Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

BMW 5 SERİSİNDE 1.6 LİTRELİK MOTOR KULLANMAYA BAŞLADI

Turbo beslemeli benzinli ünite, 170 beygirlik gücüyle makul fiyata yeterli performansı sunmayı başarıyor. Otomotiv üreticileri, daha fazla...

Turbo beslemeli benzinli ünite, 170 beygirlik gücüyle makul fiyata yeterli performansı sunmayı başarıyor. Otomotiv üreticileri, daha fazla tasarruf ve gittikçe sıkılaştırılan emisyon normları için denemeler yapmaya devam ediyor. 

Bu şartların sonucunda ortaya çıkan downsizing yani hacim küçültme yarışı, ummadığımız modellerde bile karşımıza çıkmaya başladı. 

Tüketiciler, daha orta sınıf modellerde kullanılmaya başlanan 1.6 litrelik motorlara alışamadan, lüks segmentte de bu ünitelere rastlamaya başladı. E sınıfının güçlü Alman oyuncularının da dahil oyduğu bu yarış, yeni nesil motorların ne kadar verimli olduğunu da gözler önüne seriyor. Dizelden 68 bin lira daha ucuz Küçük motor, performans kadar tüketimde de iddialı. 

Fabrika verilerine göre 6.7 litrelik ortalama tüketimle menzil 1000 kilometrenin üzerinde. Bizim denemelerimizde 8.5 litrelik ortalamayı yakalayan araçta Start/Stop sistemi de standart. 

Zengin bir donanım listesiyle satılan 520i'nin başlangıç fiyatı 158 bin 982 lira. Dizel motorlu 520d ise tam 227 bin 399 liradan satılıyor. Bir alt sınıfta yer alan 320d ise 164 bin 222 liralık başlangıç fiyatına sahip. 

Çift egzoz çıkışı, geniş lastikleri ve heybetli tasarımıyla daha güçlü modelleri aratmayan araç, içeride sunduğu konfor seviyesiyle de dişli Alman rakiplerine gözdağı veriyor. Araç, malzeme ve işçilik kalitesiyle sınıfının referans modellerinden biri. Bolca tuşa sahip kokpit, buna rağmen oldukça kullanıcı dostu. Etki direksiyon simidi ve sportif sürüş pozis-yonuyla araç, sert olduğu izlenimi verse de yola çıkıldığında işler değişiyor. 

Süspansiyon sistemi, engebeleri ve çukurları adeta ütülerken, konforu da üst seviyeye çıkarıyor. Motor sesini duyabilmek için camları açmak gerekiyor. 8 ileri otomatik standart Markanın birçok modelinde kullandığı 1.6 litrelik turbo beslemeli ünite, 5 Serisi'nde 170 beygir güç ve 250 nm tork üretiyor. 8 ileri Steptronic şanzımanla kombine edilen motor, aracı 0'dan 100 km/s sürate 8.7 saniyede ulaştırıyor. 

 Saatte 226 kilometre hıza ulaşabilen araç, 2 litrelik motorları aratmayan bir performans vadediyor. Maksimum torkun 1500 ile 4 bin 700 devir aralığında sabit olarak üretilmesi, ara hızlanma sürelerini de oldukça kısaltıyor. Yol tutuş yeteneği olarak sınıfının en iyilerinden olan 520i, yolda süzülürcesine ilerliyor. 

 Sınıfının en sportifi Lüks pazarın sportif markalarından BMW, 3 Serisi'nin ardından 5 Serisi'nde de 1.6 litrelik benzinli motor kullanmaya başladı. 520i ismiyle pazara sunulan bu araç hem dış hem iç görünümde ailenin diğer üyelerinden farklı değil. 

Markanın klasikleşen böbrek ızgarası, sportif tamponu ve uzun motor kaputuyla dikkat çeken 520i, 4.9 metrelik uzunluğu, 1.86 metrelik genişliği ve 1.46 metrelik yüksekliğiyle sınıfının iri modellerinden. 2.97 metrelik aks aralığı da geniş bir iç mekan vadediyor.haber7

Hiç yorum yok