Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

FORD MOTOR TEST MERKEZİ HİZMETE AÇILDI

Ford Otosan, Gölcük’ün ardından, ikinci Motor Test Merkezi’ni Eskişehir İnönü Fabrikası’nda açtı. 3 milyon Euro’luk yatırımla hayata geçiri...

Ford Otosan, Gölcük’ün ardından, ikinci Motor Test Merkezi’ni Eskişehir İnönü Fabrikası’nda açtı. 3 milyon Euro’luk yatırımla hayata geçirilen ve ileri teknolojileriyle dünyadaki benzerlerine öncülük edecek olan merkez, Türkiye’de 13 litre üzeri motor testleri yapabilen ilk tesis olma özelliğine sahip. 


 Türkiye otomotiv sektörünün Ar-Ge’ye en büyük yatırım yapan şirketi Ford Otosan, 3 milyon Euro’luk yeni bir yatırımla, 4 ay gibi kısa sürede tamamladığı Ford Otosan İnönü Motor Test Merkezi’ni hizmete açtı. Türkiye’de 13 litre üzeri motor testleri yapabilen ilk tesis olma özelliğine sahip olan merkezde, 5 farklı yatakta Euro 6 normlarını karşılayan Ecotorq motorların geliştirme ve dayanım testleri yapılacak.

Tesis, global Ford’a da hizmet verecek. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, 12 yıldır lideri oldukları otomotiv sektörüne yeni bir yatırımla yön vermekten mutluluk duyduklarını belirterek şunları söyledi: “Temellerini 1961 yılında attığımız Ar-Ge faaliyetlerimiz ile bugün, bir marka haline gelmiş olmanın gururunu yaşıyoruz. 

Bundan 54 yıl önce 10 mühendisle başlayan Ar-Ge yolculuğumuza, bugün 1.300 Ar-Ge mühendisimizle devam ediyoruz. Geldiğimiz noktada, Türkiye otomotiv sektörünün en büyük teknoloji ve Ar-Ge üssüne sahibiz. 436 patent başvurusuyla, Türkiye’nin Ar-Ge devleri arasında yer alıyoruz ve bu sayede sektör liderliğimizi sürdürüyoruz.

 İstihdam, patent başvurularımız ve projelerimizle Türkiye’nin otomotiv sektöründeki en büyük Ar-Ge teşkilatı olmakla birlikte otomobil, orta ve hafif ticari, ağır ticari ve dizel motorların mühendislik merkezi olarak Ford’un da dünyadaki 3’üncü büyük Ar-Ge merkezi olarak çalışıyoruz.” 

Haydar Yenigün: Ülkemize dünya çapında öncü bir tesis kazandırdık Bugüne kadar 15 adet motor, bunların farklı versiyonları ile 100’ün üzerinde proje geliştirdiklerini ve 550 binden fazla motor ürettiklerini de sözlerine ekleyen Yenigün, açıklamasına şöyle devam etti: “Yurtdışında bu tarz mühendislik hizmeti veren firmalar olmasına karşın, biz büyük bir sorumluluk aldık ve dünya çapında öncü özelliklere sahip bir tesisi ülkemize kazandırdık. Baştan sona, geçmişi başarılarla dolu Ford Otosan mühendisleri tarafından tasarlanan merkezimizle, ülkemize katma değer sağlamış olduk. 

Sadece Ford Otosan için değil, Ford’un global projeleri için de çalışacak olan tesisimiz, sektörümüz ve ülkemiz için büyük önem taşıyor. Gölcük fabrikamızdaki Motor Test Merkezimiz; Automotive Testing Technology International dergisi tarafından 2013 yılının motor test merkezi seçildi. 

Bu ödül hem Ford’un dünya çapındaki tesisleri hem de Türkiye’deki tesisler için bir ilk olarak bizi gururlandırdı. Ford Otosan’ın Gebze’deki mühendislik merkezinde yaptığımız, motor ve aktarma organları ürün geliştirme çalışmalarındaki kalitemizi, bu yeni yatırımımız sayesinde arttırılmış test kapasitesi ve gelişkin teknolojilerimizle bir üst aşamaya taşıyacağız.” 

 İleri teknolojilere sahip bir merkez İnönü Test Merkezi, Türkiye’de 13 litre üzeri motor testleri yapabilen ilk tesis olma özelliğine sahip. Tüm soğutma kapasiteleri bu öngörüye göre yapılan merkezde, 5 farklı yatakta Euro 6 normlarını karşılayan Ecotorq motorların geliştirme ve dayanım testlerini yapılacak. 

Motor testlerinin yanında araç egzoz sistemi, ÜRE sistemi gibi testlerin de yapılabileceği tesis, farklı projeler için de kullanılabilecek. Eylül ayında kullanıma açılacak olan 5 numaralı odada CNG/LNG yakıtlı motorları test edilecek. Verimlilik ve sürdürebilirlik amacı ile kapalı tip soğutma kulesi kullanılan merkezde, araç seviyesinde aftertreatment sistemlerini test edebilecek kapasite de mevcut. 

İnsan sağlığına zararlı karbondioksitli yangın söndürme sistemleri yerine FM200 gazlı söndürme sistemlerinin kullanıldığı merkez, tek noktadan tüm test odaları ve bina otomasyonu kontrolünü sağlayan ileri teknolojilere sahip.

Hiç yorum yok