolay erişim için Türkçe bir web sitesi, ayrıntılı çizimler, şemalar ve ürün bilgi videolarının da dahil olduğu çevrimiçi araçlara kolay erişim sunuyor. 

Bu genişletilmiş dağıtım şebekesi aynı zamanda, otomotiv teknisyenlerinin uygun kurulum ve mekanik teknikler konusunda bilgilerini artırması için yerinde eğitimler de veriyor. Honeywell, Garrett'ın Türkiye genelinde 2014'ün sonuna dek 500 ile 700 arasında endüstri teknisyenine eğitim vermesi planlanıyor..

Hiç yorum yok