Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

DACİA KÜÇÜK BİR MODEL ÜRETECEK

Fransız Renault bünyesinde bulunan Romen otomobil üreticisi Dacia, Renault’un Avrupa’da pek de başarılı olmayan A Segmenti modeli Twingo’yu...

Fransız Renault bünyesinde bulunan Romen otomobil üreticisi Dacia, Renault’un Avrupa’da pek de başarılı olmayan A Segmenti modeli Twingo’yu yeniden yorumlayacak. 

 Şu anda otomobil sektöründeki en genç modellere sahip olan başarılı üreticinin en ucuz modeli yeni üreteceği Twingo tabanlı otomobil olacak. Renault’un geçen hafta Cenevre Otomobil Fuarı’nda yeni Twingo şehir otomobilini tanıtmasının ardından dünyaca ünlü Alman otomobil dergisi AutoBild, Twingo’nun bir de Dacia versiyonu olacağını belirtmişti. 

Renault’un Daimler ortaklığı ile geliştirdiği motoru arkada bulunan yeni Twingo ile aynı platformu kullanmayacak olan Dacia’nın süper mini modeli, 2007 yılından bu yana üretilen Twingo 2 ile aynı platforma sahip olacak. 

En küçük Dacia ünvanını Sandero’dan alacak modelin Avrupa’da başlangıç fiyatı Sandero’dan €1.900 daha düşük, €5.000 olacak. Oldukça ucuz ancak Avrupa standartlarını karşılayan bir model üretmenin bir hayli zor olduğu günümüzde Dacia maliyeti bazı özelliklere yer vermeyerek düşürecek. 

Aracın baz versiyonunda tampon plastiklerinin boyasız olarak gelmesi de Dacia’nın maliyet düşürme yollarından olacak. Ancak AutoBild gibi güvenilir bir kaynak tarafından yayınlanan bu haber ile ilgili en büyük soru işareti ise Renault’un Dacia model serisini genişletmelerinin kendilerine çok pahalıya patladığı ve en az 2 yıl yeni model olmayacağı bilgisi. 

Geçtiğimiz yıl Renault operasyon yöneticisi Carlos Tavares Dacia’nın Twingo tabanlı modelinin pazarlama masraflarının oldukça yüksek olacağı bilgisini vermişti. “Biz çok fazla modele sahip olan bir otomobil üreticisi olmak istemiyoruz. 

Daha çok modele sahip olup daha fazla pazarlama masrafı yapacağımıza daha az sayıda model ile daha fazla müşteri iletişimi hedefliyoruz. Dacia’nın marka bilinirliği hala oldukça düşük.” demişti.(arabalar)

Hiç yorum yok