Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

208 GTI 30. YIL PEUGEOT SPORT IMZALI GTI LERIN EN IDDIALISI

205 GTi’den 30 yıl sonra Peugeot, sportif modeli 208 GTi’nin daha radikal bir versiyonuyla efsaneyi yeniden yorumladı.  208 GTi 30. Yı...

205 GTi’den 30 yıl sonra Peugeot, sportif modeli 208 GTi’nin daha radikal bir versiyonuyla efsaneyi yeniden yorumladı. 

208 GTi 30. Yıl, 208 hp güç üreten ve torku 300 Nm’ye çıkarılmış yeni motoru 1.6 THP Euro6 ile daha yoğun sürüş heyecanı sağlıyor. 6 ileri manuel vites kutusu, Torsen kilitli diferansiyel ve özel süspansiyon ile eşleşen motor araca benzersiz bir çekiş ve performans kazandırıyor. 


Aracın sportif ve güçlü karakteri, net bir kesimle birbirinden ayrılan çift renkli karoseri tasarımında da görülüyor. 2014 Paris Otomobil Fuarı’nda sergilenecek olan modelin satışı Avrupa’da 2014 yılının Kasım ayında başlayacak. Daha radikal bir karakter ile uyumlu özel tasarım 208 GTi 30. Yıl’ın özgün ve radikal karakteri ilk bakışta kendini belli ediyor. 

10 mm alçaltılan gövde, önde 22mm ve arkada 16mm genişletilen iz genişliği, geniş çamurluklar araca yola daha iyi oturan ve sportifliğini net şekilde gözler önüne seren özel bir duruş kazandırıyor. 208 GTi’nin parlak ve şık kromlar bu özel versiyonda yerlerini mat siyah’a bırakıyor. Önde, bu mat siyah renk radyatör ızgarasını çevreleyen çıtada, sis farları çerçevelerinde ve dikiz aynalarının yuvalarında kendini gösteriyor. 

Profilden bakıldığında alçak duruş, marşpiyeler ve yepyeni 18" jantların üzerinde çıkıntılı geniş çamurluk bantlarının mat siyahı ile vurgulanıyor. Siyah jantlar önde Peugeot Sport imzalı özel kırmızı geniş fren kaliperlerini barındırıyorlar. 

Arkada, yeni motorunun ses kalitesini özgünleştirmek amacıyla özel olarak geliştirilen egzoz hattı çift çıkışlı bir susturucuyla sonlanıyor. Farklı iki malzemeyi kırmızı ve siyah renklerle bir araya getiren tasarım otomobile yenilikçi ve benzeri olmayan bir görünüş kazandırıyor. 

Bu iki renk Onyx konseptiyle başlatılan ve 308 R Concept ve Exalt konseptlerinde yeniden yorumlandığı gibi, eğik net bir kesimle birbirinden ayrılıyor. Otomobilin iç ambiyansı da aracın köklü sportif karakterini sergiliyor. 

208 GTi’nin kırmızıdan siyaha degrade dekorları burada parlak siyaha dönüşüyor. Kırmızı şeritli siyah kapı çıtaları emniyet kemerlerine göndermede bulunuyorlar. Özel formlu spor koltuklar da Peugeot Sport imzalı. 

Bu koltuklar özellikle kırmızı dikişli siyah deri katkılı Alcantara ve kırmızı noktalı siyah kumaştan oluşan özel bir malzeme karışımı ile döşendi. Keskin sürüş özellikleri sayesinde yoğun keyif ve heyecan Kompakt boyutlu direksiyon simidi aracı yönlendirmeyi kolaylaştırıyor ve sürüş keyfini arttırıyor. 

Özel dinamik profili ve yoğun sürüş duyumları ile uyumlu sürüş konumu Peugeot Sport tarafından geliştirilen spesifik koltuk ile ideal olarak tamamlanıyor. Küçük direksiyon simidi, göz hizasındaki göstergeler ve özel yürüyen aksamın sağladığı bilgi akışı ile birleşen bu koltuk pilotun otomobili ile tek vücut olmasını sağlıyor. 

Euro6 standardıyla uyumlu yeni motor 1.6 THP, Stop &Start sistemiyle donatıldı. Motorun maksimum torku 300 Nm’ye ve gücü 208 hp’ye çıkarıldı. Çekiş, tekerleklere her ikisi de RCZ R’den alınan ve aracın bütün potansiyelinin değerlendirilmesini sağlayacak olan özel dişli oranlı 6 ileri manuel vites kutusu ve Torsen kilitli diferansiyel aracılığı ile aktarılıyor. ESP ve artipatinaj sistemi ayarlarının yeniden düzenlenmesi sürüşe çok daha az müdahalede bulunmalarını, çekişi arttırmalarını ve Torsen’in çalışmasını desteklemelerini sağlıyor. 

Torsen’in ve önde çapı azaltılmış viraj demirinin katkısı özellikle virajlarda hızlanmalar sırasında daha net direksiyon hakimiyeti ve frenaj fazlarında artan stabilite ile kendini hissettiriyor. Alçak ağırlık merkezi ve yeniden tanımlanan süspansiyon geometrisi (tekerlek izleri, kamber, kaster, 1" daha geniş jantlar) ve Michelin Pilot Super Sport 205/40 ZR 18 lastikler tutunmayı maksimize ediyor ve rakipsiz bir yol tutuşu garanti ediyor. 

Direksiyona hem pistte hem de yolda olmak üzere kapsamlı bir kalibrasyon ayarı uygulandı. Bu şekilde Torsen’in yarattığı etkileri dikkate alarak otomobilin profili ile uyumlu doğrusal bir yönlendirme desteği elde etme amaçlandı. 

Yeni amortisör sistemi, yay sertliği ile geri çekilen viraj demiri ile yeniden yapılandırılan direksiyon sistemi, sürücüye yol hakkında daha çok ve daha hassas bilgi aktarıyor. 

Bu grup araca hem hassasiyet ve hem de çeviklik kazandırıyor. 208 GTi 30. yıl aynı zamanda ulaştığı performans düzeyine uygun bir fren sistemiyle donatıldı. 

Önde 323 mm çapında ve 28 mm kalınlığındaki diskler dört pistonlu sabit Brembo kaliperler ile eşleştirildi. 208 GTi 30. yıl’nin sportif karakteri rakamlara da yansıyor; araç 0 - 100 km/s hızlanmasını 6,5 saniyede tamamlarken, 1000 m mesafeyi 26,5 saniyede kat ediliyor. 

Yeniden hızlanmalar da çok üst düzeyde; araç sondan bir önceki viteste 80 km/s’den 120 km/s hıza 6 saniyede ulaşıyor. 208 GTi 30. yıl’nin yüksek performansları ve keskin sürüş özellikleri 125g/km ile sınırlı CO2 emisyonlarıyla segmentte görülmemiş bir verimlilik düzeyi elde ediliyor. 

 208 GTi 30. yıl, heyecan, sportiflik ve performans olgularının Peugeot’nun genlerinde ve tarihsel mirasında olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.

Hiç yorum yok