Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

PEUGEOT-CİTROEN YERİNE HYUNDAİ GELİYOR

Çok markalı üretim yapan Karsan’ın, 2008 yılında PSA Peugeot Citroen ile imzaladığı 5 yıllık anlaşma bu yılın başında sona ererken, şirket,...

Çok markalı üretim yapan Karsan’ın, 2008 yılında PSA Peugeot Citroen ile imzaladığı 5 yıllık anlaşma bu yılın başında sona ererken, şirket, enerjisinin büyük bölümünü Hyundai Motor Company’nin Avrupa’ya yönelik olarak yeni geliştirdiği ticari aracın üretimine yöneltti. 

Hyundai markalı orta sınıf ticari araç, 2014’ün son aylarında banttan inmeye başlayacak. Milliyet'in haberine göre, Karsan’ın Peugeot Partner ve Citroen Berlingo modellerinin üretimi için PSA ile imzaladığı 5 yıllık anlaşma, aralık ayının sonunda bitti. 

Bu döneme kadar Peugeot ve Citroen markalarına mühendislik hizmetleri vermenin yanı sıra 100 bin adedin üzerinde üretim yapan Karsan, BrenaMenarinibus için otobüs ve Karsan markalı minibüs üretimini de sürdürüyor. 

Karsan, şu sıralar Renault Truck ve PSA anlaşmalarının sona ermesinden doğan boşluğu, Hyundai ticari araç üretimiyle doldurmak amacıyla hazırlıklarına hız verdi. 

Güney Koreli Hyundai Motor Company ile daha önce Hyundai Truck üretimi konusunda işbirliği yapan ve 2012 yılında yeni bir ticari aracın üretimi için anlaşma imzalayan Karsan, bunun için gerekli montaj hatlarının kurulumunu sürdürüyor.

Daha önce 260 milyon dolara malolacağı açıklanan yatırımın 60 milyon dolarlık bölümünün Karsan, kalan bölümünün ise HMC tarafından gerçekleştirileceği bildirilmişti. Hat kurulumunun son aşamaya geldiği belirtilirken, özellikle Avrupa’da satılacak aracın da hazır olduğu kaydediliyor. 

HMC’nin sıfırdan geliştirdiği araç, 3-6 ton arasında azami yüklü ağırlığa sahip olacak, aracın panelvan, hafif kamyon ve minibüs versiyonları da üretilecek.

Karsan’ın HMC ile yaptığı anlaşma uyarınca 7 yılda yaklaşık 210 bin adetlik bir üretim planlanırken, bunun yıllık 30 bin adet gibi bir rakamda gerçekleşmesi öngörülüyor. 

Gerektiğinde üretim adetlerinin 210 binin üzerine de çıkabileceği, tersi bir durumda da “al ya da öde” prensibinin devreye gireceği bildiriliyor. Yani HMC, planlanan ancak satın almadığı araçların bedelini Karsan’a ödeyecek.

Geçtiğimiz yıl Renault Truck ile anlaşması sonlanan Karsan, halen İtalyan BredaMenarinibus markasına üretim yapıyor. Kendi markasıyla “Jest” minibüs üretimi yapan, V1 adlı aracın geliştigrme çalışmalarını sürdüren Karsan, yine kendi adıyla iki küçük otobüs geliştirmişti.Haberturk

Hiç yorum yok