Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

MAZDA HAZUMİ CONCEPT DE CENEVRE'DE SERGİLENDİ

Beş kapılı Hazumi konsepti, KODO tasarımı, SKYACTIV Teknolojisi, güvenlik ve ergonomik araç içi bağlantı sistemleri ile yeni nesil B segmen...

Beş kapılı Hazumi konsepti, KODO tasarımı, SKYACTIV Teknolojisi, güvenlik ve ergonomik araç içi bağlantı sistemleri ile yeni nesil B segmentinin geleceği hakkında ipuçları veriyor. 

Mazda Hazumi ile birlikte üstün yakıt verimliliği sunan yeni temiz dizel motoru SKYACTIV-D 1.5'in de dünya prömiyeri yapılıyor. Mazda'nın yeni nesil subkompakt aracına ilk bakış Mazda yeni nesil modelleriyle dört temel alana odaklanıyor: KODO - Hareketin Ruhu tasarımı, SKYACTIV Teknolojisi, Mazda Proaktif Güvenlik ve MZD Connect* isimli yeni araç içi bağlantı sistemi. 

Bu yılın Cenevre Otomobil Fuarı'nda görücüye çıkan Mazda HAZUMİ bu dört unsuru bir araya getiriyor ve Mazda'nın yeni nesil subkompakt'ına dair ipuçları veriyor. Mazda'nın yeni nesil modellerine - Mazda CX-5, Mazda6 ve Mazda3 - bir bakış, KODO tasarımının hareketin dinamik ve canlı bir ifadesiyle tanımlandığını ortaya koyacak. 

Mazda HAZUMI'de etkinin bir parçası dahi yitirilmeden kompakt bir gövdede KODO'nun özü yakalandı. Yeni geliştirilmiş 1.5-litrelik SKYACTIV-D temiz dizel motor, güçlü ve lineer performanstan ödün vermeden üstün yakıt verimliliği vaat ediyor. HAZUMİ duruş pozisyonu ve görüş alanı gibi güvenlik temellerini güçlendirmenin yanı sıra, Mazda'nın son model i-ACTIVSENSE güvenlik özelliklerini barındırıyor. 

Bunun yanı sıra MZD Connect sürücülere araç içi kullanımı için güvenli ve uygun bir formatta akıllı telefon bağlantısının eğlencesi ve rahatlığını sunuyor. Subkompakt sınıfının alışılmış yanlarına boyun eğmeyi ve Mazda'nın araç mühendisliğinin dört temel alanının herhangi birinden ödün vermeyi reddeden Mazda HAZUMI, Mazda'nın yeni nesil subkompakt'ının yolunu gösteriyor. 

HAZUMİ, KODO'nun geniş potansiyelinin ve farklı ebatlardaki farklı araçlara nasıl uyum sağladığının bir başka örneği.“SHINARI gibi daha uzun modellerde KODO'yu ifade etmek için ön taraftan arkaya uzanan uzun ve serbest hareket hatları kullanırken, HAZUMİ ile patlayıcı bir hareket izlenimi veren bir şekil yarattık,” dedi HAZUMI baş tasarımcısı Ryo Yanagisawa. “İleri atılmaya hazır bir hayvan gibi. 

Avlanmak için enerji toplarken her kası gergin bir şekilde bekliyor. Küçük olmasına rağmen, KODO araca görmezden gelinemeyecek bir varlık ve her yanından sürüş keyfi okunan bir şekil veriyor.” Dış tasarım KODO tasarımı, hareket halindeki canlıların gerilimi, güzelliği ve gücünü yakalamayı amaçlıyor. 

KODO'nun güçlü ve dinamik hareketlerini kompakt beş kapılı hatchback'te bir araya getiren Mazda, HAZUMI'nin dışına, en güçlü şekliyle KODO yu anlatan dikkat çekici bir tarz ve yol için tasarlanmış atletik bir fizik veriyor. Farlar ve ızgara, ön kısma atılmaya hazır bir çitayı andıran keskin bir görüntü vermek üzere yere mümkün olduğunca yakın konumlandırıldı. 

Araç bunun yanında bir tutku hissi yaratmayı sağlayacak sevimli bir görüntü oluşturmayı da başarıyor. Halka şeklindeki LED ışıklar farlara yabani bir hayvanın iradeli gözlerini andıran bir derinlik ve sağlamlık ekliyor. Bir başka KODO imzası olarak alüminyum kanat, farlara doğru geçmeden önce ızgaranın alt kısmını vurgulayarak derin bir şekilde oyulmuş bir yüz ifadesi izlenimi veriyor.

Ön ve arka lastiklerin merkezini delip geçmeye hazır görünen kısa çıkıntıları ve kolonlarıyla HAZUMİ, yan taraftan bakıldığında spor bir aracın atletik siluetini ortaya koyuyor. Motor kapağından uzun bir hat başlayarak ön tekerleğin üzerinden zirveye varıp arka tarafa uzanırken üst üste binen bir hat da arka tekerleğin üzerinde doruğa ulaşarak, gerilen kasların ritmini ifade ediyor ve ileri hareket hissinin gücüne güç katıyor. 

Gövdenin yüzey dokuları zengin gerginliği ile aracın iri kemikli fiziğini vurguluyor. Sağlam bir oturuşa sahip arka tekerlekler yüksek kalça hattını destekliyor ve belirgin bir şekilde eğimli arka pencere güçlü bir ileri hareket hissi yaratıyor. Ayırt edici dikdörtgen arka lambalar, farların delip geçici canlılığını barındırırken hız duygusunu iletiyor. Alüminyum jantlar, her jantın merkezinden yayılan tesirli bir güç ifade eden dinamik bir tasarımla ön plana çıkıyor. 

Alüminyum frezeleme süreciyle üretilen parıltı ve koyu metalik boya arasındaki karşıtlık, gergin ve üç boyutlu bir his oluşturuyor. Kabin tasarımı HAZUMI'nin kabini, kendisinden önce gelen SHINARI, MINAGI ve TAKERİ konsept araçlarıyla aynı dinamik hız hissini verirken araç ile sürücü arasında bir arayüz olarak üstün işlevsellik sağlıyor. 

Kabinin yüksek kaliteli hissi, segmentin standartlarını aşarken, subkompakt bir modele yaraşan hafif ve gençlik dolu bir izlenim veriyor. Gösterge grubu, sürücünün merkez ekseninde tasarlandı. 

İki yanda da kanat gibi uzanan merkezde konumlandırılmış tek bir göstergeye sahip. Orta göstergenin düzeni, Aktif Sürüş Ekranı ve komuta kontrolü, Mazda'nın “Heads-Up Cockpit” adı verilen eşsiz insan-makine arayüzü (HMI) konseptine dayanıyor. Sürücülerin gözlerini yoldan ayırmadan, hem güvenli, hem de sabit bir şekilde oturarak pek çok bilginin altından kalkmasını sağlamak üzere tasarlanmıştır. Bir subkompakt için optimize edilmiş SKYACTIV Teknolojisi Mazda HAZUMI, SKYACTIV Teknolojisinin subkompakt bir araç için en uygun şekilde ayarlanmış tam şeklini sunuyor. 

Güvenlik hissi yaratan lineer performansa sahip bir süper-miniden beklenecek kıvrak bir sürüş sağlıyor SKYACTIV-D 1.5-litrelik temiz dizel motor Mazda HAZUMI ayrıca SKYACTIV-D 1.5′un dünya prömiyerini yapıyor. Bu kompakt ve hafif temiz dizel motor, daha büyük olan SKYACTIV-D 2.2 gibi ultra etkili içten yanma için tasarlanmıştır. 

Mazda HAZUMİ ile büyük oranda tork ve kırmızı hatta lineer olan dinamik performansın yanı sıra 90 g/km altında mükemmel CO2 emisyonları sunar. Ayrıca NOx ayırıcı veya seçmeli katalitik indirgeme gibi ilave emisyon azaltıcı sistemler olmaksızın sıkı Euro 6 gerekliliklerini yerine getirecektir. i-ACTIVSENSE ileri güvenlik Bu model Mazda Proaktif Güvenliğe dayalı ileri güvenlik teknolojileri özelliğine sahiptir. 

Bu, Mazda'nın sürücünün güven içinde araç kullanabileceği koşulları en üst düzeye çıkarmayı ve kazalara sebebiyet veren riskleri en aza indirgemeyi amaçlayan güvenlik felsefesidir. Bu teknolojiler, sürücülerin güven içinde ve gönül rahatlığıyla Mazda HAZUMI'nin keyfini çıkarmasına yardımcı olacaktır. Yeni nesil araç içi bağlantı Gençler heyecan verici deneyimler için can atıyor ve bunları bir an önce arkadaşlarıyla paylaşmak istiyorlar. 

Mazda, yeni Mazda3 ile sunulan yeni bağlantı sistemi MZD Connect ile genç sürücülerin veya bu açıdan her zaman bağlı kalmak isteyen herkesin ihtiyaçlarına hitap ediyor. Heads-Up Cockpit ile beraber MZD Connect sürücülerin direksiyonun arkasındayken güvenli ve kullanımı kolay bir formatta akıllı telefonlarının eğlencesine ve rahatlığına ulaşmalarına imkân sağlamak üzere tasarlanmıştır.haber7

Hiç yorum yok