Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

BMW İ8'İN SERİ ÜRETİMİNE BAŞLADI

Elektrikli otomobil kavramına yepyeni bir bakış açısı getiren BMW i markasının i8 modeli, haziran ayından itibaren Batı Avrupa ülkelerinden...

Elektrikli otomobil kavramına yepyeni bir bakış açısı getiren BMW i markasının i8 modeli, haziran ayından itibaren Batı Avrupa ülkelerinden başlayarak ilk müşterilerine teslim edilecek. 

2013 yılının sonbaharından bu yana özellikle tüm büyük pazarlarda ön siparişe açılan BMW i8’in seri üretimi de nisan ayı itibarıyla başladı. Leipzig’teki BMW Group tesisinde üretim için geliştirme çalışmaları ve son hazırlıkları tamamlanan BMW i8’e olan talebin şimdiden üretim sürecinde planlanan ek kapasiteyi bile aşmış olması ise bir diğer dikkat çekici başarı. 

Spor otomobillerin geleceğini şimdiden en iyi biçimde ortaya koyan ve dünyanın lazer aydınlatma teknolojisine sahip ilk seri üretim otomobili unvanını taşıyan BMW i8 için geri sayım başladı. 1.5 litre silindir hacimli 231 beygir gücündeki BMW TwinPower Turbo benzinli motoru ve 131 beygir gücündeki elektrikli motora sahip olarak yollara çıkacak seri üretim BMW i8, 0-100 km/s hızlanmasını 4.5 saniyenin altında gerçekleştiriyor. 

BMW i8, aynı zamanda üç silindirli benzinli motorla güçlendirilen ilk seri üretim BMW modeli olmasıyla da ön plana çıkıyor. Silindir hacmi başına elde edilen 154 HP’lik motor gücü, yüksek performanslı spor otomobil genlerini ortaya koyarken, bu değer aynı zamanda BMW Group tarafından elde edilen en yüksek verimli ünitelerden biri olmasıyla da göze çarpıyor. 

BMW i8′in dolu bir yakıt deposu ve tam olarak şarj edilmiş bataryayla kat edebileceği maksimum mesafe Comfort modunda 500 kilometrenin üzerinde. Eco Pro modunda ise menzil yüzde 20 oranında artırılabiliyor. 

BMW’nin yeni nesil otomobil teknolojilerinin amiral gemisi olarak tanımlanabilecek BMW i8, akıllı telefonlarda kullanılan kimyasal olarak sertleştirilmiş camın ilk olarak kullanıldığı seri üretim otomobil unvanına da şimdiden sahip oldu. 
Konvansiyonel camlara göre yüzde 50’ye varan ağırlık tasarrufu sağlayan 0.7 mm kalınlığındaki bu camlar, BMW i8’in akustik konforunu da artırıyor.(automagg)

Hiç yorum yok