Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

TOYOTA CENEVRE’DE BUGÜNÜN VE GELECEĞİN OTOMOBİLLERİYLE ŞOV YAPTI

Toyota, yeni tasarım anlayışıyla birlikte “her zaman daha iyi ve daha eğlenceli otomobiller üretme” vizyonunu Cenevre Motor Show’da bir kez...

Toyota, yeni tasarım anlayışıyla birlikte “her zaman daha iyi ve daha eğlenceli otomobiller üretme” vizyonunu Cenevre Motor Show’da bir kez daha gözler önüne serdi. 

2014 Cenevre Motor Show’da A segmentine yeni bir soluk getirecek Yeni Aygo’yu beğenilere sunan Toyota ayrıca, geleneksel içten yanmalı motor performansına eşdeğer hidrojen yakıt hücreli araç teknolojisinin son ürünü FCV konseptinin Avrupa prömiyerini de gerçekleştirdi. 

Cenevre’de en yeni teknolojiler ile donatılmış otomobilleriyle göz dolduran Toyota, konsept araçlarıyla da otomobillerin yarınına ilişkin ipuçlarını verdi. “Yeniden Eğlenceli Sürüş” felsefesini yansıtan FV2 konsepti ile birlikte şehir içinde yakıt tüketimini yarı yarıya azaltan Toyota’nın hibrit ailesinden; Yaris Hybrid, Auris Hybrid ve Auris Hybrid Touring Sports da Cenevre’de sergilenen diğer Toyota modelleri arasındaki yerlerini aldılar. 

Eğlenceli, Stil Sahibi ve Kişiselleştirilebilen Otomobil “Yeni Aygo” Cenevre Motor Show'da beğenilere sunulan Yeni Aygo, eğlenceli karakteri ile A segmentinde yeni bir bakış açısı getirmek için yola çıkıyor. 

'J-Playful' tasarım teması ile üretilen otomobilin dizaynı genç Japon kültürünü yansıtıyor. Çarpıcı ikonik tasarımı, kompakt boyutları ve pratikliği ile sürüş keyfini en üst düzeyde sunan Yeni Aygo, kişiselleştirmeye uygun çözümleriyle de öne çıkıyor. Zekice düşünülmüş ayrıntılarıyla dikkat çeken Yeni Aygo, Haziran ayından itibaren Avrupa’da satışa sunulacak. 

Yeni Aygo kişisel zevklere uygun olarak dizayn edilebilen bir otomobil. Yeni Aygo’da “X” şeklindeki ön ızgara, arka tampon ve jantlar dış tasarımda değiştirilebilen parçalar. İç tasarımda ise gösterge paneli, orta konsol, havalandırma üniteleri ve vites konsolu çerçevesi beğenilere göre kolayca değiştirilebiliyor. 

Yeni Aygo’yu tasarlayan Başmühendis David Terai, A segmentinde cazibe eksikliğini giderecek ve insanların büyük beğeni ile karşılayacağı bir otomobil üretmek hayaliyle yola çıktıklarını belirterek "Yeni Aygo kompakt boyutlarına rağmen sofistike hatları ile çarpıcı bir görünüme sahip. Eğlenceli, stil sahibi ve kişilerin kendi tarzlarına uygun çözümler geliştirebileceği bir otomobili A segmentine sunuyoruz.” diyor. 

Dingil mesafesi değişmemesine rağmen, daha geniş bir iç kabin sunan Yeni Aygo’da ABS, EBD (Elektronik fren gücü dağıtımı), VSC (Araç denge kontrol sistemi), HAC (Yokuş Kalkış Destek Sistemi) ve perde hava yastıkları standart olarak sunuluyor. Enerji absorbe edici donanım ve sağlamlaştırılmış kabini sayesinde ön arka ve yan çarpma performansı da Yeni Aygo’yu çok daha sağlam kılıyor. 

Yeni Aygo’da 7 inçlik renkli dokunmatik ekranı ile Toyota x-touch multimedya ve akıllı telefon uygulamalarına olanak veriyor. Uyumlu uygulamalar ile navigasyon ve sosyal medya kanallarına erişim de çok kolaylıkla sağlanıyor. Toyota’nın ödüllü 3 silindir 1.0 lt VVT-i benzinli motoru ile donatılan Yeni Aygo, eko versiyonda 100 kilometrede 3,9 litre yakıt tüketirken 90gr/km CO2 salımı gerçekleştiriyor. 

 Toyota’dan Geleceğe Bir Bakış “FV2” Geleceğin otomobilini bugünden sunan Toyota FV2, Cenevre’de büyük beğeni ile karşılandı. FV2’de diğer otomobillerden farklı olarak direksiyon simidi kullanmak yerine sürücünün vücut hareketleri ile yön belirleniyor ve aynı zamanda sürüş esnasında diğer araçlar ve trafik altyapısı ile bağlantı kuruluyor. 

Arttırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) teknolojisi ile FV2 konseptinin gövde rengi beğenilere göre değiştirilebiliyor. FV2 konsepti, otomobil ve sürücü arasında duygusal bir bağ kurulmasını sağlarken, ses ve görüntü tanıma, sürücünün önceki sürüş geçmişini göz önünde bulundurarak gidilecek nokta ile ilgili alternatif rota önerme gibi teknolojileri kullanıcıya ulaştırıyor. 

Hidrojen Yakıt Hücreli FCV Sedan Toyota, geleneksel içten yanmalı motor performansına eşdeğer hidrojen yakıt hücreli hibrit FCV konseptinin Avrupa prömiyerini Cenevre Motor Show’da gerçekleştirdi. Hidrojen yakıt hücreli otomobillerin gelişimine öncü olarak 2015 yılında yollarda olması planlanan FCV konsept sadece su buharı üreten, dünyanın en yüksek güç yoğunluğuna sahip 4 kapılı sedan otomobili olacak. 

Toyota nihai hedef olarak belirlediği 0 emisyonlu hidrojen yakıt hücreli hibrit araç teknolojisinde gelinen son noktayı ultra-temiz enerji taşıyıcısı FCV konsepti, çevreye sadece su buharı salarak Toyota’nın çevreci teknolojilere verdiği önemi bir kez daha ortaya koyuyor. 

FCV Konsept, bir depo yakıt ile ortalama bir Japon ailesinin bir haftalık elektrik ihtiyacını karşılayacak enerji üretiyor. Geri dönüşüm özellikleri, keyifli sürüşü ve sessizliğinin yanında 0 emisyonu ile FCV konsepti 500 km’den fazla bir menzile de sahip.

Hiç yorum yok